Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ J. Olekas tikino, esą NT mokesčio našta bus padalinta taip, kad didžiausias jos svoris nekristų ant vargingiau gyvenančių žmonių.
„Iš tikrųjų ta našta tikrai neguls ant silpnesnių žmonių. Bandoma per įstatymų paketą padalinti tiems, kurie gali sumokėti“, – kalbėjo socialdemokratas.
„Aš manau, kad tie žmonės, kurie turi ženkliai daugiau turto, kuriems pasisekė gyvenime, iš tikrųjų jie gali labiau prisidėti, negu tie žmonės, kurie neturi tos galimybės. Tai tas yra vertinama“, – pridūrė J. Olekas.
Skaičiuojama, kad priėmus naujus mokesčius Lietuva surinktų apie 5–6 milijonus eurų.
Papildomų pinigų pridėtų ir RRF (angl. Recovery and Resilience Facility) fondo lėšos – Europos Sąjungos paskola, skirta stiprinti šalies ekonomiką. Ši suma būtų dar didesnė, nei surenkamų mokesčių – anot J. Oleko, ji siektų „arti milijardo“.
„Čia ateina lėšos, kurios leis ir aprūpinti mūsų gynybą, ir tvarkyti žmonėms jų gyvenimą į teigiamą pusę“, – teigė J. Olekas.
Pasakė, ar turintys būsto paskolą privalės mokėti NT mokestį
Laidoje J. Oleko buvo paklausta, kuriems žmonėms numatomos išimtys, pavyzdžiui, ar NT mokestį privalės mokėti pensininkai, paskolą pirmajam būstui paėmę gyventojai.
Socialdemokratas neįvardijo, kurios konkrečiai gyventojų grupės išvengs mokesčių. Politiko teigimu, planuojant naujus mokesčius „plačiau žiūrima“, kas juos mokės.
„Norėčiau pasakyti, kad plačiau žiūrima. Mes negalime sakyti, kad jeigu tu turi pasiėmęs paskolą, tu jau gali nemokėti jokio mokesčio. Kokia tavo paskola? Koks tas tavo turtas, kuriuo tu disponuoji?
Jeigu tas turtas leidžia ir galime sakyti, kad jis yra šeimos turtas, <...> kuris šeimoje dalinasi tarpo vyro ir žmonos, tai tas apmokestinimo krūvis tikrai nebus toks, kad žmonės negalėtų pakelti. O jeigu kam nors reikės paramos, mes gi turime visą sistemą, kuri yra socialinės paramos sistema“, – atsakė J. Olekas.
Kol kas numatyta, kad įvedus NT mokestį būsto vertė būtų dalijama dviems asmenims – sutuoktiniams.
„Dabartiniame pasiūlyme (būsto vertė bus dalijama – red. past.) ant vyro ir žmonos“, – nurodė J. Olekas.
Kiek bus apmokestintas NT?
Iki šiol apmokestinama tik ta NT vertė, kuri viršija 150 tūkst. eurų. Tačiau ateityje mokestį gali teikti mokėti tiems, kurių turtas vertas daugiau kaip 40 tūkst. eurų.
Tai numato ketvirtadienį Finansų ministerijos registruotos NT mokesčių įstatymo pataisos, kurias dar turės patvirtinti Vyriausybė ir priimti Seimas. Tą padarius, pakeitimai įsigaliotų jau nuo 2026 m. pradžios.
Registruotose pataisose siūloma plėsti NT mokesčio bazę, peržiūrint gyventojų nekomercinės paskirties nekilnojamojo turto (gyvenamosios, poilsio, sodų, garažų ir kt. paskirties) suminei vertei taikomus tarifus, jų ribas ir nustatant mokesčio lengvatą gyvenamajam būstui, kuriame deklaruota gyvenamoji vieta.
Atitinkamai NT mokesčio įstatymo projekte siūloma apmokestinti visą gyventojo nekomercinės paskirties NT, nustatant tokius mokesčio tarifus bei jų taikymo ribas:
- 0 proc. tarifą taikyti NT vertei, neviršijančiai 40 tūkst. eurų;
- 0,1 proc. tarifą taikyti NT vertei, viršijančiai 40 tūkst. eurų, tačiau neviršijančiai 200 tūkst. eurų;
- 0,2 proc. tarifą taikyti nekilnojamojo turto vertei, viršijančiai 200 tūkst. eurų, tačiau neviršijančiai 400 000 eurų;
- 0,5 proc. tarifą taikyti nekilnojamojo turto vertei, viršijančiai 400 tūkst. eurų, tačiau neviršijančiai 600 tūkst. eurų;
- 1 procento tarifą taikyti nekilnojamojo turto vertei, viršijančiai 600 tūkst. eurų.
Gyventojų, turinčių 3 ir daugiau vaikų ar neįgalų vaiką, nekomercinės paskirties NT siūloma apmokestinti, nustatant tokius pačius mokesčio tarifus, tačiau didesnes jų taikymo ribas. Tokiems gyventojams neapmokestinama būtų turto vertė iki 50 tūkst. eurų. O didžiausią 1 proc. tarifą siūlo taikyti vertei, viršijančiai 750 tūkst. eurų.
Pasitikrinkite, kiek turėsite mokėti
Projekte taip pat siūloma mokesčio lengvatą taikyti pagrindiniam gyvenamajam būstui, t. y. gyventojams apskaičiuotą NT mokesčio sumą siūloma mažinti 50 proc. (asmenims, turintiems 3 ir daugiau vaikų ar neįgalų vaiką, – 75 proc.) NT mokesčio sumos, apskaičiuotos už pagrindinį gyvenamąjį būstą.
Pavyzdžiui, jeigu jūsų NT mokestinė vertė yra 50 tūkst. tuomet mažiausias 0,1 proc. tarifas būtų taikomas 10 tūkst. vertei (50 tūkst. minus 40 tūkst. neapmokestinama vertė).
Taigi per metus už tokį būstą tektų mokėti 10 eurų NT mokestį. Tačiau jeigu žmogus jame gyvena, mokestis būtų 5 eurai.
Jeigu būsto vertė, pavyzdžiui, 100 tūkst. eurų, tuomet metinis NT mokestis būtų 60 eurų, bet jeigu jame žmogus gyvena – 30 eurų.
Sužinoti savo būsto mokestinę vertę galima Registrų centro interneto svetainėje.
Projekte taip pat siūloma nustatyti mokesčio lengvatą socialiai remtiniems gyventojams – nustatyti, kad NT mokesčiu neapmokestinamas fizinio asmens, turinčio teisę gauti būsto šildymo išlaidų kompensaciją, pagrindinis gyvenamasis būstas.
Finansų ministerija siūlo 50 proc. gyventojų už nekomercinės paskirties NT sumokėto mokesčio įskaityti į savivaldybių biudžetus.
Skvernelis: dalis mokesčių pasiūlymų – netikėti
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis teigia, kad kai kurie Finansų ministerijos siūlomi mokesčių pakeitimai yra netikėti ir nebuvo aptarti.
„Viena kalbame darbo grupėse, antra – koalicijos taryboje, trečia gauname įstatymo projektus. Pirmadienį koalicijos taryboje buvo aptartos tos vietos, kur bus sudėtinga palaikyti ir susitarti, tame tarpe ir dėl nekilnojamojo turto, apie vadinamąsias grindis, bazę, tarifus tam tikrus. Šiandien jau turime priimtą, registruotą sprendimą“, – žurnalistams Seime trečiadienį sakė S. Skvernelis.
Anot jo, dar vienas gyventojų pajamų mokesčio tarifas taip pat yra netikėtas.
„Buvo sutarta, kad darbas padarytas prieš registruojant tai, kas buvo pažadėta, papildomos konsultacijos su socialiniais partneriais, verslu, kad prieš teikiant galutinį sprendimą jis būtų išdiskutuotas Vyriausybėje, buvo tas buvo pažadėta, kad bus padaryta ir šiandien turim tokią situaciją“, – kalbėjo jis.
„Atsirado 40 tūkst. eurų grindys, tarifai pasikeitė, irgi ir tame tarpe ir maksimalūs, atsirado ketvirtas gyventojų pajamų mokesčio tarifas, dingo galbūt tai, kas yra gerai, – privalomas civilinės atsakomybės vairuotojų draudimo mokestis“, – sakė S. Skvernelis.
Anot jo, esminis dalykas, ko buvo siekta – papildomos konsultacijos su socialiniais partneriais.
Balandžio 27 d. Katedros aikštėje dalis gyventojų organizuoja mitingą prieš NT mokesčio pakeitimus – „NE gyvenamojo būsto mokesčiui“.