Šios profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas BNS sakė nepritariantis ketvirtadienį keturių profsąjungų pasirašytam susitarimui su švietimo ir mokslo ministre bei premjeru, tačiau galvojantis, kad viena profsąjunga nepajėgi tęsti streiko ir padaryti įtakos valdžiai.
„Informuosime mokyklų vadovus, kad streiką nutraukiame ir ugdymo procesą atnaujinsime pirmadienį“, - BNS sakė A.Navickas.
Ketvirtadienį dėl streiko nutraukimo keturių profsąjungų ir Vyriausybės atstovų pasirašytame susitarime numatoma, kad mokytojų algoms nuo šių metų rugsėjo bus papildomai skirti 8 mln. eurų, o reikalavimas dėl atlyginimų žirklių panaikinimo bus įgyvendintas nuo 2017 metų sausio.
A.Navicko vertinimu, toks susitarimas realiai mokytojų padėties nepagerins.
„Tas susitarimas apskritai nieko nekeičia, tai yra status quo padėtis, kokia buvo ir iki streiko. 8 mln. eurų, kaip žinome, tikrai nieko nespręs, tą supranta, bet nutyli kitos profsąjungos bei ministerija (...). O kad kažkas keistųsi nuo 2017 metų sausio 1 dienos - visi suprantame, kad ministras turbūt bus kitas“, - apgailestavo jis.
Ką pavyko pasiekti?
Ketvirtadienį taip pat susitarta, kad dėl tolesnių švietimo pertvarkų turėtų būti pasirašoma švietimo šakos kolektyvinė sutartis.
„Visi supranta, kad kolektyvinė sutartis yra teisės aktas, kurį reikėtų vykdyti, o dabar susitariama tik ją svarstyti, derinti - tai mes turėjimo ir iki streiko“, - pabrėžė A.Navickas.
Pradėdami neterminuotą streiką mokytojai reikalavo 18 mln. eurų, paskui reikalavimus sumažino iki maždaug 12 mln. eurų. Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius ketvirtadienį žurnalistams sakė, kad su 8 mln. eurų „injekcija“ pedagogai sutiko dėl „akligatvio“ derybose.
„Mes matome, kad šiandien derybinė situacija ir sprendimų priėmimo situacija atėjo į akligatvį ir situacija švietime, streikuojančiuose institucijoje reikalauja priimti skubius sprendimus, nes ugdymo procesas nevyksta, mokytojai negali vykdyti savo pareigų, o realių pokyčių padaryti šiandien negalima. Tie 8, 18 ar 28 mln. eurų būtų tiktai menka injekcija, tai būtų tiktai dalinis skylių lopimas, todėl mes labai akcentavome šitame susitarime dėl streiko nutraukimo, kad reikalingos sisteminės reformos“, - ketvirtadienį dėstė A.Jurgelevičius.
Penkios švietimo profesinės sąjungos streiką paskelbė praėjusią savaitę, vasario 22 dieną. Tuomet 233 švietimo įstaigose streikavo per 5 tūkst. pedagogų. Dauguma profsąjungų streiką nutraukė nuo penktadienio. A.Navicko žiniomis, penktadienį streikavo tik 20-30 ugdymo įstaigų, priklausančių Lietuvos švietimo darbuotojų profesinei sąjungai.
Iš viso Lietuvoje veikia daugiau kaip 2300 bendrojo ugdymo mokyklų, ikimokyklinio ir neformaliojo ugdymo įstaigų. Ministerijos duomenimis, jose dirba per 50 tūkst. pedagogų.
Atlyginimai mokytojams pastarąjį kartą šiek tiek didinti nuo 2016 metų sausio. Ministerijos skelbiamais Statistikos departamento duomenimis, vidutinis Lietuvos mokytojo atlyginimas, neatskaičius mokesčių, siekia 823,4 euro per mėnesį. Tačiau trečdalis mokytojų dirba nepilnu krūviu.