Ši naujiena buvo paskelbta per Pasaulinę vėžio dieną (vasario 4 d.). Tai diena, kurią kasmet skelbiami įvairūs ligos tyrimai, siekiant skatinti vėžio prevenciją, nustatymą ir gydymą. Apžvalgos duomenys atskleidė, kad kas penktas žmogus suserga vėžiu, atitinkamai kas aštuntas ir vienas iš 11 miršta nuo šios ligos.
Per pandemiją padaugėjo susirgimų
Vien 2020-aisiais, kai pasaulis kovojo su COVID-19, apytiksliai buvo nustatyta 19,3 mln. naujų vėžio atvejų ir beveik 10 milijonų mirčių, susijusių su vėžiu. Dažniausiai diagnozuotas buvo krūties vėžys – 11,7 proc. atvejų. Antroje vietoje plaučių vėžys – 11,4 proc., o trečioje – storosios žarnos vėžys (10 proc.).
Nors mokslininkai visame pasaulyje ir toliau kuria novatoriškas technologijas, siekdami sustiprinti mūsų galimybes užkirsti kelią vėžiui ir jį gydyti, vėžys išlieka viena iš pagrindinių mirties priežasčių visame pasaulyje.
Priežastis, kodėl sergamumas krūties vėžiu išaugo, nėra aiški, tačiau apžvalgoje dalyvavę mokslininkai pripažino, kad šia liga suserga žmonės tose žemės rutulio vietose, kuriose istoriškai buvo mažai susirgimų.
„Dramatiški gyvenimo būdo ir sukurtos aplinkos pokyčiai turėjo įtakos krūties vėžio rizikos veiksnių, tokių kaip per didelis kūno svoris, fizinis neveiklumas, alkoholio vartojimas, gimdymo atidėjimas, mažesnis gimdymų ir žindymų skaičius, paplitimui.
Didėjantis šių veiksnių, susijusių su socialine ir ekonomine moduliacija, paplitimas lemia trečiųjų šalių rizikos veiksnių supanašėjimą ir mažina spragas tarptautiniame krūties vėžio sergamume“, – rašė autoriai.
Vėlyva diagnostika
Apžvalgoje mirtys nuo krūties vėžio daugiausia siejamos su ligos nustatymu vėlyvojoje stadijoje. Tai ragina stengtis geriau informuoti nukentėjusius pacientus, kad krūties vėžys būtų nustatomas anksčiau.
„Susirgimai ir mirtingumas sparčiai auga visame pasaulyje, tai atspindi tiek populiacijos senėjimą, tiek augimą, taip pat pagrindinių vėžio rizikos veiksnių paplitimo ir pasiskirstymo pokyčius, iš kurių keli yra susiję su socialine ir ekonomine raida.
Veiksmingos ir išteklius atitinkančios prevencinės ir gydomosios intervencijos yra svarbios diagnozuojant vėžį. Pritaikyta integracija į sveikatos planavimą gali padėti sumažinti visuotinę vėžio naštą ir sumažinti akivaizdžią, šiandien pastebėtą vėžio nelygybę tarp antrųjų ir trečiųjų pasaulio šalių“, – sakė vyresnysis apžvalgos autorius ir IARC vėžio priežiūros skyriaus vadovas Freddie‘is Bray‘us.