• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiais laikais emigracijos keliais jau traukia ne tik jauni, darbingo amžiaus žmonės, bet ir kelias dešimtis metų tėvynėje plušėję ir į užtarnautą poilsį išėję pensininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusių metų lapkričio mėnesį 60-ąjį gimtadienį atšventusi panevėžietė V. dar spėjo įsilieti į pensininkų gretas. Nuo šiol svarbaus gyvenimo momento – pensinio amžiaus – sulauks kasmet vis vyresni žmonės.

REKLAMA

Pensiją pradėjusiai gauti panevėžietei iš darbo teko išeiti. Daugiau kaip trisdešimt metų įvairiose įmonėse dirbusi moteris sugebėjo užsidirbti tik 700 litų pensiją. Didesnių pajamų netekusiai pensininkei tapo aišku, jog už tokius pinigus bus sunku užsitikrinti visavertį gyvenimą: dviejų kambarių buto, automobilio, telefono išlaikymas, maistas, buitis ir vaistai vargiai sutilps į pensijos sumą.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi jau pavasarį panevėžietė ruošiasi butą išnuomoti pažįstamiems žmonėms ir išvažiuoti į Airiją. Ten gyvena ir dirba jos giminaitė, pažadėjusi laikinai priglausti, surasti darbo.

Abejonių palikti tėvynę pensininkei nekyla. Ji tik nežino, ar reikia kam nors pranešti apie savo išvykimą. Nors ilgai užsienyje gyventi neketina, būgštauja, kad išvykimas neatsilieptų pensijai – ar pinigai jai ir toliau bus pervedami?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išvyksta vis daugiau

„Sodros“ Panevėžio skyriaus direktorės pavaduotoja pensijoms Zita Kalvelienė sako, kad į skyrių kiekvieną mėnesį kreipiasi po du tris pensininkus, pasirengusius išvykti į užsienį.

Visoje šalyje kasmet daugėja asmenų, kuriems kitose valstybėse mokama Lietuvoje paskirta senatvės pensija. „Sodra“ pateikia duomenis: 2007 metais tokių asmenų buvo 622, 2008 metais – 921, 2009-aisiais – 1 341, 2010-aisiais – 1 902, o praėjusiais metais – jau 2 246.

REKLAMA

„Nepatogumų dėl pensijos mokėjimo nepatiria tie Lietuvą laikinai ar visam laikui paliekantys pensinio amžiaus asmenys, kurie nuosekliai laikosi nustatytos tvarkos“, – teigia specialistai.

Išvykti pasirengusiai panevėžietei ir kitiems emigrantams primenama: „Pirmas dalykas, kurį turėtų padaryti į kitą Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybę ar į Šveicariją išvykstantys pensininkai, – įspėti „Sodrą“ apie išvykimą iš Lietuvos. Išvykstantis į kitą valstybę gyventi pensininkas „Sodros“ Užsienio išmokų tarnybai arba „Sodros“ teritoriniam skyriui, kuris mokėjo pensiją, turėtų pateikti prašymą dėl pensijos mokėjimo tęsimo bei nurodyti tikslią gyvenamąją vietą kitoje valstybėje“, – aiškina „Sodros“ atstovai.

REKLAMA

Jeigu į kitas valstybes išvykstantys žmonės, kuriems Lietuvoje yra paskirta pensija, nesilaiko šios tvarkos, vėliau gali patirti papildomų rūpesčių ir nerimo dėl pensijos. Vos tik asmuo deklaruoja išvykimą į kitą valstybę, duomenys apie tai yra perduodami „Sodrai“, o pensijos mokėjimas sustabdomas.

Reikia pažymos

Bendros duomenų bazės, kuri leistų skirtingoms šalims dalytis informacija apie tai, ar žmogus kitoje valstybėje negauna pensijos, nėra. Todėl, kaip teigia „Sodros“ atstovai, asmuo nuvykęs į kitą šalį turėtų gauti pažymą iš kompetentingos institucijos toje šalyje, kad jam nėra paskirta pensija už stažo laikotarpius, už kuriuos mokama pensija iš Lietuvos. Tą pažymą reikia nusiųsti paštu „Sodros“ teritoriniam skyriui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Asmens pageidavimu reikalingos pažymos iš asmens gyvenamosios valstybės kompetentingos įstaigos gali pareikalauti Užsienio išmokų tarnyba, tačiau šiuo atveju procedūra užtruktų ilgiau, apie 3–4 mėnesius, kai pirmuoju atveju – perpus trumpiau.

Prašyme asmuo turėtų nurodyti ir asmeninės sąskaitos kredito įstaigoje rekvizitus. Jeigu pageidaujama gauti pensiją, pervedant ją į sąskaitą ne Lietuvos teritorijoje veikiančioje kredito įstaigoje, reikėtų nurodyti norimą pensijos mokėjimo periodiškumą, kredito įstaigos pavadinimą, tarptautinį banko kodą ir sąskaitą tarptautiniu IBAN formatu.

REKLAMA

Tik turintiems stažą

„Pensininkui persikėlus nuolat gyventi į kitą valstybę, pensija mokama, jei pensininkas yra įgijęs ne mažesnį kaip minimalų valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą, dirbdamas Lietuvos įmonėse, įstaigose ir organizacijose“, – sako direktorės pavaduotoja Z. Kalvelienė.

Jeigu pensininkas persikelia gyventi į valstybę, su kuria Lietuva yra pasirašiusi tarptautinius susitarimus (Rusija, Baltarusija, Ukraina, Moldova) ar į Europos Sąjungos valstybę narę ir kt., pensija mokama, kaip numatyta tarptautinėse konvencijose ar sutartyse. Pensininkui persikėlus gyventi į užsienį, paskirtą pensiją moka Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Užsienio išmokų tarnyba.

REKLAMA

Asmeniui deklaravus išvykimą iš Lietuvos ir „Sodrai“ sustabdžius pensijos mokėjimą, jis gali būti atnaujintas tik pateikus jau minėtą pažymą iš gyvenamosios valstybės kompetentingos institucijos bei prašymą dėl pensijos mokėjimo atnaujinimo. Taip pat būtina nurodyti asmeninę sąskaitą kredito įstaigoje, į kurią jam būtų pervedama pensija, kredito įstaigos rekvizitus bei pensijos mokėjimo periodiškumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kreiptis dėl pensijos mokėjimo atnaujinimo galima, o gyvenantiesiems Vokietijoje ir Austrijoje – privaloma, ir per gyvenamosios vietos kompetentingą įstaigą. Šiuo atveju kompetentinga įstaiga Užsienio išmokų tarnybai pateiks visus duomenis apie besikreipiantį asmenį ir pažymos bei kredito įstaigos rekvizitų pateikti nereikės.

Ta pati tvarka taikoma ne tik senatvės, bet ir netekto darbingumo, našlių ir našlaičių pensijų gavėjams.

Vitalija JALIANIAUSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų