Apsivalymas
Įprastai per pasninką atsisakoma mėsos ir pieno produktų. Manoma, kad ši tradicija padeda labiau susitelkti į savo dvasinį pasaulį bei maldą, užmirštant tokus žemiškus norus, kaip skaniai ir sočiai pavalgyti. Šiandieninėje visuomenėje dažnas pasninką lygina su badavimu, tačiau tai nėra joks savęs kankinimas, o tik maisto ribojimas, siekiant apsivalyti ne tik kūniškai, bet ir dvasiškai.
Kuo pakeisti mėsos produktus nealinant savęs?
Grikiai
Grikiai – maistas, kuris puikiausiai gali pakeisti mėsą, kadangi jose, kaip ir mėsiškuose patiekaluose, gausu aminorūgščių. Daugeliui atrodo, kad tai ne itin turtingas maistas ir su mėsa nesulyginamas, tačiau mažose kruopelėse slypi didelė nauda. Grikiuose daug geležies, kalcio, kalio, fosforo, jodo, B grupės vitaminų ir dar daugybė kitų naudingų medžiagų. Verta paminėti, kad organizmas greičiau įsisavina grikius, nei mėsą, o gausų įvairių medžiagų kiekį bei lengvumą skrandyje suteikia būtent kruopos.
Lęšiai
Šis produktas dar nėra įsitvirtinęs lietuvių valgiaraštyje, tačiau visiškai be reikalo. Lęšiai pagreitina medžiagų apykaitą ir stiprina imunitetą, jose nemažai augalinių baltymų, A, B ir C vitaminų. Vis dėlto, lęšius reikėtų vartoti saikingai, kadangi per didelis jų kiekis apsunkina skrandžio ir žarnyno veiklą. Rekomenduojama dienos norma – 300g. virtų lęšių.
Džiovinti vaisiai ir riešutai
Riešutai – puikus energijos šaltinis, kuriame galime rasti baltymų, mineralų, vitaminų bei skaidulų, mažinančių cholesterolio kiekį kraujyje. Taigi, riešutai savo naudingomis savybėmis bei suteikiamu sotumo jausmu puikiai gali pakeisti mėsą. Taip pat saldžius produktus, kurie dažnai pagaminti iš pieno, kaip jogurtas, grietinėlė, varškė rekomenduojama iškeisti į džiovintus vaisius. Geriausia rinktis mažiausiai kaloringus, nesaldintus džiovintus vaisius, kaip obuoliai, slyvos ar abrikosai.
Avinžirniai
Ši maistinga ankštinė daržovė turi išskirtinai mažai riebalų ir daug skaidulų. Taip pat avinžirniuose yra geležies, magnio, cinko ir kitų organizmui reikalingų medžiagų. Vienintelis trūkumas, kad prieš verdant avinžirnius, juos privalu užmerkti vandenyje 8-2 val. ir vėliau virti apie 1-1,5 val., tad šios ankštinės daržovės paruošimas užtrunka gana ilgai.
Grybai
Tai ne tik sunkus ir ilgalaikį sotumo jausmą suteikiantis maistas. Grybuose yra ląstelienos, baltymų ir vertingų mineralinių medžiagų. Jose taip pat gausu geležies, magnio, antioksidantų bei medžiagų, mažinančių cholesterolio kiekį kraujyje.