Vadovaujantis nuo 2010 metų spalio 1 d. galiojančiomis Statybos įstatymo nuostatomis, Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos nustačius savavališkos statybos faktą ir pareikalavus iš statytojo savo lėšomis pašalinti savavališkos statybos padarinius, asmuo turi teisę įteisinti savavališką statybą. Iki 2013 m. šia teise pasinaudojo per 300 statytojų.
Norintis įteisinti savavališką statybą žmogus gali gauti statybą leidžiantį dokumentą, kai žemės sklype (teritorijoje), kuriame nustatyta savavališka statyba, tokio statinio statyba yra galima. Iki 2013 metų sausio 1 d. tai buvo galima atlikti nemokamai. Per dvejus metus šia galimybe pasinaudojo per 300 statytojų ir inspekcija panaikino jiems pateiktus reikalavimus pašalinti savavališkos statybos padarinius.
„Nors pastebime, kad tokių savavališkų statybų mažėja ir žmonės noriai jas įteisina sumokėdami už reikalingus dokumentus, mūsų tikslas – prevencija. Siekiame žmones informuoti, kad jie iš anksto pasirūpintų reikalingais dokumentais, o ne imtųsi savavališkų statybų ir vėliau siektų jas įteisinti“, – sako aplinkos viceministrė Daiva Matonienė.
Nuo 2013 metų sausio 1 d. norint gauti statybą leidžiantį dokumentą reikia sumokėti įmoką už savavališkos statybos įteisinimą.
2013 metais inspekcija nustatė 618 savavališkos statybos atvejų. 42 statytojai jau tais pačiais metais pasinaudojo teise parengti projektinę dokumentaciją ir, sumokėjus įmoką, gauti statybą leidžiantį dokumentą.
Skaičiuojama, kad už šių statybą leidžiančių dokumentų išdavimą sumokėta per 950 tūkst. Lt įmokų.
Asmeniui per nustatytą reikalavimo įvykdymo terminą nepasinaudojus teise gauti tokį dokumentą ar pačiam nenugriovus statinio (jo dalių), inspekcija dėl įpareigojimo vykdyti reikalavimą kreipiasi į teismą. Tuomet statytojui tenka dalyvauti procesuose ir patirti gerokai didesnių nuostolių nei pasinaudojant savavališkos statybos įteisinimo galimybe. Yra atvejų, kai statytojai, tai suprasdami, sumoka ir dešimtis tūkstančių litų siekiančias įmokas. Viena bendrovė, iš varžytinių įsigijusi savavališkai rekonstruojamą pastatą, parengė projektinę statinio rekonstravimo dokumentaciją ir gavo statybą leidžiantį dokumentą, sumokėjusi beveik 45 tūkst. Lt įmoką.
Įmokos už statybą leidžiantį dokumentą dydis priklauso nuo atliktų statybos darbų masto – sąnaudų vertės. Ji skaičiuojama pagal savavališkos statybos akto surašymo metu galiojančius statybos darbų įkainius ir statybos produktų kainas. Pavyzdžiui, jeigu į statybą jau investuota 30 tūkst. Lt, tai, norint gauti statybą leidžiantį dokumentą, reikėtų sumokėti 900 Lt.
Nors stebima savavališkų statybos atvejų mažėjimo tendencija (2011 metais – 841, 2012 metais – 717, 2013 metais – 618), inspekcija prioritetiniu uždaviniu laiko šio reiškinio prevenciją. Gyventojai skatinami išsiaiškinti teisės aktų reikalavimus prieš pradedant statybas, o ne aiškintis įteisinimo galimybes, kai savavališką statybą aptinka inspekcijos pareigūnai.
Statybos techninių reglamentų aktualias redakcijas, atsakymus į rūpimus klausimus galima rasti inspekcijos interneto svetainėje www.vtpsi.lt. Inspekcijos specialistai taip pat konsultuoja telefonu, elektroniniu paštu, raštu ar, reikalui esant, ir atvykus į inspekciją.