Kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius trečiadienį Seimo Kultūros komitetui pristatė Gedimino klano tvarkymo darbus Jo teigimu, ekstremali situacija išlieka, bet galime lengviau atsipūsti.
„Kadangi išlieka ekstremalaus įvykio grėsmė, tai yra šlaito nuošliauža ir galimas pavojus Vilniaus Aukštutinės pilies statiniams, kadangi yra šešių mėnesių terminas, techniškai buvo nuspręsta Vyriausybėje perkelti ekstremalios situacijos lygį iš savivaldybės į valstybės“, - posėdžio metu kalbėjo R. Augustinavičius.
Parengė kalną žiemai
Šiuo metu kalno pietiniame sektoriuje yra dvi nuošliaužos, vakariniame – grunto įtrūkimas. Rytiniame sektoriuje yra trys nuošliaužos, o šiauriniame – viena.
„Dėl vakariniame šlaite pastebėto grunto įtrūkio yra pritaikytos prevencinės priemonės, užtraukti plėvele tie grunto įtrūkimai ir kalnas stebimas. Šiauriniame šlaite pastebėtam grunto įtrūkiui lapkričio mėnesį buvo pritaikytos inžinerinės priemonės. Viršuje uždėtas apsauginis tinklas ir jis specialia konstrukcija pritvirtintas prie šiaurinės gynybinės sienos“, - sakė viceministras.
Viceministras taip pat teigia, kad lapkričio-gruodžio mėnesiais atlikti kalno peržiemojimo darbai ir netikėtumų sulaukti neturėtume.
„Nuošliaužų kūnai buvo išlyginti, išvalyti, jose buvo įrengtos drenažinės sistemos, kad vanduo būtų surinktas ir nukreiptas į miesto tinklus. Siekiant, kad vanduo kuo greičiau nudrenuotų ir nuošliaužos kūnas neperšlaptų, formuojami skaldos pagrindai. Taip pat sutvarkyta rytinė nuošliauža žemiau pagrindinio tako. Visų nuošliaužų kūnai ir gruntai yra stabilizuoti ir paruošti žiemai. Jutikliai šiuo metu nefiksuoja jokių poslinkių nei statiniuose, nei gruntuose“, - tikino R. Augustinavičius.
Šiaurinėje dalyje, kur įvyko pirmoji didžiausia nuošliauža, įrengti vadinamieji gabionai – laiptuotos akmenimis užpildytos struktūros, kitose kalno dalyse nukastos nuošliaužos, įrengta drenažinė sistema, nuslinkusios vietos užpiltos žvyru – tai turėtų apsaugoti gilesnius grunto sluoksnius nuo įšalimo, atšilimo – procesų, kurie kelia nuošliaužų pavojų. Šuo metu žiemai baigiamas ruošti tik prie Valdovų rūmų esantis pietinis šlaitas.
Pavojus išlieka
Vis dėlto dar ne visos kalno problemos pažabotos. Pasak viceministro, dvi pavojingiausias kalno vietas bus imta tvarkyti nuo sausio 2 dienos.
„Vakarinio kalno šlaitas, nes ten garankščiuojasi velėna dėl drėgmės, ir pietrytinis gynybinės sienos kampas. Svarstomos dvi alternatyvos dėl šio kampo – arba jį nugriauti, arba ją sutvirtinti poliais. Turi būti išdiskutuota dėl pačios sienos avaringumo, ar ji neturės neigiamo poveikio. Nes pati šita gynybinė siena tarnauja, kaip priemonė vandeniui surinkti kalno aikštelės viršuje ir ją nukreipti į miestą aplink mus“, - kalbėjo R. Augustinavičius.