„Tai, ką mes dabar darome, yra bandymas pajudinti susiformavusį baimės liūną“, – pareiškė Nepriklausomybės Akto signataras Romualdas Ozolas.
Antradienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje, pavadintoje „Už Lietuvą be melo ir smurto. Ką gali visuomenė?“, jis teigė, kad dabartinė „sistema veikia prieš žmogaus, atsiduriančio po elitu, interesus. Kaip ir anais (sovietiniais – red. past.) laikais – yra žmogus, yra problema“.
„Niekas nepraleidžia progos parodyti, kad jis yra šeimininkas – ar savivaldybėse, ar aukščiau. Ir klausimas yra vienintelis – kaip pakeisti situaciją, kaip atskirti žmones, kurie gavę valdžią, išlieka žmonėmis. Anksčiau ar vėliau mums teks pasakyti ne tik pilietinę, bet ir politinę poziciją ir nustatyti judėjimo santykį su politikais – kaip politiškai keisti Lietuvą“, – sakė jis.
Anot R. Ozolo, jų buriamo visuomeninio judėjimo uždavinys – „kitas Seimas, kito Seimo dauguma, kuri galėtų pakeisti valstybės politinę orientaciją ne prieš žmogų, o už žmogų. (...) Rasime būdų, kaip paremti sąžiningus žmones ir juos deleguoti į Seimą su tam tikrais įsipareigojimais, su aiškiu kontrolės mechanizmu (...) ir rasime būdų kaip keisti Lietuvą“.
Per Lietuvą risis mitingų banga?
„Norime, kad šitas žygis tęstųsi per visą Lietuvą, nes neteisingumo valstybėje yra labai daug“, – sakė A. Medalinskas, informuodamas, kad balandžio 14 d. vyks nauja akcija „Už Lietuvą be melo ir smurto. Už teisingumą“.
Priminęs, kas kalbėta ankstesniuose mitinguose, jis sakė, kad „kai kalbame apie teisingumo poreikį mūsų valstybėje, mes galime kalbėti apie įvairias gyvenimo sferas. (...) Labai svarbus klausimas – FNTT vadovų likimas. Tai savotiškas lakmuso popierius, testas – ar teisingumas bus atstatytas“, – sakė A. Medalinskas.
„Mūsų mitingas yra ne už jokią partiją, o už Lietuvą. Mes norėtume, kad visuomeninis veikimas „Už Lietuvą be smurto“ liktų ir po rinkimų“, – teigė jis.
Dėl kovo 17 d. mitingo aiškinosi policijoje
Nepriklausomybės akto signataras Bronislovas Genzelis spaudos konferencijoje prisiminė kovo 17 d. mitingą, kai buvo pakeista vieta ir laikas, ir sakė, kad dėl jo iniciatoriai jau sulaukė kvietimų pasiaiškinti.
„Aš, pavyzdžiui, nesu gavęs jokių argumentų, kodėl mitingas nukeliamas į kitą vietą ir kitą laiką. (...) Mes buvome pakviesti į policiją pasiaiškinti. Tą pačią dieną, kai kvietė pasiaiškinti, jau nurodoma, kada įvyks teismas. Mano nuomone, tokie dalykai nesuvokiami demokratinėje visuomenėje“, – sakė B. Genzelis.
A. Medalinskas patvirtino, kad gegužės 7 d. jie trise kviečiami į teismą dėl kovo 17 d mitingo. „Mūsų įsitikinimu, susirinkimų įstatymas, o gal ir savivaldybės potvarkiai, neatitinka Konstitucijos“, – teigė jis. Todėl anot A. Medalinsko, „metas susigrąžinti teises (rengti mitingus), kurios buvo sąjūdžio metais“.
A. Medalinskas taip pat sakė, kad jo žiniomis, „per mitingą kovo 17 d. buvo ruošiamasi „kaip karui prieš nusikaltėlius“. „Su kuo yra Vilniaus policijos vadovai?, – klausė jis.
Jo teigimu, kai kas Lietuvoje labai bijo, kad žmonės gali turėti laisvę pasirinkti. Tačiau iniciatyvinės grupės nariai yra atviri iniciatyvoms, kad „kiekvienas matytų savo veikloje Lietuvos ateitį“.
Ką dar gali padaryti šis Seimas?
Kalbėdamas apie pedofilijos bylą, A.Medalinskas sakė, kad dabar, kai prasidėjo teismas, „matysis, ką prokuratūra padarė, ko nepadarė“.
Paklaustas, kiek gali pasikeisti sistema, pakeitus vidaus reikalų ministrą, jis pabrėžė, kad „policijoje darosi labai negeri dalykai. Aplamai vidaus reikalų sistemoje yra daugybė neišspręstų problemų, bet matome poslinkius“.
Jis taip pat sakė, kad „jeigu šitas Seimas dar gali padaryti kai kuriuos svarbius dalykus Lietuvai, tai ypatingojo prokuroro klausimas yra vienas iš jų“. Anot . Medalinsko, jam būtų galima patikėti V. Pociūno ir kitas įstrigusias rezonansines bylas.
Gimsta nauja „Atgimimo banga“?
Aiškindamas, kodėl prisijungė prie šio visuomeninio judėjimo, aktorius Ainis Storpirštis sakė: „aš tiesiog intuityviai jaučiu, kad nėra gerai. Su policija niekas nenori turėti reikalų. Policija ir teisėsaugos sistema kelia baimę, o teisingumo, tiesios jausmas yra aktualus kiekvienam“.
Baigdamas spaudos konferenciją A. Medalinskas ją pavadino savotiška „Atgimimo banga“, primindamas televizijos laidą, gyvavusią Atgimimo laikais. Jo teigimu, per televiziją tokios laidos dabar esą negalima būtų transliuoti.