Pasak "Sodros" Kupiškio skyriaus direktorės Gražinos Tonkienės, pagal socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinąjį įstatymą kiekvieno žmogaus perskaičiuotos pensijos dydis priklauso nuo individualių jo duomenų - socialinio pensijų draudimo stažo, gautų draudžiamųjų pajamų. Todėl pensijos mažėjimo procentai kiekvienam žmogui yra skirtingi.
Pensiją sudaro trys dalys - pagrindinė, papildoma dalis, priedas už stažą, viršijantį 30 metų.
Priedas už stažo metus nemažinamas, mažėja tik papildoma pensijos dalis.
Asmenims, gaunantiems panašaus dydžio pensiją, bet turintiems skirtingą stažą ar gavusiems nevienodo dydžio pajamas, pensijos mažės nevienodai. Gyventojams, turintiems mažesnį darbo stažą, pensija labiau mažės.
Kaip patiems apsiskaičiuoti savo pensiją, patarė "Sodros" Kupiškio skyriaus direktoriaus pavaduotoja (pensijoms) Vlada Stasėnienė: "Iš esamos pensijos atimkite pagrindinę pensijos dalį 360 Lt (ją nuo sausio 1 d. reikia dauginti iš 120 procentų), paskui atimkite priedą už stažą, jeigu tokį gaunate (3 procentų socialinio draudimo bazinę pensiją dauginkite iš per 30 metų esančio darbo stažo. Taip sužinosite pensijos papildomos dalies dydį, kuris ir mažės. Gautą skaičių reikia padauginti iš koeficiento 0,7863, kuriuo mažėjo einamųjų metų draudžiamosios pajamos (nuo 1 488 Lt iki 1 170 Lt).
Taip apskaičiuosite "naująją" savo pensijos papildomą dalį. Prie "naujosios" pagrindinės pensijos dalies pridėkite "naująją" papildomąją dalį ir priedą už stažą - pagaliau gausite savo perskaičiuotos pensijos dydį".
Mažesnės nei 650 Lt senatvės pensijos nemažėja.
Klaidos gali brangiai kainuoti
Kai šalyje didelis nedarbas, žmonės praradę viltį gauti darbą, bet jau turintys 30 metų darbo stažą, ir jeigu iki nustatyto senatvės pensijos amžiaus jam yra likę ne daugiau kaip 5 metai, gali gauti išankstinę senatvės pensiją. Išankstinei senatvės pensijai gauti yra dar ir kitų sąlygų. Asmuo pastaruosius 12 mėnesių iki kreipimosi dėl išankstinės senatvės pensijos įstatymų nustatyta tvarka turi būti registruotas bedarbiu Lietuvos darbo biržos teritorinėje darbo biržoje, negauti kitų valstybinių socialinio draudimo, valstybinių, šalpos pensijų, nebūti ūkininku ar jo partneriu pagal Ūkininko ūkio įstatymą.
Nida ŠULCIENĖ