Jos gali būti mažos, bet ar jos yra visiškai susiformavusios? Pelės viduje buvo užaugintos mažytės, vos 5 mm dydžio, žmogaus kepenys. Lieka neaišku ar organas gali atkartoti visas kepenų funkcijas ir ar bus įmanoma padidinti miniatiūrinį darinį iki tinkamo naudoti matmens.Hideki Taniguchi ir Takanori Takebe iš Jokohamos universiteto (Japonija) išgavo dirbtines daugiakryptes kamienines ląsteles, tuomet skatino jas vystytis į kepenų ląsteles-pirmtakes. Jie pridėjo dar du ląstelių tipus: mezenchimines ląsteles ir endotelio ląsteles iš bambagyslės kraujagyslių. Be jokios papildomos pagalbos ląstelės „nukreipė save“ ir sukūrė normaliam kepenų audiniui beveik identišką mikrostruktūrą, teigia Takebe.
„Mes maišėme ir rūšiavome ląsteles Petri lėkštelėje ir jos keitėsi suformuodamos telkinį,“ sako jis. „Tai buvo netikėtas rezultatas to, kas, jei atvirai, buvo atsitiktinumas.“
Tuomet darinys buvo persodintas į sunkiu kombinuotu imunodeficitu sergančios pelės, kuri nebūtų iššaukusi imuninio atsako audiniui, kaukolę. Struktūros persodinimas į šią vietą leido tyrėjams pasinaudoti padidėjusia kraujotaka į smegenis skatinant naujo audinio augimą.
Vos per 48 val. miniatiūrinėse kepenyse pradėjo formuotis žmogaus kraujagyslės kartu su žmogaus baltymais. Glikogeno ir amino rūgščių lygis audinyje taip pat buvo panašus į tą, kuris randamas žmogaus kepenyse.
Kliūtys
„Tai dar nėra nepriekaištingos kepenys,“ teigia Takebe. „Reikia atlikti patobulinimus, tokius kaip tulžies latakų atkūrimas.“ Kitos reikšmingos kliūtys, kurias dar reikės įveikti, apima būdo išgaunamam organui padidinti radimą, priduria jis.
Tyrėjų komanda savo tyrimo išvadas praėjusią savaitę pristatė metiniame Tarptautinės kamieninių ląstelių tyrimų bendruomenės (angl. International Society for Stem Cell Research) posėdyje Jokohamoje, Japonijoje, tačiau dar turi publikuoti straipsnį recenzuojamame žurnale.
Yoichi Tagawa iš Tokijo technologijos instituto teigia, kad tikroji tyrimo reikšmė bus žinoma tik tuomet, kai duomenys bus gauti ir ištirti kepenų ekspertų. „Hepatologai yra labai susidomėję tikrąja atkuriamąja medicina, kuri gali būti taikoma kliniškai, tad jie gali įvertinti tyrimą labai tiksliai,“ teigia jis.
George Q. Daley, kamieninių ląstelių persodinimo programos vadovas Bostono vaikų ligoninėje, Masačiusetse (JAV), sutinka, kad lieka neatsakytų klausimų. „Šie duomenys skatina mus tikėti, kad dirbtinai suformuoti organoidai vieną dieną gali aprūpinti pakaitiniais organais,“ teigia jis. Vis dėlto, reikia daugiau padirbėti. „Tulžies latakų formavimosi nebuvimas yra neįprastas ir siekiant realios kepenų funkcijos turėtų vykti.“