„Jau porą pastarųjų metų daugėja bent dalį savo pajamų sugebančių sutaupyti respondentų, kaip rodo apklausų rezultatai. Vis dėlto didžioji dalis mažesnes pajamas gaunančių žmonių norėtų uždirbti bent 400 eurų daugiau, kad būtų patenkinti gyvenimo sąlygomis Lietuvoje“, – sako Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus vyresnioji ekonomistė Milda Šeškutė.
Apžvalga parodė, kad 4 iš 10 apklausoje dalyvavusių respondentų būtų patenkinti, jeigu jų pajamos per mėnesį sudarytų nuo 801 iki 1600 eurų. Trečdaliui Lietuvos namų ūkių tam, kad būtų patenkinti gyvenimu šalyje, reikalingos didesnės nei 1600 eurų pajamos per mėnesį.
Didžiausią susirūpinimą Lietuvos namų ūkiams ir toliau kėlė galimas maisto brangimas, tačiau taip teigiančiųjų dalis nuosekliai mažėja dvejus metus iš eilės (nuo 49 iki 36 proc). Galimas komunalinių paslaugų brangimas ir darbo praradimas susirūpinimą kėlė tik šiek tiek daugiau nei kas dešimtam gyventojui (atitinkamai 12 ir 11 proc.), rodo Lietuvos banko duomenys.
Apklausa parodė, kad bendrai savo finansinę situaciją Lietuvoje teigiamai namų ūkiai vertina vis dažniau. Šįmet finansinę padėtį teigiama pavadino trys ketvirtadaliai namų ūkių, iš kurių net 81 proc. sudarė 30 – 49 m. šeimos.
Namų ūkių, nurodžiusių, kad jiems neužtenka pinigų net maistui, dalis nesikeitė – taip teigė 5 proc. apklaustųjų.
Šeimų, galinčių sau leisti įsigyti drabužių ar stambesnį pirkinį, pavyzdžiui, šaldytuvą ar televizorių, Lietuvoje padidėjo. Tiesa, iki 32 proc. padidėjo šeimų, negalinčių įsigyti brangaus pirkinio, tokio kaip butas ar vasarnamis.
Lietuvos banko paskelbtoje Namų ūkio apklausoje pažymima, kad 3 iš 5 gyventojų šiuo metu šalyje gyvena nuosavame būste, kuris įsigytas neimant paskolos. Dažniausiai tai yra vyresni nei 50 m. gyventojai. Itin dažnai nuosavame būste, įsigytame už paskolą, gyvena daugiau nei 1600 eurų per mėnesį pajamas gaunantys 30–49 m. gyventojai.
Beveik kas antras 18–29 m. gyventojų grupės respondentas teigė gyvenantis nuomojamame būste.