Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Ober-Haus“ duomenimis, per praėjusius metus brango Vilniaus centre ir senamiestyje esantys butai − vidutinės kainos padidėjo 1,2 proc., o Antakalnio ir Žvėryno rajonuose vidutinės kainos augo 0,9 proc. Miegamuosiuose rajonuose 2012-aisiais butai pigo – vidutinės kainos krito 2,7 proc.
Pasak „Ober-Haus“ vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovo Sauliaus Vagonio, ilgalaikė tendencija rodo, kad centre ir prestižiniuose rajonuose esantys butai nuvertėja mažiausiai: „Nuo 2008-ųjų, šalyje ir nekilnojamojo turto rinkoje kilus krizei, mažiausias kainų kritimas buvo nuolat stebimas centre bei prestižiniuose rajonuose. Tuo tarpu gyvenamuosiuose rajonuose per pastaruosius penkerius metus fiksuojamas didžiausias kainų kritimas.
Pasak S. Vagonio, būsto nuvertėjimą pirmiausia lemia jo kaina ir vieta.
„Pagrindinis būsto likvidumą – galimybę greitai ir mažais nuostoliais turtą paversti grynaisiais pinigais, lemiantis veiksnys ir toliau išlieka jo kaina. Mažesnė kaina natūraliai lemia didesnį potencialių pirkėjų susidomėjimą. Kita vertus, vien nedidelė kaina savaime likvidumo nenulemia. Labai svarbus veiksnys yra vieta, tai yra rajono prestižiškumas ir patrauklumas, kaimyniniai objektai, kraštovaizdis, oro užterštumas, susisiekimas. Likvidumui taip pat įtakos turi pastato statybos kokybė, architektūriniai sprendimai. Pavyzdžiui, vidutinės klasės ir prabangos būstų pirkėjai itin domisi automobilių statymo sąlygomis, o ieškantys pigesnių butų – šildymo kaina ir panašiomis išlaidomis,“ – vardija S. Vagonis.
S. Vagonio teigimu, butų kainų kitimą taip pat lemia vietovės vystymosi tendencijos: „Net rinkoje laikantis stabiliam kainų lygiui, tam tikrose vietose būstų kainos gali kilti arba kristi, jei atsiranda tų vietovių patrauklumui įtaką darančių veiksnių. Pavyzdžiui, inžinerinės ar socialinės infrastruktūros plėtra kainų lygį paveikia teigiamai, o nepatrauklių objektų atsiradimas ar augantis užterštumas bei nusikalstamumas – neigiamai.“
Antakalnyje statomų „Aurum apartamentų“ atstovas Laurynas Mituzas priduria, kad taip pat svarbus yra naujo būsto deficito konkrečioje vietovėje veiksnys: „Centre bei prestižiniuose rajonuose sklypų plėtrai trūksta, tad natūraliai auga tokio naujai pastatyto būsto kaina ir likvidumas. Tuo tarpu miesto vietose, kur yra daug erdvės plėtrai, butą parduoti gali būti sunkiau. Butų kainas labiausiai reguliuoja konkurencija.“