Analitikai kalba, kad arabų pasaulį sudrebinęs „Arabų pavasaris“ pamažu tampa globaliu reiškiniu. Protestuojančių arabų metodus perima ir nepatenkinti Vakarų pasaulio žmonės. Tai spėjo pajausti jau ir Europos valstybių, ir JAV valdžia.
Tūkstančiai žmonių Niujorke protestavo prieš bankų galią (nuotr. Elta)
Labai daug dėmesio susilaukė JAV studentų inicijuota akcija „Okupuok Volstritą!". Prasidėjusi praeitą mėnesį Niujorke, akcija žaibiškai išplito po daugelį JAV didžiųjų miestų. Prie jos jau prisijungė minios žmonių.
Protestuotojai siekia atkreipti dėmesį į socialines problemas, korupciją, nedarbą, švietimo problemas. Jų priemonės – pačios įvairiausios. Pavyzdžiui, praeitą savaitę Niujorke buvo surengtas „zombių žygis“: persirengę zombiais protestuotojai žygiavo pro Niujorko biržą, kramtydami netikrus banknotus.
Per protestus Čilėje sužeista mažiausiai 30 žmonių (nuotr. Elta)
Palaiko Sorosas
Protestuotojus atvirai palaikė ir žymusis investuotojas, milijardierius George'as Sorosas: „Jei atvirai, tai šiuo metu aš galiu suprasti jų nusiteikimą.“ Sorosas smerkia nekontroliuojamą mokesčių mokėtojų pinigų panaudojimą nuo krizės nukentėjusiems bankams gelbėti.
Reikšmingiausia „Volstrito okupantų“ akcija įvyko spalio 1 d., kai tūkstančiai demonstrantų užėmė Bruklino tiltą. Protestuotojai, žygiuodami gatvėmis, visiškai sutrikdė automobilių eismą. Policija nutraukė akciją – buvo suimta apie 700 žmonių. Po šios akcijos pradėta kalbėti apie „Arabų pavasarį“ Niujorke.
JAV tęsiasi protestai prieš Volstritą. (nuotr. Elta)
„Pasaulio pavasaris“?
Praeitą savaitę gyvenimas dėl protestų buvo tarsi sustojęs ir Graikijoje. Dėl masinių protestų prieš vyriausybės planus atleisti į „darbo rezervą“ 30 tūkst. tarnautojų mainais į eilinę ES ir TVF paramos išmoką veiklą pristabdė viešasis transportas, oro uostas, draudimo fondai, mokesčių tarnybos, vietos savivaldos administracijos.
Protestai šiemet jau vyko ir toliau vyksta visame arabų pasaulyje, masinės riaušės vyko Didžiojoje Britanijoje, didžiulės protestų akcijos – Ispanijoje ir kitose šalyse.
Praeitą savaitę protestai apėmė ir Čilės sostinę. Policija prieš demonstrantus, kurie nesilaikė sankcionuoto protesto maršruto, panaudojo vandens patrankas ir ašarines dujas. Protestuotojai apmėtė policininkus akmenimis ir padeginėjo gatvių barikadas.
Tūkstančiai gimnazistų ketvirtadienį išėjo į gatves ir Ispanijos sostinėje Madride , protestuodami prieš „apkarpymus“ švietimo sistemoje. Demonstracijoje Ispanijos sostinėje dalyvavo apie 3–4 tūkst. moksleivių.
Gimnazistų profsąjungos streikus ir demonstracijas surengė iš viso 35 miestuose. Madride, organizatorių duomenimis, 85 proc. moksleivių nepasirodė pamokose.
Teigiama, kad protestuojančius visame pasaulyje sieja vienas pagrindinis idėjinis pagrindas – augantis atotrūkis tarp valdžios ir paprasto žmogaus: arabų pasaulyje piliečiai mobilizavosi ir pralaužė „baimės sieną“, tuo tarpu Vakaruose šiuo metu yra pralaužiama „apatijos ir tylos siena“.