Šeštadienį kone visas pasaulis audringai reagavo į nuverstojo Irako diktatoriaus Saddamo Husseino gyvenimo pabaigą kartuvėse. Bene labiausiai dėl jo mirties džiūgavo paprastai tarpusavyje nesutaikomi priešininkai - JAV ir Iranas. Libija paskelbė gedulą. Europa egzekuciją kategoriškai smerkia. Savo poziciją išsakė ir Estijos bei Latvijos vadovai. Lietuvos oficialieji asmenys į šį įvykį nesureagavo.
Tuo tarpu Europa, nors ir smerkia S.Husseino padarytus nusikaltimus, bet mirties bausmę kategoriškai atmeta.
Kai kurios JAV sąjungininkės išreiškė nepasitenkinimą egzekucija, kurią dauguma žmogaus teisių gynimo grupių pasmerkė motyvuodamos tuo, jog Saddamo teismas turėjo esminių trūkumų.
Rusija, kuri priešinosi 2003 metų kovą pradėtai invazijai į Iraką, išsakė tokią pačią nuomonę kaip ir Vatikanas. Abi valstybės pareiškė apgailestaują dėl įvykdytos egzekucijos ir perspėjo, kad šis įvykis gali dar labiau pakurstyti smurtą Irake. Tokios pat nuomonės buvo ir kai kurie musulmonų lyderiai, pavyzdžiui, Malaizijoje.
Didžioji Britanija, svarbiausia JAV sąjungininkė Irake, pareiškė, kad Saddamas "turėjo atsakyti", bet pakartojo savo poziciją, nepritariančią mirties bausmei. Jai pritarė ir Australija, kita JAV pajėgų invazijos šalininkė.
Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorė Margaret Beckett (Margaret Beket) pasveikino faktą, jog Saddamą Irako teismas nuteisė "bent jau dėl kelių iš tų siaubingų nusikaltimų", įvykdytų Irako žmonių atžvilgiu.
Kuveite, kurį Saddamo armija buvo okupavusi 1990 metais, niekas negailėjo buvusio diktatoriaus. Laikinasis Kuveito premjeras šeichas Jaberas al-Mubarakas al-Sabah (Džaberas Mubarakas Saba) sakė: "Saddamas buvo Irako žmonių ir islamo pasaulio priešas".
Izraelis taip pat pasveikino egzekuciją ir pareiškė: "Teisingumas buvo įvykdytas".
Indija, palaikiusi šiltus santykius su S.Husseino režimu, pareiškė esanti "nusivylusi" egzekucija, o Pakistanas pavadino ją "liūdnu įvykiu".
Palestiniečių valdantysis judėjimas "Hamas" pareiškė, kad Saddamas buvo karo belaisvis ir jo pakorimą pavadino "politinės žmogžudystės", kuri pažeidžia tarptautinius įstatymus, aktu.
Libija egzekucijos proga paskelbė trijų dienų gedulą.
Pietų Korėja dar nekomentavo egzekucijos, tačiau jau davė nurodymą sustiprinti užsienyje esančių jos ambasadų apsaugą baimindamasi galimų teroristinių išpuolių.
Pietų Korėja JAV prašymu yra Irake dislokavusi apie 2 300 karių. Jos pajėgos - trečios pagal dydį Irake po JAV ir Didžiosios Britanijos.
Japonija pareiškė gerbianti Irako sprendimą įvykdyti mirties nuosprendį Saddamui. "Japonija tikisi, kad Irakas taps stabilia šalimi ir rems šią valstybę kartu su visa tarptautine bendruomene", - pareiškė Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe (Šindzo Abė).
ES smerkia nuversto diktatoriaus egzekuciją
Europos Sąjunga šeštadienį pasmerkė buvusiam Irako prezidentui Saddamui Husseinui įvykdytą mirties bausmę pakariant, sakydama, jog tai gali dar pagilinti susiskaldymą Irake.
"Europos Sąjunga visada buvo prieš mirties bausmės taikymą", - žurnalistams sakė Suomijos užsienio reikalų ministras Erkki Tuomioja (Erkis Tuomioja), kurio šalis šį pusmetį pirmininkauja ES.
"Be to, gali būti, jog tai turės skaldomąjį poveikį Irako ateičiai, ypač po to, kai pasigirdo svarių kritinių argumetų dėl paties teismo darbo", - sakė E.Tuomioja.
Kiek anksčiau šeštadienį ES užsienio reikalų vadovo Javiero Solanos (Chavjero Solanos) atstovė spaudai taip pat pasmerkė S.Husseino egzekuciją.
"ES smerkia Saddamo (Husseino) nusikaltimus kaip ir jam įvykdytą mirties nuosprendį", - Briuselyje žurnalistams sakė Cristina Gallach (Kristina Galach).
ES reakcija pasirodė praėjus kelioms valandoms po to, kai Bagdade buvo įvykdyta S.Husseino egzekucija.