JAV Prezidentas Barackas Obama penktadienį, rugpjūčio 5-ąją paskelbė, kad „buvo audringi metai“, pradedant Arabų revoliucija, žemės drebėjimu Japonijoje ir baigiant krize Europoje bei partinių kovomis Vašingtone. Daugelis populiarių pasaulio lyderių, įvardytų žemiau, jau laikomi „atpirkimo ožiais“, rašo foreignpolicy.com.
Birželio pabaigoje, Italijos premjeras Silvio Berlusconi pasakė, kad „kredito reitingo agentūros laukia tinkamo momento, kada galės aukai suduoti lemiamą smūgį“. Ispanijos premjeras José Zapatero priėjo panašios išvados, sakydamas, kad „spekuliantų kova prieš eurą ir finansines nuostatas yra neišvengiama“.
Kredito reitingo agentūra (nuotr. SCANPIX)
Nors tai ir atrodo politiškai pagrįsta ataka, Italijos ieškovai antradienį užsipuolė „Moody's“ ir „Standard & Poor's“ kredito reitingo agentūrą dėl „anomalių“ Italijos obligacijos kainų svyravimo.
Stambiausios ekonomikos lyderė, Vokietijos kanclerė Angela Merkel buvo kaltinama, kad nesiima veiksmų ekonomikai „gydyti“. Graikijos ir Airijos nepasitenkinimą sukėlė nepalankios sąlygos, kurias Vokietijos vyriausybė reikalavo primesti mainais už paskolas. O „Financial Times“ ir „The Economist“ pavaizdavo A. Merkel kaip neryžtingą ir nepatikimą vadybininkę.
A. Merkel (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)
Vis daugiau kritikos sulaukiama ir iš pačios Vokietijos vidaus. Socialdemokratų partija, svarbiausia šalies opozicijos partija, sakė, kad A. Merkel nepakankamai rimtai žiūri į susidariusią padėtį. (Penktadienį, vienas socialdemokratas pareikalavo, kad A. Merkel nutrauktų savo atostogas šiaurės Italijoje.)
Europos sąjungos susitikimo metu liepos 21-ąją buvo numatyta sutvirtinti svyruojančią eurozoną. Net ir priėmus naujus tikslus, įskaitant finansinę pagalbą Graikijai, Europos periferija buvo priversta sugriežtinti sąlygas. Tai sukėlė ne tik Europos, bet ir viso pasaulio nepasitenkinimą.
Europos Sąjunga (nuotr. Balsas.lt)
Naujieji stabilizavimo matai bus perduoti nacionaliniams įstatymų leidžiamiesiems organams (kurių atstovai šiuo metu atostogauja), todėl kol kas nuostatos nors ir yra priimtos teoriškai, praktikoje jos negali būti pritaikomos. Olli Rehnas, Europos komisijos narys ekonominiais ir piniginiais klausimais, sakė, kad šis delsimas yra tarsi atsakas Europai už demokratinio teisėtumo laidavimą.
Jungtinės Amerikos Valstijos
Jungtinių Amerikos valstijų ekonomika neabejotinai yra sąmyšio centre. Naujoji tarptautinio valiutos fondo generalinė direktorė Christine Lagarde sakė, kad Amerikos ekstremali politinė poliarizacija, įsiskolinimas bei finansinių įsipareigojimų nevykdymas yra pagrindinės tarptautinio nerimo priežastys.
JAV (nuotr. SCANPIX)
Tuo tarpu, Kinijos viceprezidentas dėl šios krizės kaltino netinkamą federalinės rezervų sistemos laisvųjų pinigų politiką.
Autonomiškiausia Europos ekonominė institucija, Europos Centrinis Bankas (ECB), taps pagrindiniu lyderiu eurozonos skolos krizės sprendime.
J.C.Trichetas pareiškė, kad vyriausybės privalo sustiprinti vartotojų ir investuotojų pasitikėjimą (Scanpix nuotr.)
Nobelio premiją gavęs ekonomistas Jospehas Stiglitzas kalbėjo, kad ECB pastaruoju metu rodė didelį nenorą investuoti į tokias Europos šalis kaip Graikija, Airija, Portugalija, ir Ispanija, todėl primygtinai reikalavo Europos sąjungos suprojektuoti naują išsigelbėjimo fondą šioms šalims.
Penktadienį, ECB Prezidentas Jean-Claude Trichet sutiko pirkti Airijos ir Portugalijos obligacijas, bet tai tebus dalinė pagalba, turint omeny, kad pagrindinė Italijos ir Ispanijos ekonomika „svyruoja ant krašto“.