Dar neseniai masiškai perkantys butus lietuviai kreipdavosi į bankus paskolos, tačiau nesuvokdami skolinimosi rizikos patys sau paspendė spąstus - po pusmečio pakitusios palūkanos dažnai sukelia šoką, bet su tuo tenka susitaikyti. Dabar tokių klientų mažiau, rašo pirmadienio „Respublika“.
Imdami būsto kreditą, lietuviai dabar vis dažniau pasidomi kredito įmokų draudimu, kurios apsaugo nuo rizikos priverstinai netekus darbo arba laikinai tapus nedarbingam dėl nelaimingo atsitikimo. Iškilus tokioms problemoms, kredito įmokų draudimu apsidraudusiam žmogui draudimo bendrovė padengia kredito įmokas ir jų palūkanas. Dar prieš pusmetį finansinio saugumo priemonėmis domėjosi nedaugelis, dabar - vis daugiau bankų klientų.
Būsto pirkėjai atėjo į protą
Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, per pastaruosius tris mėnesius, palyginti su 2007 m., išduodamų būsto kreditų sumažėjo 20-25 proc. „Danske“ banko Produktų plėtros departamento direktoriaus Dariaus Jasinskio teigimu, taip atsitiko dėl prastėjančios ekonominės situacijos nekilnojamojo turto rinkoje. Tačiau susidomėjimas būsto kredito draudimu išaugo.
Populiariausių banko siūlomų produktų - gyvybės ir kritinių ligų draudimo - populiarumas yra apie 20 proc. Iš 100 pasirašytų būsto kreditų kas penktas yra su gyvybės draudimu, tačiau didžiausia rizika esanti ne liga, o paties kliento nesuvokimas, kokios pasekmės imant paskolą.
„Būsto kredito saugumas šiuo metu yra padidėjęs. Jis nėra imamas beatodairiškai ir labai greitai. Prieš dvejus metus, kai nekilnojamojo turto rinka kilo, visi pirkdami butą ateidavo per savaitę susitvarkyti būsto kredito dokumentų apie būsto kreditą nežinodami nieko. Tai ir būdavo, ko gero, pati didžiausia rizika, o ne mirtis, ne liga. Žmogus iki galo nesuprasdavo, kokią riziką jis prisiima imdamas kreditą, kaip gali kisti parametrai. Dabar tas procesas tapo normalus ir būsto pirkimas vyksta ilgesnį laiką“, - „Respublikai“ sakė D.Jasinskis.
Spaudžia ir bankai
Pašnekovo teigimu, ilgiau derantis su banku eliminuojamas veiksnys, kad žmogus nesupras, ką nusipirko ir kokią paskolą pasiėmė iš banko. Nesuvokdamas, kad palūkanos gali kisti, ir pasiėmęs kreditą su kintamomis palūkanomis, joms pasikeitus, dažnas būna nemaloniai nustebintas. Paprastai visas procesas nuo paraiškos pateikimo iki paskolos išmokėjimo trunka apie tris savaites. Išimties atveju - dvi savaites.
„DnB Nord“ banko Mažmeninės bankininkystės departamento vadovas Ričardas Butkus „Respublikai“ sakė, kad klientas imdamas būsto kreditą turi pagalvoti, ar bus pajėgus jį grąžinti. Tam bankai skaičiuoja kliento ar jo šeimos pajamas ir išlaidas. Laikoma, kad visi kredito įsipareigojimai neturėtų sudaryti daugiau negu 40 proc. kliento pajamų. Mažesnes pajamas turintiems klientams yra reikalavimas, kad atskaičiavus visas išlaidas liktų ne mažiau negu 600-700 Lt per mėnesį kiekvienam šeimos nariui.
Draudžiama gyvybė
SEB bankas taip pat pastebi tendenciją, kad populiarėja kredito įmokų draudimo paslauga - nuo šios paslaugos pristatymo praėjusių metų viduryje klientų, imančių būsto paskolas su kredito įmokų draudimu, skaičius išaugo daugiau nei dvigubai - šiuo metu 4 proc. žmonių, imančių būsto kreditus, apsidraudžia šiuo draudimu.
„Matome, jog neaiški ekonominė situacija didina finansinio saugumo priemonių poreikį - per šių metų pirmąjį pusmetį kreditų su fiksuotomis palūkanomis dalis sudarė 65 proc., o gyvybę apdraudžia kas ketvirtas būsto kreditą imantis klientas“, - „Respublikai“ sakė SEB banko Produktų plėtros departamento direktorius Justinas Murauskas.
Pašnekovas pridūrė, kad būsto paskolų portfeliai šiuo metu dėl ekonomikos sulėtėjimo ir situacijos nekilnojamojo turto rinkoje auga ne taip sparčiai kaip praėjusiais metais. Per pirmąjį šių metų pusmetį šalies rinkoje bankai sudarė daugiau nei 17,5 tūkst. būsto kreditų sutarčių, tai yra 28 proc. mažiau, palyginti su praėjusių metų pirmuoju pusmečiu.
Skaičiai
Naujos būsto paskolos namų ūkiams (mln.) (Litais - Eurais)
2007 m. I pusm. 3102,5 - 1978,1
2008 m. I pusm. 709,1 - 4247,7
Lietuvos banko duomenys
Indrė LAUCIŪTĖ