Apelsinų sulčių kainos pasaulio rinkose muša naujus rekordus.
Kaip praneša BBC, pagrindinės priežastys – nerimas dėl sulčių iš Brazilijos, kuri yra didžiausia pasaulio sulčių gamintoja, nesaugumo bei vyraujantys šalti orai Floridoje.
JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) pranešė, kad sultyse iš Brazilijos rasta fungicido ir karbendazimo. Karbendazimas JAV yra uždraustas, tačiau Brazilijoje vartojamas medžiams gydyti.
Nuo 2011 m. pradžios apelsinų sultys jau brango 25 proc.
FDA išplatintame pranešime teigiama, kad karbendazimo kiekis tirtose sultyse neviršija normos, todėl neturėtų kelti nerimo. Organizacija taip pat patikino, kad jeigu sultyse būtų rasta medžiagų, keliančių pavojų vartotojų sveikatai, tokios sultys nedelsiant būtų išimtos iš apyvartos.
Sugadintas derlius
Anot JAV Žemės ūkio departamento, 2010-2011 m. Brazilija pagamino daugiau kaip pusę pasaulio apelsinų sulčių produkcijos.
„Dėl problemų Brazilijoje, galime turėti šių sulčių trūkumą pasaulinėse rinkose“, - BBC sakė „T&K Futures and Option“ prezidentas Michaelis Smithas.
Antroji didžiausia apelsinų sulčių gamintoja pasaulyje – JAV, didžioji dalis jos produkcijos gamybos sutelkta Floridoje. Keletą dienų Floridoje vyravę šalti orai padarė žalos apelsinmedžiams, vaisiai ir medžių lapai apsitraukė šerkšnu ir sugadino vaisius.
„Dvi naktis Floridoje oro temperatūra siekė žemiau nulio. Tai neabejotinai sukels pasekmės apelsinų derliui“, - sakė M. Smithas.
Apelsinų sulčių rinka pasaulyje yra ganėtinai maža, ypač lyginant ją su kavos ar kakavos rinkomis. Dėl šios priežasties kainų pokyčiai gali nutikti staiga, teigia analitikai.