Žiūrint į skirtingose šalyse išduotus pasus dažniausiai atrodo, kad jie labai skirtingi. Tačiau nepaisant juos puošiančių kiekvienos valstybės išskirtinių ženklų, pagal spalvas viso pasaulio pasus galima suskirstyti į vos keturias kategorijas. Taigi, pasaulyje yra tik juodi, mėlyni, žali arba raudoni pasai. Žinoma, toks skaičiavimas pavyksta tik tada, kai nekreipiame dėmesio daugybę atspalvių, tvirtina Hrantas Boghossianas, atstovaujantis interaktyviai pasų duombazei „Passport Index“.
Anot eksperto, yra įvairiausių priežasčių, kodėl pasirenkama viena ar kita spalva.
„Europos Sąjungos šalys tiesiog pasirinko burgundijos raudoną spalvą, o Karibų šalims tinkama pasirodė mėlyna spalva.“
Vis tik šiuo atveju neatmetama ir geografinio ar politinio motyvo svarba.
„Kai kas tvirtina, kad raudonos spalvos pasirinkimas yra susijęs su komunistine istorija. O štai tamsiai mėlyna spalva turėjo simbolizuoti „naująjį pasaulį“ – Šiaurės Ameriką, Pietų Ameriką, Okeaniją“, - aiškina H. Boghossianas.
Kai kuriais atvejais paso pasirinkimui reikšmės turi tiesiog pačios valstybės politika.
„Šveicarijos pasai yra ryškiai raudini – tai tarsi priminimas apie jų vėliavą. Turkija apsisprendė dėl burgundiškos raudonos, nes norėjo būti kuo panašesnė į Europos Sąjungą, prie kurios norėjo jungtis. Australija, pavyzdžiui, pasui yra pasirinkusi juodą spalvą, kuri šalyje laikoma ypatingai svarbia spalva“, - tikina pasų ekspertas.
Kitų valstybių atveju paso spalvą nulėmė netgi religija.
„Dauguma islamiškų valstybių pasirinko žalią spalvą dėl jos svarbos religijoje. Manoma, kad žalia buvo mėgstamiausia pranašo Mahometo spalva ir taip pat simbolizuoja „gamtą ir gyvenimą“. Tai reikštų, jog spalva idealiai tinka ne tik islamiškoms, bet ir Viduriniųjų Rytų valstybėms“, - mano ekspertas Christopheris Beamas.
Įdomu paminėti ir JAV atvejį – atrodo, kad šalis niekaip negalėjo apsispręsti: jie išbandė raudonus pasus, tuomet turėjo žalius, o dabar didžiuojasi savo tamsiai mėlynais dokumentais.