Šiemet Lietuvoje kaip niekada gausu siūlymų, kaip keisti atlyginimus. Siūloma, kad valdininkams algos turi būti didinamos šimtais eurų. Pokyčiai žadami ir kitose srityse: žadama didinti pensijas, vaiko pinigus.
Tačiau mažiausiai uždirbantys darbuotojai į rankas į rankas gali gauti mažiau, nei buvo žadėta prieš metus priimant mokesčių reformą.
Šiuo metu neapmokestinamas pajamų dydis (NPD) yra 300 eurų per mėnesį. Jei žmogus uždirba minimalią mėnesinę algą, t. y. 555 eurų per mėnesį neatskaičius mokesčių, tai pritaikius dabartinį NPD, į rankas jam išmokama apie 396 eurai.
Praėjusiais metais kartu su mokesčių reforma įstatymu buvo priimta nuostata, kad nuo 2020 m. NPD didės 100 eurų iki 400, o dar po metų – iki 500 eurų. Jei toks pažadas būtų įgyvendintas, tą pačią sumą (555 eurų) uždirbusiam žmogui nuo kitų metų alga į rankas būtų didėjusi maždaug iki 416 eurų.
Taigi, žmogaus pajamos didėtų apie 20 eurų per mėnesį arba 240 eurų per metus. Jeigu įstatymas bus priimtas galutinai, dėl to uždirbantys minimumą į rankas per mėnesį gautų dvigubai mažiau papildomų pinigų – t. y. tik 10, o ne 20 eurų, kaip buvo žadėta (tiesa, šie skaičiai dar gali keistis, jeigu įsigalios Vyriausybės nutarimas nuo kitų metų minimalią algą didinti iki 607 eurų).
Kokią žinią tai siunčia dirbantiesiems ir kokių kitų naujovių galime tikėtis likus metams iki rinkimų – pokalbis su „Luminor“ ekonomistu Žygimantu Mauricu.