Pasaulio ekonomikos augimas per artimiausius 6-10 mėnesių sulėtės, o atsigavimo kelias bus duobėtas, prognozuoja investicinio banko Šiaurės ir Baltijos šalyse „Evli“ analitikai. Anot vyriausiojo „Evli“ investicijų vadovo Kimo Pessalos, išsivysčiusios šalys per daug iklimpo į skolas, todėl ateinančiais metais pasaulinis ekonomikos augimas remsis besivystančių šalių rinkomis – jų vidaus vartojimu ir investicijomis šiose šalyse.
Besivystančios rinkos diktuos sąlygas
„Mes jau pajautėme atsigavimą, tačiau manome, kad pradedame eiti atsigavimo pabaigos link ir, žiūrint į ateitį, manome, kad daugumoje šalių, ypač vakaruose – Europoje, JAV, Japonijoje, mes eisime gana duobėtu keliu. Matysime, kad stiprus atsigavimas praras savo varomąją jėgą,“ - sakė K.Pessala. Anot jo, pagrindinė to priežastis yra skolos sistemoje – tiek bankų, tiek Vyriausybių bei privataus sektoriaus.
„Kai žiūrime į besivystančias rinkas – matome, kad, kalbant apie šalies skolas, dauguma jų yra geroje situacijoje. Žiūrint į artimiausius 5-10 metų akivaizdu, kad besivystančios rinkos yra daug geresnėje padėtyje, nei išsivysčiusios,“ - teigė „Evli“ atstovas.
Šiaurės ir Baltijos šalyse veikiančio investicinio banko teigimu, didžiojo septyneto šalių ekonomikų sveikata dar ne vienerius metus bus tiesiogiai priklausoma nuo besivystančių valstybių augimo.
„Istorija rodo, kad po didžiųjų krizių pasauliui stabilizuotis prireikia daugelio metų. Žiūrint iš šių dienų perspektyvos, didesnį augimo potencialą ateinantiems dešimčiai ar net dvidešimčiai metų turi besivystančios šalys, o ne Europa ir Jungtinės Amerikos Valstijos“, – sako K.Pessala.
Kinija aplenks JAV per 10 metų
Pasak K. Pessalos, bendrojo vidaus produkto (BVP) dalis pasaulyje, tenkanti besivystančioms šalims, iki 2030 m. turėtų išaugti iki 59%, šiuo metu šios šalys sukuria 37% pasaulinio BVP. Nuosekliai didėja ir besivystančių šalių industrializacija – per pastaruosius dvidešimt metų nuo 14% ji pakilo iki 37%.
Anot K.Pessalos, per artimiausius 10 metų Kinija taps svarbiausia pasaulio rinka, aplenkdama JAV. Tiesa, Kinijos augimas ateinantį dešimtmetį neperkops dviženklio skaičiaus, kaip jau buvo įprasta iki šiol, – investuotojams teks susitaikyti su nuosaikesniu, bet stabiliu šalies augimu, kuris gali siekti 6-8% per metus. Vis dėlto „kieto nusileidimo“ perkaitusi Kinija turėtų išvengti.
Anot K.Pessalos, greičiau už Kiniją vystysis Indija.
Finansų analitikų skaičiavimais, per ateinančius dvidešimt metų daugiau nei 5% metinis BVP augimas tikėtinas tokiose šalyse kaip Kinija, Indija, Filipinai, Malaizija, Indonezija, Turkija, Tailandas, Brazilija, Pietų Afrikos Respublika, Meksika, Rusija.