• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Airijos ministras pirmininkas Bertis Ahernas (Bertie Ahern) atmetė Prancūzijos ir Europos Komisijos siūlymus dėl "dviejų greičių" Europos, teigdamas, kad Sąjunga turi likti vieninga, rašo dienraštis "The Guardian".

REKLAMA
REKLAMA

Airijos, kuri pirmąją šių metų dieną perėmė pirmininkavimą Europos Sąjungai (ES), premjeras teigė, jog valstybės narės privalo pabandyti įveikti nesutarimus, gruodžio mėnesį sužlugdžiusius derybas dėl ES Konstitucijos.

REKLAMA

"Dviejų greičių" Europa, kai viena (šalių) grupė žengia pirmyn, o kita yra paliekama, atneštų didelį susiskaldymą ir daug sunkumų, - naujienų tarnybai BBC sakė B. Ahernas (Bertie Ahern). - Europoje yra integracijos šalininkų, kurie nori judėti labai dideliu greičiu, ir kitų, norinčių judėti lėčiau, o tai yra kliūtis Europai protingai spręsti šiuos klausimus".

REKLAMA
REKLAMA

Tokiais tiesmukiškais komentarais Airijos premjeras tarsi davė atkirtį Europos Komisijos pirmininkui Romanui Prodžiui (Romano Prodi). Pastarasis praėjusį penktadienį spaudai teigė, kad panašių pozicijų besilaikančios šalys galėtų ir turėtų siekti pažangos, jei šiemet nebūtų susitarta dėl ES Konstitucijos.

"R. Prodis (Romano Prodi) apie tai kalba jau ne vienerius metus, ir aš visada jam primindavau nemanąs, kad tai - gera mintis", - vėliau RTE radijui sakė B. Ahernas (Bertie Ahern). Politikas pridūrė, jog šių priminimų atsisakyti neketina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį Airijos ministras pirmininkas ir Europos Komisijos vadovas susitiks Dubline. Prancūzijos prezidentas Žakas Širakas (Jacques Chirac) taip pat yra paraginęs šalis "pionieres" integruotis labiau ir sparčiau nei tai yra pasirengusios daryti visos būsimosios 25 valstybės narės.

Briuselio viršūnių susitikimo derybos žlugo, nes Prancūzija ir Vokietija dėl balsavimo teisių smarkiai susiginčijo su Ispanija bei Lenkija. Pastaroji yra didžiausia iš dešimties būsimųjų narių, kurios į ES įstos gegužę.

REKLAMA

B. Ahernas (Bertie Ahern) į kitus ES lyderius kreipsis per kovą vyksiantį kitą viršūnių susitikimą. Tačiau daugelio nuomone, Airijos pirmininkavimo laikotarpiu susitarimo dėl naujosios Konstitucijos pasiekti nepavyks. Ir taip gana sudėtingą procesą komplikuos visuotiniai rinkimai Ispanijoje, birželį vyksiantys rinkimai į Europos Parlamentą, būtinybė paskirti naujos kadencijos Europos Komisiją bei sunkios derybos dėl naujo biudžeto.

REKLAMA

Daugiau galimybių pasiekti susitarimą turi olandai, kurie pirmininkavimą ES perims liepos mėnesį. Tačiau dėl Konstitucijos gali būti susitarta tik kitų metų vasarą, kai ES pirmininkaus Didžioji Britanija, o šios šalies premjeras Tonis Bleras (Tony Blair) rengsis visuotiniams rinkimams.

Kad sunkumų bus, rodo savaitgalį nuskambėjęs Vokietijos kanclerio Gerhardo Šrioderio (Gerhard Schroeder) pareiškimas, kuriuo politikas leido aiškiai suprasti nenusileisiąs dėl balsavimo teisių. Patvirtinus Konstituciją, jų Vokietija turėtų gerokai daugiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G. Šrioderis (Gerhard Schroeder) interviu leidiniui "Der Spiegei" sakė, jog nepasiekus susitarimo kilo "dviejų greičių" Europos pavojus. "Aš to nenoriu, tačiau turiu būti pasirengęs (tam), kad pokyčiai gali vykti šia linkme", - sakė Vokietijos kancleris.

Prie vadinamųjų pagrindinių šalių iš dabartinių ES valstybių gali prisidėti Belgija, Liuksemburgas ir Graikija, o iš būsimųjų - Vengrija. Daugelis kitų valstybių palaiko Airijos poziciją, kad "dviejų greičių" Europos idėja pakurstytų nesantaiką, ypač atsižvelgiant į "senosios" ir "naujosios" Europos nesutarimus dėl karo Irake.

B. Ahernas (Bertie Ahern) sakė: "Geriausias Europos veikimo būdas yra judėti kartu, o tai reikalauja spręsti balsavimo klausimą, kuris iš tikrųjų supriešino Lenkiją ir Ispaniją su Prancūzija bei Vokietija".

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų