Kiek chemijos pakliūva į aplinką, ir kodėl žūsta ne tik dvi pavojingos, bet ir šimtai gamtai naudingų erkių rūšių, šalyje galvos per daug nesuka nė viena valdiška institucija. Tiesa, nors visos kone vienbalsiai pritaria – chemija erkes tik pagąsdina, o nužudo milijonus kitų gamtai naudingų vabzdžių.
Vilnietės Miglės šeimos sklype darbuojasi vienos parazitus naikinančios įmonės atstovas. Specialiais drabužiais apsirengęs vyras naikina erkes. Moteris sako, jau trečius metus iš eilės kviečia įmonę, nes erkių čia per akis.
„Rasdavom labai daug, nes mes čia nusipirkom sklypą, jis čia buvo negyvenamas, netvarkomas keli metai, tai per vieną kartą pereini ir kokias tris erkes susirenki“, – sako sklypo šeimininkė Miglė.
Miglė viliasi, kad toks būdas padės atsikratyti parazitais, nors pati pajuokauja: kas išties erkes nuo jos sklypo atbaido – ar tai, kad šienaujama žolė, ar tai, kad voragyviai naikinami chemija, taip ir lieka neaišku.
„Na, žinot, mes dabar prižiūrim tą sklypą. Tai nežinau, kas labiau padeda, ar pjovimas žolės ar purškimas. Bet viską sudėjus erkių nerandam“, – pasakoja Miglė.
Erkes naikinančios įmonės atstovai pripažįsta – ne visi gyviai gavę chemijos nugaišta. Kai kurie jų, iš sodybos kurioje purkšta, tiesiog pasitraukia.
„Tiesiog mes apmažiname populiaciją. Visiškai išnaikinti, 100 procentų, populiacijos neįmanoma. Mes galime sunaikinti didžiuosius židinius“, – teigia „Saugi veja“ atstovas Hubertas Matulis.
Tiesa, ne visos įmonės apsiima naikinti erkes. Kitos gi aiškina priešingai, esą naikinant šiuos voragyvius išnyks ir viskas, kas toje vietoje knibždėte knibžda žolėje – ir žiogai, ir boružės.
„Problema ta, kad su erkių naikinimų sunaikintume visą mikroflorą, paveiktume… yra gi medžiagos kurios sunaikina ne tik gyvūniją, bet ir augaliją. Tai reikia atsargiai su tuo. O kas liečia medžiagas, kad visi bicidai, kurie yra rinkoje šiuo metu, jie skirti naikinti vabzdžius. Erkės nėra vabzdžiai“, – kalbėjo „Dezinfos“ atstovas Edmundas Skardžius.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovas paantrina – erkės voragyviai, tad chemija nužudo vabzdžius, bet tikrai ne voragyvius. Be to, Lietuvoje pavojingos dvi erkių rūšys, o štai gamtoje gyvena keli šimtai jų rūšių, kurios ne tik nekelia žmogui nei gyvūnams jokio pavojaus, bet yra naudingos bendrai ekosistemai. O ir naikinti pavojingų erkių nėra prasmės, kaip aiškina žinovas, dažniausiai jos būna atsparios chemijai.
„Jeigu ir išnaikinsim totaliai, kas nėra ko gero įmanoma, nežinau kuo reikėtų naikinti, tai… turint omeny, kad viena erkės patelė gali padėti kelis tūkstančius kiaušinėlių, jų vystymosi ciklas labai greitas. Tai jeigu neužkirsim kelio ateiti graužikams, ar pro šalį skrendantiems nutūpti, arba iš viso tai tas pats nonsensas. Prasmės nėra“, – sako centro atstovas Saulius Majus.
Be abejonės, kaip sako Nacionalinio visuomenės sveiktos centro atstovas, toks purškimas legalus – mat Lietuvoje infekticidai neuždrausti, kaip ir erkių naikinimas pavyzdžiui paukštynuose ar kituose uždarose patalpose, siekiant apsaugoti gyvūnus.
Kiek legalu tai daryti po atviru dangumi, neaišku. Erkes naikinančios įmonės vadovas sako, kad būtent dėl to, stipria chemija erkės naikinamos tik nedidelėse teritorijose.
„Mes nepurškiame parkų, nepurškiame viešųjų vietų, bet savo kiemą jūs galite išpurkšti. Nesiūlome išpurkšti visos Lietuvos, nes būtų padaryta tikrai didelė žala. Reikia atkreipti dėmesį, kad insekticidas, patekęs į tvenkinius, nužudo mikrofauną, mikroflorą, tai jokiais būdais“, – pasakoja „Saugios vejos“ vadovas Gediminas Vainauskas.
Pasitikriname, ši įmonė verčiasi legaliai, turi valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos išduotą licenciją. Tačiau tokių įmonių yra ir daugiau. Ar jos verčiasi legaliai, niekas neatsakys, mat tokių įmonių veiklos, kaip paaiškėja nekontroliuoja niekas.
Valdiškos institucijos atsakingos už gamtos apsaugą rodo vieną į kitą, tačiau kontrolės prievolės neprisiima. Tad taip ir lieka neaišku kokia chemija naikinami voragyviai, ir kiek jos pakliūva ne tik į miškus, bet ir vandens telkinius. Mat purkšti erkes galima ne bet kada, ir tik su tam tikru chemijos koncentratu.