• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paslapčių apsaugos koordinavimo komisija, kurią sudaro įvairių valstybės žinybų atstovai, penktadienį nusprendė, kad prezidentui perėmus operatyvinę "Alitos" privatizavimo bylą iš Valstybės saugumo departamento (VSD) padalinio, buvo pažeisti keli įstatymai: Valstybės ir tarnybos paslapčių bei Operatyvinės veiklos įstatymas, taip pat Vyriausybės nustatyta darbo su slapta informacija tvarka ir VSD vidaus dokumentai.

REKLAMA
REKLAMA

"Prezidentas, kaip valstybės paslapčių subjekto vadovas, privalėjo raštu kreiptis į valstybės paslapčių subjekto, šiuo atveju Valstybės saugumo departamento, generalinį direktorių su prašymu supažindinti prezidentą su VSD struktūrinio padalinio turima informacija, susijusia su AB "Alita" privatizavimu. Šiame kreipimesi turėjo būti nurodyta, kodėl ir su kokio pobūdžio informacija reikia susipažinti", - rašoma penktadienį priimtame komisijos sprendime.

REKLAMA

Paslapčių apsaugos koordinavimo komisija nusprendė, kad "Alitos" privatizavimo byla turi būti grąžinta VSD ir tik tuomet pagal procedūrinę tvarką vėl gali būti sprendžiamas klausimas dėl jos pateikimo prezidentui.

VSD ketvirtadienį pareiškė prašanti Seimo pagalbos, kaip elgtis "teisinėje aklavietėje", nes, pasak VSD pareiškimo, jau antra diena "be oficialaus galiojančiais įstatymais būtino kreipimosi į VSD" prezidentas Rolandas Paksas reikalauja jam pateikti visą operatyvinę informaciją apie bendrovės "Alita" privatizavimo procesą.

REKLAMA
REKLAMA

"Nedisponuodamas operatyvinio tyrimo byla, kuri šiuo metu, kaip teigiama, yra Prezidentūroje, be tik šioje byloje esančių duomenų, tokios informacijos prezidentui Saugumo departamentas techniškai negali pateikti", - rašoma VSD pareiškime.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Alvydas Sadeckas penktadienį sakė, kad Seimas šiuo atveju ne ką tegali padėti, nes "Seimo funkcijoms nepriklauso aiškinti įstatymų".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Yra visi įstatymai, kuriuose viskas aiškiai surašyta, ir jų tiesiog reikia laikytis", - aiškino A. Sadeckas.

A. Sadeckas sakė, kad jo vadovaujamas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas taip pat žada artimiausiu metu aiškintis visas "Alitos" privatizavimo operatyvinės bylos paėmimo aplinkybes.

REKLAMA

Pasak A. Sadecko, trys aukščiausi valstybės vadovai - prezidentas, ministras pirmininkas bei Seimo pirmininkas - įgyja teisę susipažinti su slapta informacija be atskiro jų patikrinimo, kokį turi praeiti kiti tokią teisę įgyjantys pareigūnai.

"Tik tuo jie ir yra išskirtiniai, tačiau bendros naudojimosi slapta informacija taisyklės galioja visiems vienodai, be jokių išimčių, visiškai nepriklausomai nuo pareigūno rango, ir visi privalo tų taisyklių laikytis", - sakė A. Sadeckas.

REKLAMA

Be to, jis pabrėžė, kad būtina skirti operatyvinę informaciją, kuri dažniausiai pateikiama per atskiras pažymas, nuo operatyvinės bylos.

"Operatyvinės bylos yra subtiliausias ir slapčiausias dalykas. Operatyvinės veiklos įstatymas aiškiai apibrėžia, kad operatyvinių tyrimų bylos yra operatyvinės veiklos subjektų vidaus kontrolės objektas. Kitaip negali būti, nes byla tai yra viso tyrimo visuma, iš jos gali atsiskleisti slaptieji informacijos šaltiniai - štai koks yra pavojus", - aiškino A. Sadeckas. Jis pridūrė, kad įstatymas net parlamentinei Operatyvinės veiklos kontrolės komisijai nesuteikia teisės susipažinti su visa operatyvinio tyrimo byla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vertindamas prezidento ir jo patarėjų komentarus jau kilus skandalui po "Alitos" bylos paėmimo, A. Sadeckas sakė esąs nustebintas prezidento patarėjų tikinimų, esą visa kaltė tenka nustatytos tvarkos nesilaikiusiam VSD pareigūnui - VSD Alytaus skyriaus vadovui Albertui Sereikai.

"Jei patarėjai pripažįsta VSD pareigūno pažeidimus, vadinasi, ir prezidentas, ir jo patarėjai tai suvokė ir tuomet - reikalaudami tos medžiagos. Taigi sąmoningai skatino ar net provokavo pareigūną pažeisti įstatymus", - mano A. Sadeckas.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų