Europa ir JAV susitarė surengti virtinę aukščiausio lygio susitikimų, ieškodamos sprendimų pasaulinei finansų krizei įveikti. Diskutuojama apie kapitalizmo esmę.
JAV prezidentas George‘as W.Bushas, likus vos 3 mėnesiams iki jo kadencijos pabaigos, vadovaus viršūnių susitikimui JAV, dėl kurio jis susitarė su Prancūzijos prezidentu Nicolas Sarkozy ir Europos Komisijos pirmininku Jose Manueliu Barroso. Šis, pirmasis iš daugelio susitikimų, bus surengtas netrukus po JAV rinkimų, kurie vyks lapkričio 4 dieną. Pasaulio lyderiai „įvertins daromą pažangą dėl dabartinės krizės ir sieks susitarti dėl reikalingos reformos principų, kad būtų išvengta pasikartojimo ir garantuota pasaulinė gerovė ateityje“. Vėlesni viršūnių susitikimai bus skirti susitarimams dėl konkrečių žingsnių įgyvendinimo.
N.Sarkozy ir J.M.Barroso šeštadienį 3 valandas tarėsi su G.W.Bushu prezidento rezidencijoje Kemp Deivide netoli Vašingtono. N.Sarkozy, kurio šalis šiuo metu pirmininkauja Europos Sąjungai (ES), yra tvirtas drąsaus tarptautinės finansų sistemos atgaivinimo šalininkas. Jis pavadino finansų krizę „galimybe pakeisti mūsų blogus įpročius... ir kitaip žiūrėti į ekonomikos augimą“.
G.W.Bushas pritarė žingsniams, kurių ėmėsi Europos valstybės finansų rinkoms paremti, bet nelinkęs į ambicingesnes ir platesnes reformas, kurias siūlo kai kurie Europos vadovai. Apie radikalų kapitalistinės sistemos reformavimą kalba britų premjeras Gordonas Brownas. Jis netgi siūlo taikyti visas valstybes įpareigojantį 30 didžiausių pasaulio finansų institucijų kontrolės mechanizmą.
Reformuoti visą tarptautinę finansų sistemą ragina ir J.M.Barroso: „Mums reikia naujos pasaulinės finansų tvarkos. ES ir JAV drauge tai gali padaryti.“
Savo ruožtu G.W.Bushas sakė: „Siekdami reguliavimo ir institucinių pokyčių privalome išsaugoti demokratinio kapitalizmo pamatus: laisvąją rinką, laisvąjį verslą ir laisvąją prekybą. Turime atsispirti ekonominės izoliacijos pagundai ir tęsti atviros rinkos politiką, kuri pagerino gyvenimo standartus ir padėjo milijonams žmonių visame pasaulyje išvengti skurdo.“
N.Sarkozy pritarė G.W.Bushui, kad reformos neturi pakirsti rinkos ekonomikos pamatų, tačiau pridūrė, jog šito tęsti toliau negalima, nes „tos pačios problemos sukels tokias pačias katastrofas“. „Toks kapitalizmas išduoda tą kapitalizmą, kuriuo mes tikime“, - sakė Prancūzijos prezidentas, turėdamas galvoje, kad finansų institucijoms nebegalima leisti veikti nekontroliuojamoms.
Europos lyderiai dėl finansų krizės pradžios kaltino JAV. Krizę sukėlė bankai, išdavę daug rizikingų hipotekos paskolų. Tačiau N.Sarkozy leido suprasti, jog dabar reikia ieškoti ne kaltininko, o būdų krizei įveikti.