Jamaikos sostinėje Kingstone tebesitęsia kovos tarp policijos ir narkomafijos. Sostinėje paskelbta nepaprastoji padėtis.
Užvertė Ameriką kokainu
Neramumai Jamaikos sostinėje prasidėjo po to, kai šios šalies saugumo pajėgos surengė reidą, kad suimtų narkotikų kontrabandos kartelio lyderį Kristoferį Kouką, žinoma Duduso arba Prezidento pravardėmis. Jamaikos vyriausybė ketina išduoti šį įtariamą narkotikų baroną Jungtinėms Valstijoms.
JAV Teisingumo departamentas Dudusą yra pavadinęs „vienu pavojingiausių pasaulyje narkotikų baronų“. Jis kaltinamas nuo praėjusio amžiaus 10-ojo dešimtmečio vadovavęs tarptautinei gaujai „The Shower Posse“, kuri, pasak JAV prokurorų, pardavinėja marihuaną ir prastos kokybės kokainą Niujorke ir kituose JAV regionuose. Ši gauja taip pat yra dalyvavusi vadinamuosiuose „kokaino karuose“, per kuriuos nužudyta dešimtys konkurentų.
Pernai rugpjūtį JAV oficialiai iškėlė K. Koukui-Dudusui kaltinimus dėl narkotikų kontrabandos ir neteisėto ginklų laikymo. Jeigu K. Kouko kaltė būtų įrodyta, jam grėstų laisvės atėmimas iki gyvos galvos.
Žuvo 80 žmonių
Tačiau saugumo pajėgoms surasti Dudusą ne taip lengva, nes už jį galvas guldo daugelis neturtingų Kingstono gyventojų, kurie jį laiko vietos Robinu Hudu, padedančiu nuskurdusiems jamaikiečiams. Praėjusią savaitę tūkstančiai žmonių dalyvavo eisenose, reikšdami solidarumą su šiuo narkotikų kontrabandininku. O kai saugumiečiai ėmė krėsti neturtingus rajonus, prasidėjo didžiausi per kelerius pastaruosius metus neramumai. Susirėmimuose su policija jau žuvo daugiau kaip 80 žmonių, per 200 buvo areštuota.
„Mes pasiruošę mirti už Dudusą“, – sako jo šalininkai. Juos palaiko ir lūšnynų gyventojai. Jiems Dudusas duoda darbo, maisto, drabužių, leidžia jų vaikus į mokslus, saugo gatves.
Didžiulę K. Kouko įtaką pripažįsta ir Jamaikos pareigūnai. Jis laikomas vienu iš įtakingiausių Jamaikos žmonių. Jį palaiko dabar Jamaiką valdanti Leiboristų partija. Šalies premjeras Bresas Goldingas irgi yra šios partijos narys ir siejamas su Dudusu, todėl kelis mėnesius atsisakinėjo jį išduoti Jungtinėms Valstijoms, kol gegužės viduryje sutiko tai padaryti. Bet ar pasiseks, dar neaišku, nes Jamaikoje prekyba narkotikais nelaikoma didele nuodėme.
Baudžia tik turistus
40 procentų jamaikiečių rūko „ganžą“ – marihuaną su sintetiniais priedais. Vienu metu net buvo nuspręsta marihuaną laikyti vietinės kultūros dalimi, tačiau spaudžiant amerikiečiams vis dėlto nuspręsta, kad narkotikai blogybė. JAV kovai su šia blogybe buvo skyrusi 8 milijonus dolerių, tačiau nieko nebuvo pasiekta.
Dabar kariaujama su narkotikus vartojančiais turistais. Šie, prisiklausę, kad Jamaikoje „žolė“ esanti legali, gali likti čia ir ilgesniam laikui – ne savo noru. Dažnai policijos agentai apsimeta prekeiviais, žiopliems turistams įsiūlo marihuanos, o nusipirkusiuosius sulaiko ir nubaudžia.
Tarp kurjerių – ir lietuviai
Vežtis kanapes į Europą turistams irgi rizikinga. Išskrendant daiktus atidžiai iškrato muitininkai, o atskridusius į Europą lėktuvus iš Montego Bėjaus ar Kingstono dažniausiai stato į šoną ir visiems keleiviams tenka praeiti pro narkotikų ieškančius šunis. Ir vis dėlto kai kas susigundo.
Jamaikos kalėjimų gultus jau teko išbandyti ir lietuviams. Dvidešimtmetė vilnietė Solveiga buvo sulaikyta Montego Bėjaus oro uoste, kai bandė išvežti 5,8 kilogramo kokaino. Nuvežus į Amsterdamą jai būtų buvę sumokėta 10 000 JAV dolerių. Vėliau tame pačiame Montego Bėjaus oro uoste įkliuvo dar dvi lietuvės.
Tačiau dažniausiai kurjeriais tampa jamaikiečiai. Kartą Londone, Hitrou oro uoste, policija visus jamaikiečius, atskridusius „Air Jamaicos“ lėktuvu, peršvietė rentgeno aparatu. Buvo sulaikyti net 22 kontrabandininkai, prariję plastikinius paketus su narkotikais. Beje, tarp sulaikytųjų daugiausiai buvo moterų.
Tokią taktiką, kad narkotikus gabentų moterys, kaip tik Jamaikoje ir įdiegė Dudusas. Ne viena jų, skrisdama į JAV, savo kūne veža kokainą, o grįžta prisipirkusi rūbų, kuriuos pardavinėja Jamaikoje. Toks jų biznis. Jeigu kuri moteris atsisakytų vežti narkotikus, tai jos verslui ateitų galas. Būtų pavogti ir rūbai, ir pinigai. O tuos, kurie netsisako padėti narkobaronui, jis ir gina, ir saugo.
Tik faktai:
Jamaika – tai 10 911 kvadratinių kilometrų ploto sala Karibų jūroje. Čia gyvena 2,6 milijono žmonių, dauguma jų juodaodžiai.
Oficialios Jamaikos kalbos – anglų ir patua. Raštingi apie 85 procentai gyventojų.
Pagal religiją Jamaikoje daugiausia protestantų (56 procentai), o 18 procentų save laiko laisvamaniais.
Jamaika garsėja ne tik kaip narkotikų, bet ir kaip orgijų mėgėjų rojus. Joje yra trys didžiuliai hedonistų (malonumų mėgėjų) viešbučiai, kuriuose nuo ryto iki vakaro vyksta erotiniai konkursai, o tiek svečiai, tiek personalas vaikšto nuogi.