• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulis galbūt jau pradeda kilti iš dugno, tačiau ekonomikos atsigavimas bus lėtas.

Garsus amerikiečių ekonomistas Paulas Krugmanas sako, jog vyriausybių agresyvus ekonomikos skatinimas padėjo pasauliui išvengti antros Didžiosios depresijos, tačiau visiškam ekonomikos atsigavimui reikės poros arba daugiau metų.

REKLAMA
REKLAMA

Nobelio premijos laureatas mano, jog blogiausia jau praeityje – ekonomikos ir eksporto augimas rodo stabilizacijos ženklus. Tačiau atsigavimas veikiausiai bus „nuviliantis“, nes vyriausybių išlaidos nebuvo nuoseklios siekiant galutinio rezultato, o nedarbas vis dar nerodo atsigavimo ženklų.

REKLAMA

Šias savo mintis P. Krugmanas išsakė Kvala Lumpūre, kur vyko kapitalo rinkų konferencija. Jo manymu, vargu ar verta laukti tokio ūkio atsigavimo, kuris būtų it fenikso pakilimas iš pelenų, kaip buvo po 1997-1998 metais Aziją ištikusių finansų krizių, po kurių ekonomika ir eksportas augo labai sparčiai. Ir dabar Azijoje augimas bus tikriausiai spartesnis nei JAV bei Europoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau, jei nerasime kitos planetos, į kurią galėtume eksportuoti, negalime tikėtis, kad iš šios pasaulinės finansų krizės mus išves eksportas, o tai reiškia, jog susiduriame su rimtu sunkumu“, – kalbėjo Prinstono universiteto ekonomikos profesorius. Jis palygino pasaulinį ekonomikos peizažą su „globalizuota praėjusio dešimtmečio Japonija“, kai toje šalyje po dešimtmečio recesijos ekonomikos augimas buvo labai lėtas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kaip galėtume iš to išsikrapštyti? – klausė profesorius. – Formalus atsakymas – dievai žino. Neturime sektinų modelių“. Tačiau jis paragino restruktūrizuoti finansų sistemą taip, kad bankai būtų veiksmingiau reguliuojami, o svarbios institucijos mažiau rizikuotų, tik tuomet galima tikėtis, jog krizė nepasikartos.

Vienas aiškiausių ženklų, liudijančių, jog recesija galbūt baigiasi, yra JAV Darbo departamento paskelbti duomenys, jog nedarbo lygis didžiausioje pasaulio ekonomikoje pirmą kartą per pastaruosius 15 mėnesių sumažėjo, o darbuotojų darbo valandų skaičius ir atlyginimai padidėjo.

Prezidentas Barackas Obama paragino amerikiečius būti kantrius ir palaukti, kol duos rezultatų jo 787 mlrd. dolerių vertės ekonomikos skatinimo paketas, apimantis mokesčių mažinimą ir didesnes vyriausybės išlaidas. Dauguma šių pinigų bus skirti 2010 metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų