Technologijų pasaulis atsidūrė patentų karo sūkuryje. Viename kampe Larry'is Ellisonas iš „Oracle“ ir Larry'is Page'as iš „Google“ kovoja dėl „Android“ patentų. Kitame kampe stovi išdidusis „Facebook“, įsigijęs 650 AOL patentų iš „Microsoft“ už 550 mln. JAV dolerių, rašo „Business Week“.
Jei anksčiau dar nebuvo aišku, tai dabar jau akivaizdu – patentų ginklavimosi varžybos prasidėjo. Ir panašu, kad jos tik pakenks, o ne padės inovacijoms.
Patentų teisė, kuri prasidėjo XVII a. Britanijoje, buvo skirta skatinti inovacijas reikalaujant autoriaus paviešinti išradimo detales, kad visi galėtų apie išradimą sužinoti. Už atlygį išradėjas dvidešimčiai metų gaudavo išskirtines teises į išradimą.
Thomo Edisono ir fonografo laikais, toks požiūris atrodo logiškas. Jis vis dar yra prasmingas tokiose industrijose kaip farmacija, kuriose svarbūs ir naujoviški išradimai atsiranda daug metų praleidus laboratorijose.
Tačiau daugumoje industrijų patentai tiesiog tapo inovacijų mokesčiais – būtinu savigynos ginklu, kuris nepadeda niekam kitam išskyrus patentų advokatus. Šiais laikais, užpatentuotos idėjos dažnai nėra naujoviškos. Jomis gali būti nesvarbios produkto detalės, paprastas programos užkodavimas. Tokie dažnai būna programinės įrangos patentai. Egzistuoja teksto lygiavimo, duomenų išrūšiavimo ir net išnašų patentai.
Tačiau JAV Patentų biuras išduoda vis daugiau patentų. 2011 metais JAV buvo išduota 247 tūkst. patentų. Tai 133 proc. daugiau nei prieš 20 metų.
Tikėtina, kad technologijų industrijoje beveik kiekviena didelė kompanija pažeidžia kieno nors patentą. Tie, kurie bando ieškoti teisybės yra patentų troliai arba nevykėliai. Praėjusį mėnesį „Yahoo“ padavė į teismą „Facebook“ už patentų pažeidimą. „Facebook“ apsigynė puolimu. Ji nusipirko 750 patentų iš IBM ir padavė pačią „Yahoo“ už jų pažeidimą.
Sunkiau gyvenančios kompanijos, bandydamos uždirbti pinigų, dažnai pagalbos ieško pas patentų trolius. Tokie troliai dažniausiai yra advokatai, kurie superka patentus ir ieško jų pažeidėjų. Praėjusį mėnesį vos ant kojų besilaikanti AOL, nusprendė parduoti 800 patentų norėdama užsidirbti pinigų. Šie patentai galėjo atitekti troliams, bet įsikišo „Microsoft“ ir nupirko juos už 1,056 mlrd. JAV dolerių.
„Twitter“, kuris turbūt išsigando šių karų, tapo savotiška patentų ginklavimosi varžybų Šveicarija. Įmonė pranešė apie „Inovatorių patentų susitarimą“. Pagal šį su darbuotojais pasirašytą sutartį, visi „Twitter“ patentai bus naudojami „tik gynybos reikmėms“ir niekada „puolamajai bylai“.
„Google“ turi pilnu etatu dirbantį patentų įsigijimo vadybininką ir per pastaruosius du metus įsigijo šimtus patentų iš IBM, „Motorola Mobility“ ir kitų. Panašu, kad „Google“ neįsigijo nieko galingo, kas galėtų atlaikyti ataką prieš „Oracle“, kuris prašo 6 mlrd. JAV dolerių už „Google“ „Android“ telefonų programinio kodo pažeidimą.
Kas bus galutinis „Patentų karų“ nugalėtojas? Tai turėtų būti akivaizdu – advokatai.