Į Jungtinių Tautų klimato konferenciją COP26 Glazge sugužėjo daugiau nei 120-ies pasaulio valstybių lyderiai. Šis susitikimas laikomas istoriniu ir svarbiausiu, siekiant pažaboti klimato krizę.
Dar prieš prasidedant lyderių kalboms ir deryboms, konferencijos svečiams primenama, kur jie vieši – pasaulio elitas sveikinamas tradicine škotų muzika.
Netrukus į COP26 dalyvius kreipiasi Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas. Kaip šalies, kuri prisiėmė atsakomybę surengti šią konferenciją, lyderis – jis nori, jog pasaulis įsipareigotų iki 2050-ųjų pasiekti nulinį taršos anglies junginiais lygį. Taip pat skatina turtingąsias šalis kasmet besivystančioms šalims skirti po 100 milijardų dolerių, taip padedant joms prisitaikyti prie kylančios mūsų planetos temperatūros.
„Žmonija jau ne kartą ignoravo tiksintį klimato kaitos laikrodį. Tačiau iki lemtingojo vidurnakčio liko vos viena minutė. Turime veikti dabar. Jei šiandien nesurimtėsime dėl klimato kaitos, mūsų vaikams tai padaryti bus per vėlu. Turime technologijas, galime surasti pinigų, tačiau šiandien vienintelis klausimas mums visiems – ar turime pakankamai noro?“, – pasakojo Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas.
Jungtinių Tautų Generalinis sekretorius įspėja, kad dabar pasaulis juda katastrofinio, beveik trijų laipsnių atšilimo link. Todėl tikimasi, kad per šį viršūnių susitikimą lyderiai sugebės susitarti bent dėl tų priemonių, kurios padėtų užtikrinti, kad pasaulio klimatas iki šio šimtmečio pabaigos atšiltų ne daugiau kaip 1,5 laipsnio.
„Pastarieji šešeri metai po Paryžiaus klimato susitarimo buvo karščiausi istorijoje. Mūsų priklausomybė nuo iškastinio kuro stumia žmoniją prie katastrofos. Jau laikas pasakyti – gana. Gana su gamta elgtis kaip su tualetu. Gana deginti, kasti, gręžti mūsų planetą. Taip mes sau kasame kapus“, – kalbėjo JT generalinis sekretorius Antonio Guterres.
Kad siekiant pažaboti klimato kaitą valstybėms reikia konkrečių įsipareigojimų, įsitikinęs ir prezidentas Gitanas Nausėda. Anot jo, tik tokiu atveju konferenciją būtų galima laikyti sėkminga. Pasak Prezidento, būtinas ir Lietuvos indėlis:
„Lietuva tikrai žino ką daryti. Ir Lietuva tai, ką yra užsibrėžusi, ketina daryti. TRUMP Mes, kaip nedidelė valstybė, galime padaryti labai daug, bet mes pasaulio vieni išgelbėti negalime. Mes turime dirbti ranka rankon su mūsų kaimynais, su mūsų bendraminčiais ir siekti maksimalaus rezultato.“
Beje, pro žurnalistų akis neprasprūsta ir kurioziški konferencijos atidarymo momentai. Štai princas Čarlzas, lipdamas ant scenos sakyti savo kalbos, vos nepargriūna.
O Amerikos prezidentą Joe Bideną, į Glazgą atvykusį tiesiai iš Didžiojo 20-uko susitikimo Romoje, štai taip pakerta nuovargis.
Visgi daugelis aktyvistų netiki, kad šioje konferencijoje pavyks pasiekti reikšmingą proveržį. Ypač galvoje turint tai, kad dviejų labiausiai CO2 emisijomis planetą teršiančių šalių – Kinijos ir Rusijos – lyderiai į Glazgą nė neatvyko. Išvysti čia galima tik jų lėles.
Beje, COP26 išvakarėse klimato aktyvistai Paryžiuje surengė šiurpinančią protesto akciją. Jie pabrėžia, kad gamta ir žmogus – neatsiejami. Jei kentės planeta, kančios ar net išnykimas laukia ir žmonių.