• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasak sveikatos specialistų, kiekvienas namuose turėtų būti iš anksto pasirūpinęs, dažniausiai pasireiškiantiems negalavimams, kuriuos sunku prognozuoti, pavyzdžiui, galvos skausmui ar viduriavimui. Tačiau namuose vaistus laikant netinkamomis sąlygomis, šie gali virsti net ir nuodais. Todėl dėmesį būtina atkreipti į kelis dalykus.

Pasak sveikatos specialistų, kiekvienas namuose turėtų būti iš anksto pasirūpinęs, dažniausiai pasireiškiantiems negalavimams, kuriuos sunku prognozuoti, pavyzdžiui, galvos skausmui ar viduriavimui. Tačiau namuose vaistus laikant netinkamomis sąlygomis, šie gali virsti net ir nuodais. Todėl dėmesį būtina atkreipti į kelis dalykus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visų pirma vaistų nepatartina laikyti spintelėje vonios kambaryje: ši patalpa dažniausiai būna drėgna. Taip pat vaistams laikyti netinkama vieta yra ir ta, kuri būna nuolat apšviečiama saulės šviesos ar kur itin šilta (ar šalta), tad nederėtų dėžutės su vaistais statyti ant palangės, arti radiatoriaus.

REKLAMA

Vaistus laikyti tik specialioje vietoje

Didžioji dalis vaistų, skirtų gydytis namų sąlygomis, gali būti laikomi ne aukštesnėje kaip 25°C arba, kitaip tariant, kambario temperatūroje iki jų tinkamumo vartoti pabaigos.

„Kiekvieno vaisto laikymo sąlygos yra surašytos vaisto pakuotės lapelio gale, 5-me skyrelyje „Kaip laikyti vaistą“, todėl labai svarbu šią informaciją perskaityti ir laikytis nurodymų. Vaisto laikymo sąlygos yra nurodomos ir ant vaisto dėžutės.

REKLAMA
REKLAMA

Beje, lapelyje visada bus parašyta ir kur padėti nereikalingus ar nustojusius galioti vaistus, akcentuojama, kad pastebėjus tam tikrus vaisto pakitimo požymius (pavyzdžiui, pakitusi spalva, atsiradusios pašalinės dalelės), vaisto vartoti nebegalima,“ - tvirtino Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Nacionalinės procedūros skyriaus vyriausioji specialistė Zita Manelienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medikai taip pat įspėja, kad vaistai turi būti laikomi tinkamoje vietoje, ne tik dėl galimo jų savybių pakitimo.

Vaistams namuose turėtų būti numatyta speciali vieta, ribotai prieinama vaikams. Mat Lietuvoje viena dažniausiai pasitaikančių buitinių traumų yra vaikų apsinuodijimas ne vietoje paliktais vaistais. Medikai rekomenduoja namų vaistinėle laikyti apie 1,5 m aukštyje, o turint vyresnį vaiką, vaistus geriausia laikyti užrakintoje vietoje.

REKLAMA

Būtina vengti drėgnos aplinkos – joje mažėja vaistų veiksmingumas. Medikamentus rekomenduojama laikyti atskirai nuo kitų buityje vartojamų preparatų, geriausia originalioje gamintojo pakuotėje, kad po ranka visada būtų jų vartojimo instrukcija, būtų aiškus tinkamumo vartoti terminas bei galimi šalutiniai poveikiai.

REKLAMA

Pasibaigusio galiojimo vaistai - nuodai

Vartoti pasibaigusio galiojimo vaistus rizikinga dėl neprognozuojamas vaistinio preparato poveikio, gali ne tik sumažėti ar visai išnykti vaisto efektyvumas, bet atsirasti ir įvairių pašalinių poveikių.

„Jokiu būdu negalima vartoti tų vaistų, jei pastebima, kad jų galiojimo terminas jau pasibaigęs. Pasenę vaistai gali nesuveikti taip, kaip reikia arba dar blogiau – jais galima apsinuodyti. Taip pat nereikėtų skirtingų preparatų dėti į tą pačią dėžutę, nes kyla rizika juos supainioti ir vartoti ne tuos, kurių reikia,“ - pastebėjo Jaunųjų gydytojų asociacijos narė, Šeimos medicinos rezidentė Kristina Grigaliūnaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medikai pataria, kuo dažniau peržiūrėti namų vaistinėlę ir įvertinti turimų vaistų galiojimo trukmę. Gydytojai sako, jog dažnas pacientas visai nekreipia dėmesio į vaistų galiojimo laiką, kiti – vartoja medikamentus net ir žinodami apie pasibaigusį jų galiojimo laiką ar visai jo netikrina.

REKLAMA

Saugodami vaistus, kurių tinkamumo vartoti terminas yra pasibaigęs, bei kitas chemines medžiagas namuose, didiname apsinuodijimų riziką. Todėl pastebėjus, jog turimų vaistų galiojimo laikas yra pasibaigęs, būtina juos utilizuoti. Jokiu būdu negalima medikamentų išmesti į šiukšlių dėžę.

REKLAMA

Išmetė 14,3 tonos pasenusių vaistų

Išmesti į šiukšlių dėžę ar išpilti į kanalizaciją negalima ir vaistų, nes jei šias pavojingas medžiagas išpilsime į kanalizaciją, anksčiau ar vėliau jos pateks į vandentiekį ir padidins aplinkos užterštumą. Aplinkosaugos problemų gali kilti ir dėl to, kad iš šiukšlių dėžės šios medžiagos patenka į sąvartyną, o palaidoti po žeme pasenę vaistai ir kitos cheminės medžiagos skverbsis į aplinką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pasenusių ir nereikalingų vaistų, kaip ir kitų cheminių medžiagų negalima išmesti bet kur – labai svarbu tinkamai jas sutvarkyti, kad jos nekeltų grėsmės mūsų sveikatai ir nedarytų neigiamo poveikio aplinkai. Todėl džiugu, kad vis daugiau Lietuvos gyventojų elgiasi sąmoningai, ir pasenusius vaistus gražina vaistinėms,“ – sako SAM Vaistinių ir farmacijos specialistų skyriaus vedėja Miglė Domeikienė.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų duomenimis, vien pernai vaistinės iš gyventojų priėmė 14,3 tonos pasenusių vaistų. Tai įrodo, kad namuose žmonės linkę kaupti vaistus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų