Graikija, Indija, Kinija ir Tailandas – silpniausias pensijų sistemas turinčios šalys. Taip parodė „Allianz Global Investors“ sudarytas „Pensijų tvarumo indeksas“.
Pasauliniu mastu sudaromame indekse palygintos 44 valstybių pensijų sistemos, rašo naujienų agentūra „Reuters“. Graikija, Indija, Kinija ir Tailandas sąrašo gale atsidūrė dėl milžiniškų valstybių skolų, jauno pensinio amžiaus bei didelio pensininkų skaičius lyginant su dirbančiais žmonėmis. Atliktas tyrimas taip pat parodė, kad Graikijos pensinio amžiaus cenzas yra žemiau visos Europos vidurkio. Šalis, spaudžiama Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir Europos centrinio banko (ECB), jau pasižadėjo spręsti šią problemą numatomoje pensijų sistemos reformoje.
Anot atliktos studijos, Indijoje, Kinijoje ir Tailande vos 12 proc. visos populiacijos įneša savo indėlį į pensijų sistemą. Tailande pensijų sistemą apsunkina dar ir tai, kad vidutinis išeinančiojo į pensiją amžiaus cenzas siekia vos 55 metus. Daugumos Vakarų Europos šalių vidurkis siekia 65 metus.
Skaičiuojama, kad Kinijoje ir Tailande pensininkų virš 65 metų santykis su 15–64 m. amžiaus šalies gyventojais perlips 40 proc. ribą tik iki 2050 metų. Panašus likimas prognozuojamas Kiprui, Didžiajai Britanijai, Liuksemburgui, Norvegijai, Airijai ir Danijai.
Kaip pažymi atliktos studijos tyrėjai, išsami pensijų sistema Azijos šalyse yra daugiau išimtis nei taisyklė. Vis dėlto greitas valstybių skolų augimas privertė ir labiau išsivysčiusias pasaulio ekonomikas, tokias kaip Airija, Prancūzija ir Ispanija apsvarstyti pensijų reformos klausimus.
Estija, Vengrija, Latvija, Lietuva, Lenkija ir Rumunija pervedinėja įmokas į privačius fondus, norėdama sustiprinti finansines pensijų sistemos pozicijas. Norvegija ir Suomija naudojasi savais palyginti solidžiais valstybiniais finansais.
Patvariausias pensijų sistemas, tyrimo duomenimis, turi Švedija, Danija, Naujoji Zelandija, Nyderlandai ir Australija. Visos šios šalys naudojasi puikiai išvystytomis privačių pensijų fondų sistemomis, kurios sumažina galimą naštą valstybės finansams.