Seimo Antikorupcijos komisija nagrinės, kaip vykdyta pavojingų atliekų deginimo įrenginio statyba „Toksikos“ įmonėje Aukštrakiuose, Šiaulių rajone. Įtariama, kad aukšti pareigūnai piktnaudžiavo tarnyba, neskaidriai organizavo viešųjų pirkimų konkursą ir protegavo rangovus.
Pareigūnai privalės atsakyti
Seimo Antikorupcijos komisijos narė Aurelija Stancikienė patvirtino, kad „Toksikos“ klausimas įtrauktas į komisijos darbotvarkę.
„Manau, kad išnagrinėsime šį klausimą iš esmės, o tarnyba piktnaudžiavę pareigūnai turės atsakyti už savo veiksmus“,– Šiaulių kraštui“ sakė Seimo narė.
Visuomenę šokiravo žinia, kad pavojingų atliekų deginimo bandymai atnaujinti neatsižvelgus į nustatytus aplinkosaugos pažeidimus. Už šią sritį atsakingas aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas tam taip pat neprieštaravo.
„G. Kazlauskui kaip niekam kitam tinka posakis „ministras čia ne prie ko“. Jis seniai rūpinasi kitais reikalais“,– mano A. Stancikienė.
Rangovai neatitiko reikalavimų
Antikorupcijos komisijai pateikta medžiaga rodo, kad atviras pavojingų atliekų deginimo įrenginio projektavimo ir statybos darbų konkursas galimai buvo neskaidrus, nes pasirinkti rangovai neatitiko kvalifikacinių reikalavimų.
Pirkimo sąlygose buvo nurodyta, jog konkurso dalyvis per 5 metus iki pasiūlymo pateikimo dienos privalėjo būti atlikęs atliekų deginimo įrenginių statybos, rekonstrukcijos darbus, atitinkančius nurodytą sąlygą. Tai yra – sėkmingai suprojektavęs ir pastatęs ne mažiau kaip vieną 8000 tonų per metus projektinio našumo atliekų deginimo įrenginį.
Tačiau nei „Hafner Srl“, nei UAB „Senovė“ statybos objektų sąraše tokio deginimo įrenginio nebuvo.
Šis faktas nesutrukdė viešųjų pirkimų komisijai, už kurios veiksmus atsako ją sudariusi perkančioji organizacija – Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), vadovaujama Kastyčio Tumino, pripažinti „Hafner Srl“ ir UAB „Senovė“ konkurso nugalėtojais.
2008 metų kovo 31 dieną buvo pasirašyta pavojingų atliekų deginimo įrenginio statybos sutartis, kurios kaina – 87 milijonai litų, darbų baigimo terminas – iki 2010 metų rugpjūčio 30 dienos. Tais pačias metais pavojingų atliekų deginimo įrenginys pripažintas valstybinės reikšmės atliekų tvarkymo objektu.
Sumokėta anksčiau laiko
Seimo Antikorupcijos komisijoje bus nagrinėjama, kodėl rangovams užmokėta pirma laiko ir galimai neskaidriai vykdyta rangos sutartis.
2008 metais balandžio 21 dieną atviro konkurso būdu sudarytoje įrenginio statybos rangos sutartyje nurodyta, jog iki 30 procentų sutarties sumos rangovui mokama baigus sukomplektuoti įrangą bei bendrastatybinius darbus. Tai yra tada, kai bus pastatyta pavojingų atliekų deginimo gamyklą.
Tačiau 2009 metų birželio 30 dieną pasirašytas sutarties pakeitimas, kuriuo minėti 30 procentų mokėjimai išskaidyti į dalis ir sumokėti dar rangovams nebaigus sukomplektuoti įrangos bei atlikti bendrastatybinius darbus.
Pasirašius tokį sutarties pakeitimą, rangovo naudai pakeista ekonominė sutarties šalių pusiausvyra ir galimai pažeistas Viešųjų pirkimų įstatymas bei reikalavimas, kad „pirkimo sutarties sąlygos galiojimo laikotarpiu negali būti keičiamos“.
Pasekmių netenka ilgai laukti – rangovas vėluoja įgyvendinti projektą.
2011 metų birželio mėnesį nepriklausomi ekspertai UAB „COWI Lietuva“ nustatė, jog deginimo įrenginys neatitinka pirkimo sąlygų.
Remiantis Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialo, Agrocheminių tyrimų laboratorijos analitinio skyriaus 2011 metų sausio 10 – vasario 21 dienos tyrimų ataskaita, įrenginys neatitinka aplinkosaugos reikalavimų.
Konstatavo trūkumus
Nors rangovui raštu nurodyta ištaisyti trūkumus ir iki 2011 metų rugsėjo 1 dienos perdaryti įrenginį taip, jog jis atitiktų pirkimo sąlygas ir rangos sutartį, reikalavimas nebuvo vykdomas.
UAB „Toksika“ tarnybiniu raštu konstatavo, jog pavojingų atliekų deginimo įrenginio trūkumai bei neatitikimai pirkimo sąlygoms nėra taisomi.
Užsakovo atstovas – UAB „Statybų strategija“ – raštu informavo „Toksiką“ ir Aplinkos projektų valdymo agentūrą apie rangovo vengimą vykdyti savo įsipareigojimus, taip pat apie trūkumus ir nebaigtus darbus, be kurių ištaisymo ir atlikimo negalima atnaujinti pavojingų atliekų deginimo įrenginio bandymų. Rangovas perspėtas ir apie gaisro pavojų.
Nepaisė aplinkosaugos reikalavimų
Nepaisant visų perspėjimų pernai rugsėjo 29 dieną pavojingų atliekų deginimo gamyklos bandymai buvo atnaujinti, o spalio 7 dieną įrenginio atliekų duobėse kilo gaisras, kurio metu atvira ugnimi degė pavojingos atliekos.
UAB „Toksika“ tinklalapyje nuo 2011 metų rugsėjo 29 iki gruodžio 18 dienos pateikti duomenys rodė, kad kas kelias dienas išmetamų teršalų normos viršija ribines paros vertes.
Pernai gruodį nepriklausoma sertifikuota Austrijos laboratorija nustatė, kad deginimo metu susidarantys šalutiniai produktai – dioksinai ir furanai – neatitinka leistinų aplinkosaugos reikalavimų.
2011 metų gruodžio 22 dieną UAB „Toksika“ buvo pateikta UAB „COWI Lietuva“ ekspertų ataskaita, jog rangovas nuo 2011 metų lapkričio 4 dienos iki gruodžio 4 dienos bandymu metu per valandą degino didesnį nei numatytą 1100 kg pavojingų atliekų kiekį, tuo grubiai pažeisdamas aplinkosauginius reikalavimus, nurodytus pavojingų atliekų deginimo įrenginio Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidime.
Pažeidė Konstituciją?
„Toksikos“ valdyba posėdyje planavo jau šiemet kovo pabaigoje perimti pavojingų atliekų deginimo įrenginį.
Nors informuojama, jog rangovas į susitarimą nori įtraukti punktą, „kad leistinų dioksinų ir furanų normų viršijimas nėra pagrindas nepriimti įrenginio“ ir „siaurinamas rangovo pašalintinų defektų sąrašas“, valdyba nusprendžia įgalioti „Toksikos“ direktorių toliau tartis su rangovu dėl rangos sutarties vykdymo ir įrenginio perdavimo.
Rangovui pateikiamos papildomos banko garantijos – 2,5 milijono eurų.
Seimo Antikorupcijos komisijoje bus svarstoma, kodėl „Toksikos“ valdyba planavo priimti pavojingų atliekų deginimo įrenginį neįsitikinus, jog įrenginys pilnai atitinka pirkimo sąlygas ir ypač aplinkosauginius reikalavimus, kurių nesilaikymas jau dabar galimai pažeidžia LR Konstitucijos 54 straipsnį, draudžiantį teršti aplinką.
Įdomus sutapimas
Gal tai tik sutapimas, tačiau viena „Hafner Srl“ atstovių, bandžiusi priduoti esą ištaisytus trūkumus yra Ūkio ministerijos Pramonės politikos skyriaus vyriausiojo specialisto Sauliaus Faidušo sutuoktinė.
Būtent S. Faidušas, anksčiau dirbęs „Toksikoje“, dabar yra atsakingas už Valstybinės pavojingų atliekų tvarkymo ir Gamybos ir kitos ūkinės veiklos atliekų tvarkymo programų projektų rengimą ir jų priemonių įgyvendinimą bei koordinuoja valstybinės pavojingų atliekų tvarkymo įmonės UAB „Toksika“ veiklą.
„Šiaulių krašto“ paklaustas apie buvusį savo darbą „Toksikoje“, S. Faidušas patarė kreiptis į Ūkio ministerijos Viešųjų ryšių skyrių.
Publikavo „deklaraciją“
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas (ŠRAAD) vakar savo interneto svetainėje paskelbė žinią: esą visi turi teisę žinoti, kaip vyksta bandymai UAB „Toksika“ pavojingų atliekų deginimo įrenginyje.
Departamentas aiškina kovo 26 dieną raštu kreipęsis į UAB „Toksika“ dėl visuomenės informavimo apie atnaujintą pavojingų atliekų deginimą. Paprašyta „Toksikos“ tinklalapyje teikti visuomenei išsamią informaciją apie vykdomą pavojingų atliekų deginimą bei sudaryti sąlygas Šiaulių rajono ir miesto savivaldybėms, visuomenei ir kitiems suinteresuotiems asmenims susipažinti su pavojingų atliekų deginimo įrenginiu.
Paklaustas, kodėl pratęsė „Toksikai“ leidimą deginti pavojingas atliekas, nors žinojo apie austrų laboratorijos nustatytus aplinkosaugos pažeidimus, ŠRAAD vadovas Vidmantas Svečiulis teisinosi esą laboratorija neturėjo akreditacijos tokiems tyrimams atlikti.
Irena BUDRIENĖ