Birželį vartotojų pasitikėjimo rodiklis pasiekė rekordines žemumas - per metus sumažėjęs net 30 procentinių punktų rodiklis pesimistiškiausias nuo pat tyrimo pradžios, rašo „Respublika“.
Statistikos departamentas praneša, kad vartotojų pasitikėjimo rodiklis 2008 m. birželį buvo minus 21. Palyginti su geguže, jis sumažėjo 5 procentiniais punktais.
Vartotojų pasitikėjimo rodiklio mažėjimą lėmė blogesnis šalies ekonominių perspektyvų vertinimas: daugiau gyventojų prognozavo šalies ekonominės padėties blogėjimą ir bedarbių skaičiaus augimą per artimiausius 12 mėn.
Palyginti su praėjusiu mėnesiu, didesnė gyventojų dalis prognozavo savo namų ūkio finansinės padėties blogėjimą, mažesnė gyventojų dalis tikėjosi nors kiek sutaupyti per ateinančius 12 mėn.
Vartotojų pasitikėjimo rodiklis mieste ir kaime nesiskyrė. Palyginti su geguže, mieste vartotojų pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 4 procentiniais punktais, kaime - 7. Rodiklio sumažėjimui mieste didžiausią įtaką turėjo pesimistiškesnis šalies ekonominės padėties vertinimas, kaime - pesimistiškesnės bedarbių skaičiaus prognozės.
Per metus vartotojų pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 30 procentinių punktų. Didžiausią įtaką vartotojų pasitikėjimo rodiklio pasikeitimui turėjo daug pesimistiškesnės nei prieš metus šalies ekonominės padėties prognozės. Gyventojų, manančių, kad šalies ekonominė padėtis per artimiausius 12 mėn. pagerės, dalis sumažėjo nuo 47 iki 10 procentų.
Palyginti su praėjusiais metais, gyventojai blogiau vertino savo šeimos finansinės padėties perspektyvas ir galimybę sutaupyti per artimiausius 12 mėn. Gyventojų, prognozuojančių bedarbių skaičiaus augimą, dalis padidėjo nuo 7 iki 32 procentų.
Vilija Tauraitė: SEB banko vyriausioji analitikė
Turbūt atėjo toks momentas, kai gyventojų sąmonę pasiekė ir būsimas kainų šuolis. Tai lėmė šilumos kainų padidėjimas - daug kur buvo paskelbta, kiek konkrečiai jos kils. O padidėjimas tikrai didžiulis. Be to, gegužę prisidėjo ir didžiausias degalų kainų šuolis šiais metais.
O ir nedarbas iš tikrųjų turėtų augti, nes lėtės ekonomikos plėtra, bankrutuos kai kurios įmonės. Be to, Vakarų šalyse padėtis taip pat nėra auksinė, grįžta emigrantai ir dar labiau pakaitina šią padėtį.
Pažiūrėjus į bendrą tendenciją galima teigti, kad gyventojai gana racionaliai vertina situaciją ir jų požiūris sutampa su profesionalių ekonomistų nuomone.
Istoriškai žiūrint, kaime lūkesčiai visada būdavo prastesni nei mieste. Gegužę kažkodėl kaimo gyventojų lūkesčių rodiklis buvo pozityvesnis nei miesto gyventojų. Dabar kaimo gyventojų lūkesčiai miesto gyventojų lūkesčius „prisivijo“. Tik gal dėl skirtingų priežasčių: mieste tai buvo labiau susiję su šalies ekonomikos pablogėjimu, kaime - dėl nedarbo augimo. Jie galbūt daugiau vertina asmeniniu lygiu: mato atleidimo atvejus ar pan., o miestiečiai kiek labiau domisi ekonomikos aktualijomis.
Jei gyventojai išliks tokie pat racionalūs, manau, liepą jų lūkesčiai turėtų dar labiau pablogėti, nes bus skelbiami galutiniai šildymo kainų rezultatai.
Degalų kainos turbūt taip pat nenukris. Rugpjūtį, rugsėjį galime tikėtis stabilizacijos, o prasidėjus šildymui rodikliai gali vėl
smuktelėti.