Šią savaitę: bene vasariškiausi metų albumai - vakariečių “Morcheeba” geriausių dainų rinkinys “Parts of the Process”, “The Thrills” albumas “So Much For The City” ir kaimyninės Rusijos dueto “5’Nizza” uždegantis darbas “Piatnica”.
“Morcheeba” - “Parts of the Process”07.01, “Warner”, China (triphopas / pop)Įvertinimas: 7/10
1996 metais išleidę “tamsaus” triphopo albumą “Who Can You Trust?”, “Morcheeba” nariai pelnytai buvo lyginami su “Massive Attack” ar “Tricky”. Kai grupės gerbėjai taria “triphopas” kalbėdami apie grupės kūrybą šiuo metu, nejučia šaipaisi lyg sektantas iš paklydusių avelių.
Apie triphopą kaip mirštantį žanrą kalbama jau seniai. Trijų žmonių kolektyvas: Paulas ir Rossas Godfrey bei vokalistė Sky Edwards, kurios vokalą galime girdėti populiaraus kolektyvo “Gorillaz” įrašuose, nenorėjo mirti jauni, tad eksperimentavo.
Deja, vykę eksperimentai baigėsi jau antrame albume “Big Calm”. Daug “šviesesnis”, melodingesnis ir įvairesnis skambesys buvo priimtinas didesniam klausytojų ratui. Tiesa, grupės muzika ėmė prarasti išskirtinumą.
Albumas “Fragments of Freedom” su “Rome Wasn’t Built in a Day” buvo žemiausias kritimas. Vėliau reikalai lyg ir pasitaisė. Praeitais metais išleistas “Charango” maloniai nustebino net didžiausius tokios muzikos skeptikus. Buvo ir tokių, kurie šio albumo dėka pamėgo triphopą, kurio ši grupė jau senai nebegroja.
Ironišku žanro pavadinimu “trippopsas” kritikų apibūdintas albumas “Charango” atrado popmuzikos klausytoją. Jeigu grupės kūrybą, šiuo atveju “Way Beyond” ir “Otherwise”, groja vargiai į kokybę atsižvelgiančios lietuviškos radijo stotys, suabejoji muzikos kokybe. Suabejoti verčia ir geriausių dainų rinkinio išleidimo būtinumas. Ar tai dar vienas bandymas parduoti tą patį produktą antrą kartą?
Nors dainos “Parts of the Process” išdėstytos ne chronologine tvarka, galima atsekti muzikinius eksperimentus. Nuo triphopo “Trigger Hippie” iki trippopso “Blidfold” ar “Otherwise”. Panašu, kad pirmąjį studijinį albumą su naujausiu sieja tik Sky Edwards vokalas, bet jeigu jo dar negirdėjote, nežinote, kad tai daugiau nei 50 procentų “Morcheeba” skambesio.
http://www.morcheeba.net/http://psikussoundz.free.fr/morcheeba/
“5'Nizza” - "Piatnica"06.27, “Grand Records” (regi / rap / funk)Įvertinimas: 10/10Panašu į: Bob Marley, "Manu Chao"
“5’Nizza” - vienas tų retų atvejų, kai esi tiesiog priverstas pristatyti grupę ne iš Vakarų, bet iš Rytų. Ir pristatinėti tenka ryškiai plieskiant garbės šviesai.
Paradoksalu, tačiau grupės “5’Nizza” darbą galima vadinti vasariškiausiu metų albumu kaip ir grupės “Dieti Picasso” praeitų metų albumą “Miesiac ulibok”.
Kitas paradoksas - šiemet kolektyvas prestižiniuose apdovanojimuose “PoboRoll” buvo pripažintas geriausia debiutuojančia grupe, o jos albumai turguje “eidavo” didesniais tiražais nei Eminemo darbai, tačiau... oficialiai jokio albumo iki birželio pabaigos jie nebuvo išleidę! Tiesiog studijinis įrašas nutekėjo į “gerų” žmonių rankas, o visa kita jau istorija.
Grupė “5’Nizza” - du vaikinukai iš Charkovo: Andrejus Zaporožcas (žinomas kaip Otiec Rodnoi) ir Sergejus Babkinas (San). Pavadinti jų muziką ypatinga būtų drąsu, tačiau neteisinga. Ypatinga ne jų muzika, bet jos atlikimo maniera. Realiai skamba tik viena akustinė gitara ir du vokalai, tačiau būtent vokalas jus arba prikausto ir verčia linguoti, arba suerzina lyg pranešimas apie ne ryšio zonoje esantį abonentą.
Stilius varijuoja nuo regi (vokalas demonstracinio albumo “Anplagged” dainoje “Jammin’” labai artimas Bobui Marley) iki funko (“Big Bada Boom”) ir visose greitesnėse dainose vyraujančio specifinio repavimo.
Ir nors prie geriausių dainų reiktų priskirti “Soldat”, “Striela” ir “Viesna”, mano nuomone, geriausias “5’Nizza” demonstruojamo muzikinio cirko pavyzdys yra “Big Bada Boom”. Jie daro ką nori: dainuoja rusiškai, dainuoja angliškai, cypia, rėkia, balsu kuria ritmą, cituoja “Kreiserį Aurorą” ir žymesnę “Jazzy Jeff” “Boom! Shake the Room”.
Belieka tikėtis, kad anksčiau ar vėliau šį albumą atveš ir į mūsų muzikos prekių parduotuves, o gal kada ir pačią grupę į nedidelę koncertų salę. Toliau negu “Piatnica” (jeigu tik jūs suprantate rusų kalbą) šią vasarą niekas “nenuveš”.
http://www.5nizza.ru/Daug MP3 (taip pat ir iš “Anplagged”): http://5nizza.com/
“The Thrills” - “So Much for the City”05.27, “Emi Int'l” (poprokas)Įvertinimas: 8/10Panašu į: “The Beatles”, “Beach Boys”
Jeigu teko girdėti filmo “I am Sam” garso takelį, kuriame “The Beatles” dainas perdainuoja žinomi JAV atlikėjai, šio albumo skambesį nebus sunku įsivaizduoti.
Kolektyvas iš Airijos, tačiau skambesys neturi nieko bendra su šia šalimi. “Beach Boys”, “The Byrds”, “The Beatles” ir Neilas Youngas - klasikai, kuriuos galima išgirsti debiutiniame “The Thrills” albume “So Much For the City”.
Apie bitlomaniją, darančią įtaką vis didesniam kūrėjų skaičiui, užsiminiau dar ankstesnėse apžvalgose, o “The Thrills” yra puikus šio proceso įrodymas. Negalima nepažymėti ir “The Strokes” ir po jų buvusių garažinio roko gaivintojų įtakos. Tačiau ji taip giliai paslėpta po popmuzikos melodijomis, tiktai vasaros laikotarpiui tinkama ritmika ir entuziazmu, kad ausys to gali ir neišgirsti.
Praėjusių metų hitas “Santa Cruz”, “One Horse Town” ar bene labiausiai albumo nuotaikas atspindinti daina “Big Sur”, matyt, nėra eilinės, jeigu “So Much For the City” buvo nominuotas “Mercury Music Prize” apdovanojimuose, tačiau gaivaus oro muzikos pasauliui neįkvėpė.
Žinoma, savoje stichijoje “The Thrills” viską atlieka puikiai, tačiau kuo rečiau vienos grupės “pergrojinės” kitas grupes ir dažniau kurs kažką nauja, tuo visiems melomanams bus geriau.
http://www.thethrills.com/
Rekomenduojamos paklausyti dainos:“Ambulance Ltd.” - "Stay Where You Are"“Clientele” - "When You and I Were Young"“Firewater” - "Dark Days Indeed"“Guster” - "Amsterdam"“Tindersticks” - "Say Goodbye to the City"
Kitą savaitę:Macy Gray - “The Trouble With Being Myself”“Skin” - “FleshWounds”“Why?” - “Oaklandazulasylum”
Klausimai? Komentarai? Pasiūlymai? - [email protected]