A grupėje rungsis Angola, Dominikos Respublika, Filipinai ir Italija. B grupėje žais Pietų Sudanas, Serbija, Kinija ir Puerto Rikas.
Į kitą etapą pateks po dvi stipriausias grupės komandas. Naujai sudarytoje grupėje dėl bilieto į ketvirtfinalį kovos būtent A ir B grupės komandos.
A grupė:
Angola
FIBA reitingas: 41
2019 m. pasaulio čempionatas: 27 vieta.
Treneris: Josepas Clarosas
Lyderiai: Bruno Fernando, Eduardo Francisco, Silvio De Sousa, Childe‘as Dundao.
Geriausi Angolos krepšinio laikai skendi tolimoje praeityje. Geriausią pasiekimą Afrikos atstovai užfiksavo 2006 m. Japonijoje vykusiame pasaulio čempionate, kai galutinėje rikiuotėje Angola užėmė 9 vietą. 11 kartų Afrikos čempionai savo žaidimą visada grindė atletiškumu ir kibia gynyba, tačiau priartėti prie 2006 m. pasiekimo Nestoro Garcios auklėtiniams Azijoje bus be proto sunku.
Atrankoje į pasaulio čempionatą Angola per 10 susitikimų iškovojo 8 pergales ir finišavo antroje vietoje, į pirmąją praleisdama Dramblio Kaulo Krantą. Angola nebėra iškiliausia Afrikos krepšinio rinktinė ir turi taikytis su nauja realybe.
Ryškiausia šių dienų Angolos žvaigždė – NBA lygoje žaidžiantis Bruno Fernando. 24-erių vidurio puolėjas praėjusį sezoną vilkėjo Hjustono „Rockets“ ir Atlantos „Hawks“ marškinėlius. Tačiau Angolos šviesulio statistika NBA arenose buvo itin kukli – vos 4 taškai ir 3 atkvoti kamuoliai. Žinant tai, kad moderniame krepšinyje dominuoja gynėjai, Angolai nieko gero nesišviečia ir šiame čempionate.
Savotiška raudona vėliava Angolos krepšinio sirgaliams turėjo tapti ir nacionalinės rinktinės pasirodymas kontroliniame turnyre Jordanijoje, kuriame krepšininkai užėmė paskutinę 4 vietą. Po tokio prasto pasirodymo Angolos krepšinio federacija netgi išplatino viešą pareiškimą, kuriame teigė, kad Angolos krepšininkai turi pažiūrėti į veidrodį ir prisiimti visą atsakomybę už tokį nevykusį pasirodymą.
Kol kas per keturias kontrolines rungtynes Angola įveikė tik Venesuelą ir pralaimėjo Meksikai, Jordanijai ir Portugalijai. Daugelis žaidėjų klubiniame krepšinyje rungtyniauja Angolos ir Portugalijos lygose, todėl neturi aukšto lygio rungtynių patirties.
Angolai vienintele viltis galėtų tapti tai, kad A grupė yra įvardinama kaip viena silpniausių visame čempionate.
Dominikos Respublika
FIBA reitingas: 23
2019 m. pasaulio čempionatas: „Top 16“ etapas
Treneris: Nestoras Garcia
Lyderiai: Karlas-Anthony Townsas, Angelis Delgado, Luisas Santosas, Jonathanas Araujo, Lesteris Quinonesas.
Aukščiau bambos neiššoksi. Šią patarlę Pasaulio taurėje bandys paneigti Dominikos Respublikos vaikinai. Didžiausias pasiekimas pasaulio čempionatuose – 1978 m. užimta 12 vieta. Amerikos taurėje 2011 m. Dominika iškovojo bronzos medalius.
Atrankoje į 2023 m. Pasaulio taurę Dominika iškovojo 9 pergales, patyrė 3 palaimėjimus ir grupėje finišavo trečia. Tikrąjį komandos veidą turėtume pamatyti būtent Azijoje, kadangi atrankos „languose“ nerungtyniavo NBA žvaigždė Karlas-Anthony Townsas.
Tai bus ketvirtasis kartas, kai Dominika dalyvaus Pasaulio taurėje ir trečiasis kartas iš eilės. Jeigu šalis būtų surinkusi visus pajėgiausius šalies krepšininkus, iš jos būtų galima tikėtis patekimo į ketvirtfinalį. Tačiau čempionatą nutarė praleisti NBA veteranas Alas Horfordas ir Indianos „Pacers“ klubui atstovaujantis Chrisas Duarte.
Dominikos Respublikos kapitonas Victor Lizas akcentavo, kad komanda ir sirgaliai turi susitelkti į tai, kokie žaidėjai sutiko padėti rinktinei ir nekritikuoti tų, kurie atsisakė tai padaryti. V. Lizui ir Eloy Vargasui tai bus jau trečioji Pasaulio taurė ir tai yra vyriausi komandos žaidėjai.
Kol kas Dominika kontrolinėse rungtynėse nugalėjo Memfio universiteto krepšininkus, Pralaimėjo Puerto Rikui ir įveikė Latviją. Pagal išankstines prognozes, Dominika turėtų kovoti dėl antrosios vietos grupėje su Filipinais, o kaip bus iš tikrųjų – sužinosime jau netrukus.
Filipinai
FIBA reitingas: 40
2019 m. pasaulio čempionatas: 32 vieta
Treneris: Chotas Reyesas
Lyderiai: Jordanas Clarksonas, Dwightas Ramosas, Kai Sotto, Bobby, Ray Parksas.
Nors sunku tuo patikėti, 1954 m. Pasaulio taurėje Filipinai iškovojo bronzos medalius. Dabar apie tokius pasiekimus filipiniečiai gali tik pasvajoti, tačiau tai nė kiek nesumažina jų meilės krepšiniui. Šioje šalyje, kaip ir Lietuva, žmonės tiesiog išprotėję dėl krepšinio, o tai buvo viena iš priežasčių Pasaulio taurę rengti ir Filipinuose.
Tai septintasis kartas, kai Filipinai dalyvaus finaliniame pasaulio čempionato etape. Daugeliui žaidėjų tai yra geriausia galimybė sužibėti žaidžiant namuose. Kontrolinėse rungtynėse Filipinai pralaimėjo Estijos ir Suomijos universitetui, dukart nugalėjo Ukrainos U20 rinktinę, pasidalino po pergalę su Senegalu ir Lietuvos universitetu bei nugalėjo Iraną.
Vien jau pasirinkti varžovai ir rezultatai pasiruošimo cikle sufleruoja apie Filipinų rinktinės ribotumą ir galimybes šiame čempionate. Vis tik patirtis rodo, kad namų sienos daro stebuklus. NBA žvaigždės Jordano Clarksono ir patikimų pagalbininkų vedama Filipinų rinktinė tikrai gali kabintis į antrąją vietą grupėje, ką ir padarys padaryti.
Italija
FIBA reitingas: 10
Pasiekimai 2019 m. pasaulio čempionate: 10 vieta
Treneris: Gianmarco Pozzecco
Lyderiai: Marco Spissu, Simone Fontecchio, Luigi Datome, Achille Polonara, Nicolo Melli.
Nors Italijos rinktinė nuolat užsiaugina naujų talentų ir yra konkurencinga pasaulio ir Europos krepšinio kontekste, paskutinis „Azzuri“ medalis buvo iškovotas jau senai. Paskutinis toks medalis tarptautinėje arenoje buvo iškovotas 2004 m., kai Atėnų olimpinėse žaidynėse Italai liko antri.
Nuo tada šios šalies nacionalinė komanda nesugeba iškovoti medalių jokiuose finaliniuose etapuose, o pasaulio pirmenybių istorijoje apskritai niekada nėra laimėjusi medalių. Tai italams bus jau dešimtasis pasaulio čempionatas.
Italai pasirengimo cikle kol kas atrodo labai solidžiai – charizmatiškojo G. Pozzecco trenerio vadovaujami krepšininkai jau nugalėjo Turkiją, Serbiją, Graikiją ir Kiniją, o tai krepšinio sirgaliams teikia pagrįstų vilčių.
Tereikia prisiminti ir praėjusių metų Europos čempionatą, kai Italija ketvirtfinalyje turėjo visus šansus įveikti Prancūziją ir prasibrauti tarp 4 geriausių Europos komandų.
Pagrindinis italų tikslas šiame čempionate turėtų būti nusigauti iki ketvirtfinalio. Ten viską spręs vienos rungtynės, o italai visuomet buvo komanda, kuri tokias rungtynes moka laimėti. Norint pasilengvinti sau kelią iki ketvirtfinalio, Italijai būtina A grupėje nejuokauti ir užimti pirmąją vietą. Antrajame etape jų greičiausiai lauktų akistatos su Serbijos ir Puerto Riko krepšininkais.
B grupė
Pietų Sudanas
FIBA reitingas: 62
2019 m. pasaulio čempionatas: nedalyvavo
Treneris: Luolas Dengas
Lyderiai: Wenyenas Gabrielis, Dengas Acuothas, Kuany Ngoras Kuany ir Nuni Omotas
2011 m. nuo Sudano atsiskyrusi ir nepriklausomybę paskelbusi valstybė į pasaulio čempionatą patenka pirmą kartą ir Azijoje bandys kurti dar vieną sėkmės istoriją. Žinoma, vien jau 62 pozicija FIBA reitinge sufleruoja, kad Pietų Sudano „sėkme“ galėsime vadinti vieną kitą pergalę, o patekimas į kitą etapą būtų daugiau nei svajonės išsipildymas.
Atrankoje į Pasaulio taurę Pietų Sudanas savo sėkmę grindė komandiniu žaidimu – ekipoje nebuvo vieno nominalaus lyderio, o svarbesnius vaidmenis atliko Dengas Acuothas, Kuany Ngoras Kuany ir Nuni Omotas. Šis trejetas fiksavo dviženklį naudingumo balų skaičių, tačiau tai tikrai nėra išskirtinio talento žaidėjai, o kiti Pietų Sudano krepšininkai rinktinėje atliko pagalbininkų roles.
Tiesa, ekipos veidą gana drastiškai keičia pagrindinė Pietų Sudano krepšinio žvaigždė Wenyenas Gabrielis. 26-erių aukštaūgis praėjusį sezoną Los Andželo „Lakers“ klube sužaidė net 68 rungtynes. Nors. W. Gabrielio statistikos eilutės kuklios – per 15 min. jis rinko po 6 taškus ir 4 atkovotus kamuolius, Pietų Sudano rinktinėje jis neabejotinai bus vienas svarbiausių žaidėjų, o išaugęs minučių skaičius natūraliai augins ir krepšininko statistikos grafas.
Pietų Sudano vyr. treneris ir praeityje garsus NBA krepšininkas Luolas Dengas Pasaulio taurės turnyrui surengė natūralizavimo konkursą. Šiuo metu Pietų Sudano rinktinės stovykloje pluša du amerikiečiai – Carlikas Jonesas ir Marialas Shayokas. Pirmasis – Čikagos „Bulls“ naujokas, galintis įžaisti kamuolį, sukurti patogias progas atakuoti sau ir kitiems.
Tuo metu M. Shayokas yra 2–3 pozicijos žaidėjas, galintis pasiūlyti atletiškumą ir mobilumą abejose aikštės pusėse. Vis tik į čempionatą galės važiuoti tik vienas amerikietis – FIBA taisyklės leidžia natūralizuoti vieną krepšininką ir L. Dengas netrukus turės priimti svarbų sprendimą.
Serbija
FIBA reitingas: 6
2019 m. pasaulio čempionatas: 5 vieta
Treneris: Svetislavas Pešičius
Lyderiai: Bogdanas Bogdanovičius, Filipas Petruševas, Nikola Milutinovas, Marko Guduričius.
Atrodytų, komanda, kuri neteko Nikola Jokičiaus, Nemanja Nedovičiaus, Vasilje Micičiaus, Nikola Kaliničiaus, Vladimiro Lučičiaus, negali būti konkurencinga varžantis dėl aukščiausių vietų. Tačiau kai kalbame apie tokią krepšinio šalį kaip Serbija, ši žvaigždžių netekčių taisyklė negalioja.
Serbija visuomet yra konkurencinga, kadangi dėl puikiai savo veikiančios krepšinio mokyklos turi neišsemiamą „žaidėjų baseiną“. Maža to, praeities istorija rodo, kad kartais komanda geriau „susiklijuoja“ ir atranda savo žaidimą, kai ekipoje nėra pagrindinių žvaigždžių ir didelių ego.
Šių metų Serbijos rinktinė, nepaisant visų netekčių, atrodo labai solidi komanda, kuri visose grandyse turi patikimus krepšininkus, kurie pasiruošę dantimis ir nagais siekti pergalių ir išlįsti iš šešėlio, kuriame tūno, kai į rinktinę susirenka pagrindinės žvaigždės.
Bent jau nominaliai taškų rinkimo mašina turėtų tapti praėjusiame pasaulio čempionate rezultatyviausiu žaidėju tapęs Bogdanas Bogdanovičius, o perimetre taip pat siaus ir kamuolį judins Stefanas Jovičius, Vanja Marinkovičius. Marko Guduričius ir Ognjenas Dobričius užtikrins sklandžią puolėjų veiklą ir bus naudingi besikeičiant ginamaisiais. Aukštaūgių pavardės – Filipas Petruševas, Nikola Milutinovas, Nikola Jovičius – kalba pačios už save. Serbai turi viską, kad grupėje užimtų pirmąją vietą ir pasilengvintų sau kelią į ketvirtfinalį.
Kita vertus, FIBA čempionatų specifika yra negailestinga – pasitaikius prastai dienai ar ant parketo žengus su netinkama motyvacija, rinktinės galimybės gali labai greitai susikomplikuoti.
Kinija
FIBA reitingas: 27
2019 m. pasaulio čempionatas: 24 vieta
Treneris: Aleksandras Džorždevičius
Lyderiai: Kyle‘as Andersonas, Zhou Qi, Wangas Zhelin, Zhou Pengas, Zhao Rui and Sunas Minghui.
Absoliuti dauguma Kinijos rinktinės krepšininkų rungtyniauja savo gimtinėje, vienas žaidžia Australijos lygoje, o lyderis – NBA čempionate. Natūralizuotam amerikiečiui Kyle‘ui Andresonui už Kinijos garbės gynimą Pasaulio taurėje bus atseikėta 1 milijonas JAV dolerių ir tai yra faktas, kuris rinktinių vasarą artina prie klubinio krepšinio specifikos. Teisybės dėlei reiktų pasakyti, kad šaknų su Kinija K. Andersonas visgi turi – jo močiutė yra kinė.
Praėjusį sezoną Minesotos „Timberwolves“ gretose puolėjas rinko po 9 taškus, 5 atkvotus kamuolius, atlikdavo 5 rezultatyvius perdavimus ir tritaškius mesdavo 41 proc. tikslumu. Praėjusį sezoną Mineaopolyje jis į rankas uždirbo daugiau nei 4 mln. JAV dolerių, tačiau nutarė vasarą užsidirbti dar vieną milijoną, o tai iš esmės keičia Kinijos veidą.
Iš esmės trenerio Aleksandro Džordževičiaus žaidimo filosofija turėtų būti paremta patikima gynyba, perimtais kamuoliais ir greitu puolimu, kuriame dominuoja būtent K. Andersonas. Kitokio žaidimu sunku tikėtis, kai savo sudėtyje turi eilę nieko neišsiskiriančių pėstininkų.
Įdomus B grupės niuansas – A. Džordževičius praėjusioje Pasaulio taurėje dar vadovavo Serbijos rinktinei, o Kinijos ir Serbijos akistata trenerio mintyse ir širdyje jau dabar užima išskirtinę vietą. Galima neabejoti, kad A. Džordževičius šiam mačui bus be galo motyvuotas, o tai turėtų persiduoti ir Kinijos krepšininkams aikštėje.
Juolab, kad A. Džordževičius yra vertinamas kaip geresnis strategas nei dabartinis Serbijos rinktinės treneris S. Pešičius ir puikiausiai žino visas silpnąsias Serbijos krepšininkų vietas. Būtent ši akistata gali iš esmės sujaukti padėtį B grupėje.
Puerto Rikas
FIBA reitingas: 20
2019 m. pasaulio čempionatas: 15 vieta
Treneris: Nelsonas Colonas
Lyderiai: Tremontas Watersas, Johnas Hollandas, Ethanas Thompsonas, Christopheris Ortizas.
Kai tapo aišku, kad Puerto Riko rinktinei negalės padėti pagrindinė šių dienų žvaigždė Jose Alvarado, iš „pensijos“ buvo iškviestas 34-erių natūralizuotas amerikietis Johnas Hollandas.
Puolėjas epizodiškai yra rungtyniavęs NBA, Eurolygoje ir yra tikras klajūnas – nuo 2011 m. jis pakeitė net 20 klubų, o praėjusį sezoną žaidė Jeruzalės „Hapoel“.
Puerto Rikui tenka suktis iš padėties, o rinktinės generaliniu vadybininku dirba puikiai pažįstamas Carlosas Arroyo. Būtent ši figūra yra pagrindinis rinktinės autoritetas, o 40-metis treneris Nelsonas Colonas dar tik pratinasi prie didžiojo krepšinio.
Puerto Rikas turi fiziškai galingą ir grubios kovos nebijančių krepšininkų būrį, o smogiamąją jėgą sudaro gynėjų linija.
25-erių įžaidėjas Tremontas Watersas praėjusį sezoną Paryžiaus „Metropolitan‘92“ komandoje buvo Victoro Wembanyamos komandos draugas ir atliko svarbų vaidmenį Prancūzijos klube.
Kitas veržus gynėjas Ethanas Thompsonas yra vienas NBA Plėtojimosi lygoje besivaržiančios „Windy City Bulls“ lyderių. Tuo metu 25-erių gynėjas Jordanas Howardas puikiai prigijo Europos krepšinyje, kur praėjusį sezoną vilkėjo „Napoli“ (Italija) marškinėlius.
Remiantis lažybininkų prognozėmis, Puerto Rikas grupėje turėtų užimti antrąją vietą ir kartu su Serbija keliauti tolyn, tačiau Kinija ir Pietų Sudanas padarys viską, kad šias prognozes išmestų į šiukšlių dėžę.
Visas rugpjūčio 25–rugsėjo 10 d. vyksiančios Pasaulio taurės rungtynes galėsite stebėti „Go3“ kanalu, o visas Lietuvos rinktinės rungtynes tiesiogiai transliuos TV3 televizija ir naujienų portalas tv3.lt.
Visas Pasaulio taurės naujienas sekite čia.