Pokalbių metu buvo akcentuota būtinybė išsaugoti šį susitarimą.
Vokietija ir Rusija rado bendrą kalbą
Pokalbio metu taip pat trumpai aptartas konfliktas Sirijoje bei pasirengimas gegužės 18 dieną numatytam A. Merkel darbo vizitui į Sočį.
Spaudos tarnyba pažymėjo, kad pokalbis įvyko Vokietijos kanclerės iniciatyva.
JCPOA 2015 metų birželį pasirašė Iranas ir šešios tarptautinės tarpininkės (penkios nuolatinės Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narės ir Vokietija).
Pagal susitarimą buvo atšaukta dauguma Iranui taikytų tarptautinių ekonominių sankcijų, o šiitiška respublika mainais įsipareigojo apriboti savo branduolinę programą, kad neturėtų galimybių pasigaminti atominės bombos, ir užtikrinti prieigą griežtoms tarptautinėms inspekcijoms.
Gegužės 8 dieną JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad šalis traukiasi iš šio tarptautinio susitarimo ir grąžina Teheranui sankcijas, kurių taikymas buvo atidėtas.
JAV sprendimas pasitraukti iš Irano susitarimo „klaidingas“: Erdoganas ir Putinas
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ir Rusijos vadovas Vladimiras Putinas sutarė, kad pasitraukdamos iš susitarimo dėl Irano branduolinės programos JAV padarė klaidą, vėlyvą ketvirtadienį pranešė vienas šaltinis Turkijos prezidentūroje.
Kalbėdami telefonu R. T. Erdoganas ir V. Putinas ketvirtadienio vakarą pavadino JAV lyderio sprendimą „klaidingu“ ir nurodė, kad susitarimas buvo „diplomatinis laimėjimas, kurį reikėtų saugoti“, sakė minėtas šaltinis.
Kremlius savo pareiškime pranešė, jog abu prezidentai „pabrėžė, kad užtikrinant tarptautinį ir regiono saugumą bei branduolinio ginklo neplatinimo režimą labai svarbu saugoti JCPOA (Bendrąjį išsamių veiksmų planą)".
Abu lyderiai „patvirtino savo pasiryžimą“ ir toliau bendradarbiauti šiuo klausimu su kitomis šalimis, pasirašusiomis susitarimą, pridūrė Kremlius.
Po ilgų derybų Iranas 2015-ųjų liepą sutarė apriboti savo branduolinę programą mainais į griežtų tarptautinių sankcijų atšaukimą.
R. T. Erdoganas taip pat pasveikino pirmadienį prisaikdintą V. Putiną su jo ketvirtos kadencijos prezidento poste pradžia.
Turkija pastaruosius metus glaudžiai bendradarbiavo su Rusija ir Teheranu Sirijos taikos procese, nors Ankara ir Maskva palaiko skirtingas konflikto šalis, o jų santykiai su Iranu kartais būna sudėtingi.
Anot Rusijos laikraščio „Kommersant“, per paskutinius savo trečios kadencijos prezidento poste metus V. Putinas kalbėjo su R. T. Erdoganu 20 kartų – dukart daugiau nei kitų šalių lyderiai.
Turkijos ir JAV santykius sunkina daugybė aplinkybių, įskaitant vieno amerikiečių pastoriaus kalinimą Turkijoje bei Vašingtono paramą Sirijos kurdų kovotų grupuotėms, kurias Ankara laiko teroristais.