Dėl suirutės pasaulio rinkose per tris šių metų mėnesius smuko daugelio Lietuvos pensijų fondų vertė. Išlošė tik tie, kurie pensiją kaupia nerizikinguose obligacijų fonduose.
Tačiau ekspertai teigia, kad dabar keisti pensijų fondą per vėlu, juolab prognozuojama, kad vertybinių popierių rinka atsigaus, praneša LTV „Panorama“.
Daugelis II pakopos pensijų fondų, kuriuose dalyvauja maždaug 900 tūkstančių Lietuvos gyventojų, per pirmuosius tris mėnesius investavimo rezultatais nedžiugino.
Vertybinių popierių komisijos duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį išaugo tik konservatyviausių fondų turtas.
Populiariausių fondų, kurių bent dalis pinigų investuojama į akcijas, turtas smuko nuo 3 iki daugiau nei 11 proc.
Viena esminių tokių ne itin džiuginančių rezultatų priežasčių nurodoma pasaulinių rinkų sumaištis, kurią sukėlė Amerikos būsto rinkos krizė.
Tačiau Vertybinių popierių komisija tikina, kad tiems, kuriems liko iki pensijos nemažai laiko, dabar keisti pensijų fondą į mažiau rizikingą nėra reikalo.
„Nuosmukis yra prasidėjęs ne praeitą savaitę, o anksčiau. Todėl pereiti iš fondą reikėjo žymiai anksčiau“, – teigia Vertybinių popierių komisijos pirmininko pavaduotojas Vaidas Cibas.
Ne patys geriausi laikai ir tiesiogiai investuojantiems į Lietuvos įmonių akcijas.
Vien per savaitę Vilniaus biržos indeksas smuko beveik 2 proc., įmonių vertė sumažėjo daugiau nei 400 mln. Lt, o nuo metų pradžios daugiau nei 2 mlrd. Lt.
Makleriai teigia, kad nemaža dalimi Lietuvos biržos kritimą lėmė slogios nuotaikos dėl Amerikos paskolų krizės. Tačiau tikima, kad netrukus rinkai šviežio gūsio įpūs naujienos Lietuvoje.
„Dabar, kai prasideda įmonių ketvirtinių rezultatų skelbimo laikotarpis, daugelis įmonių tikrai paskelbs neblogus rezultatus ir tai turės stimulą akcijų rinkai. Taip pat artėja dividendų mokėjimo metas“, – sako SEB banko vyr. finansų makleris Arvydas Jacikevičius.
Anot makroekonomistų, netrukus gali pasikeisti ir padėtis Amerikos finansų rinkose, kurios duoda toną visam pasauliui. Situacija esą gali imti taisytis galutinai suskaičiavus nuostolius dėl paskolų krizės.
Nepaisant to, vien dėl tikimybės, kad Amerikos ekonomika gali imti lėtėti, bent jau artimiausią pusmetį rinkos pasaulyje ir Lietuvoje išliks nervingos.
Giedrius Simonavičius