Sveiki. Aš susitrenkiau galvą ir po to man nieko nebuvo, ta vakara nieko nejauciau. Tačiau jau kitą rytą skaudėjo kairę galvos pusę. Nevėmiau tik atrodo sutriko truputį orentacija ir apėmęs silpnumas. Isgeriau dvi citramono tabletes ir galvos skausmas praėjo, bet vistiek jaučuosi truputį keistokai. Norėčiau sužinoti, ar tai nėra rimta ir ar nebus vėlesnių pasekmių. Ar tai nėra nieko blogo? Ačiū, Vytautas.
Sveiki. Preliminari diagnozė būtų tokia, kad jūs patyrėte galvos smegenų sukrėtimą (komociją). Tai difūzinis įvairaus laipsnio smegenų pažeidimas, kai sutrikdoma normali galvos smegenų veikla. Sąmonės sutrikimo sąvoka gana plati - nuo sutrikusių orientacijos, dėmesio, atminties, emocinio sudirgimo, iki trumpam prarastos sąmonės. Šie simptomai paprastai tik laikini, vėliau praeina, rodo tik dinaminius neuronų funkcijos sutrikimus. Amnezijos trukmė rodo ir atspindi traumos sunkumą. Paprastai galvos smegenų sukrėtimo atveju kompiuterinės tomografijos ar branduolinio magnetinio rezonanso tyrimuose pokyčių galvos smegenyse nematome, todėl labiausiai tikėtina, kad jums viskas bus gerai.
Patarimais dalinasi ir portalas mamoms Mama.lt. Jei vaikas nukrito, motinos širdis suvirpa iš baimės. Tačiau geriau užgniaužti savo emocijas ir veikti tinkamai. Kokią suteikti pirmąją pagalbą vaikui, priklauso nuo situacijos.
Vaiko kritimas – pavojus tikras
Kai krenta vaikas mažame amžiuje, dažniausiai nukenčia jo galva, kuri gali ir traumuotis. Nes ji pas mažylius yra sunkiausia kūno dalis. O dažniausiai kenčianti galvos zona – pakaušis arba momenėlis.
Į galvos traumas reikia žvelgti dvejopai. Vaikų smegenys turi tam tikrą tvirtumo apsaugą dėl minkštų kaulų, didelio skysčio kiekio aplink smegenis. Tai leidžia sumažinti smūgį, taip pat saugo kaukolę nuo lūžio arba nuo smegenų sutrenkimo. Tačiau tai tinka tik tuo atveju, jei vaikas „minkštai“ krenta iš nedidelio aukščio. Iš kitos pusės vaiko smegenys aktyviai formuojasi, ir galvos smūgis gali neigiamai paveikti kūdikio vystymąsi bei sveikatą. Kaip pasekmės atsiranda psichinės ligos, žemas vystymosi intelektas, galvos skausmai, regėjimo ar klausos netekimas, ir pan.
Todėl nerimas dėl vaiko nukritimo – tai apsauginė reakcija, kai nedelsiant kreipiamasi į gydytoją.
Pirmoji pagalba vaikui nukritus. Bendroji instrukcija
Kiekvienas vaiko kritimas yra individualus, tačiau bet kokiu atveju tinka pirmoji pagalba. Taigi, jei vaikas nukrito: • Reikia jį paguldyti ant nugaros, ant kietos lovos be pagalvės; jei norite nueiti šalin, paguldykite jį ant šono, kad veidas žvelgtų žemyn; • Jokiais būdais esant galvos traumai neraminkite vaiko supdami arba siūlydami jam krūtį ar buteliuką su vandeniu; • Labai svarbu kuo greičiau pasikonsultuoti su gydytoju ar iškviesti greitąją pagalbą; • Pridėkite šaltą kompresą; jei yra žaizda, ją būtina apvalyti, ir tik paskui dėti šaltą kompresą; • Jokiais būdais neduokite vaikui nuskausminamųjų ar raminamųjų, kol neatvyko gydytojas; • Neleiskite kūdikiui užmigti, kol neatvyko gydytojas.
Vaiko kritimas: simptomai ir jų traktavimas
Kai kurie vaiko elgesio požymiai gali jums pasakyti apie vaiko būseną: • Verksmas iškart po kritimo – sąmonės išsaugojimas; • Nėra pabrinkimo po nukritimo – pažeisti tik minkštieji audiniai; • Vaiko smegenų sutrenkimo požymiai: gali išlikti sąmonė, tačiau verksmas yra ilgas ir nepertraukiamas, palydimi neramių judesių, vaikas blogai miega, yra irzlus, nenoriai ima krūtį, jį pykina, dažnai atsirūgsta; • Kūdikis pradeda verkti ne iš karto, bet po 1-5 minučių – gali įvykti smegenų sutrenkimas, kai pavėluota išsilieja kraujas į smegenis; • Po kritimo nebuvo sąmonės praradimo, tačiau vaiką pykino ir jis neramiai judėdamas verkė – tai smegenų pažeidimas; • Mieguistumas, letarginis miegas, komos būsena – labai sunkus smegenų pažeidimas; • Didėjanti mėlynė galvoje, vaiko mieguistumas po stipraus kritimo gali reikšti kaukolės lūžį – tokiu atveju reikalinga medicininė apžiūra ir diagnostika.
Pirmosios pagalbos variantai
Be pirmosios pagalbos, svarbu žinoti ir kaip elgtis esant įvairiems kritimams. • Jei nėra pabrinkimo, esant tik minkštųjų audinių pažeidimams, ant traumuotos vietos galima uždėti rankšluostį, sumirkytą šaltame vandenyje arba užšaldytos mėsos gabalą, suvyniotą į rankšluostį; • Esant aukščiau išvardintiems smegenų sutrenkimo simptomams, reikia nedelsiant kviesti greitąją pagalbą. Venkite bet kokio nešiojimo ir kitų sutrenkimų – paguldykite vaiką ant nugaros. • Jei vaikas užmigo po nukritimo, nereikia manyti, kad miegas jį išgydys. Labai svarbu pasikonsultuoti su gydytoju ir stebėti savo vaiką: kaip jis miega, kaip prisižadino ir t.t.
Kai kuriais atvejais tiesiog būtina galvos operacija.
Vaikas ant galvos dažniausiai krenta per pirmuosius 12 mėnesių. Ypač labai svarbu pasikonsultuoti su gydytoju. Vis dėl to geriausiai nepalikti vaiko be priežiūros: nei ant pervystymo stalo, nei ant lovos, nei lovytėje, nei ant kėdutės, nei vežimėlyje, nei ant sofos.