Tačiau tai dar nereiškia, kad nušalintasis prezidentas jau dabar galėtų dalyvauti Seimo rinkimuose – parlamentarai šį klausimą toliau svarstys pačioje pavasario sesijos pabaigoje, birželio 30-ąją.
Siūlo leisti spręsti rinkėjams
„Tvarkiečio“ Remigijaus Žemaitaičio teigimu, siūloma pataisa visiems laikams nutrauks diskusijas ir leis patiems rinkėjams spręsti, ar jie pasitiki tokiu asmeniu. „Mes amžiams nutrauksime diskusijas, kad žmogus naudojasi silpnumo pozicija, jis visą laiką yra tarsi nuskriaustas, ir panašiai. Leiskim galų gale žmonėms nuspręsti, ar jis gali būti Seimo nariu, ar negali būti Seimo nariu. Tai priklauso nuo to, kokį jis turi pasitikėjimą“, – sakė jis.
Priminęs, kad Lietuva delsia įgyvendinti Žmogaus teisių teismo išaiškinimą, kad draudžiant asmeniui kandidatuoti į postą, kuriame reikia duoti priesaiką, pažeidžiamos žmogaus teisės, Gediminas Jakavonis sakė, kad „niekam ne paslaptis, kad ši nuostata taikoma vienam žmogui, buvusiam prezidentui Rolandui Paksui“. Jis pridūrė įžvelgiąs politikų manipuliavimą: „Kada jiems tai patogu, visada keliama, kad ES įstatymai yra viršesni, o šiuo atveju visai nereaguojama, vilkinamas tas procesas (…) Kiek Strasbūras priteisia kažkokiam kriminaliniam nusikaltėliui išmokėti – visada vykdoma, o šiuo atveju, kai kalbame apie buvusį prezidentą, tai nevykdoma“.
„Politika ir yra pas mus tokia pusiau žavi arba įdomi, kad mes tinkamu metu pasirenkame tam tikras gynybos priemones. Jeigu mums tinka mušti ir naudotis vienu ar kitu teismo sprendimu, mes tuo naudojamės, o jei ne – mes priešingai darome“, – atsakė R. Žemaitaitis.
Konservatoriai: į Seimą – taip, į prezidentus – ne
Nors siūlymą papildyti Lietuvos Respublikos Konstituciją ir į pagrindinį šalies įstatymą įtraukti nuostatą, kad asmenys, kurie šiurkščiai pažeidė Konstituciją, sulaužė priesaiką ir kurie per apkaltą buvo pašalinti iš užimamų pareigų, ar kurių Seimo nario mandatas buvo panaikintas, negalėtų būti renkami į parlamentą anksčiau, negu praėjus 10 metų, pasirašė 100 parlamentarų, konservatoriai pateikė alternatyvų pasiūlymą, kuris leistų per apkaltą nušalintam asmeniui tapti Seimo nariu, tačiau neleistų užimti prezidento posto.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos vardu kalbėjęs Kęstutis Masiulis pabrėžė, kad pataisa liestų ne tik nušalintąjį prezidentą R. Paksą ir atvertų kelią ne tik į Seimą, bet ir prezidentūrą, sakė:
„Žmogaus teisių teismas neįpareigojo mus nustatyti jokių terminų ir leisti tam žmogui dalyvauti rinkimuose į prezidentus. Deja, ši formuluotė atveria kelią būti renkamam ir į Seimą, ir į prezidentus. Alternatyvus projektas leistų būti renkamam tik į Seimą. Mes kalbame ne vien apie R. Paksą, jau yra du tokie asmenys Lietuvoje – yra ir Linas Karalius, kuris yra pažeidęs Konstituciją, ir visiems asmenims turėtų galioti ta pati norma, kad jie galėtų būti renkami po 10 metų į Seimą, bet negalėtų būti renkami prezidentais“.
Siūlymui keisti Konstituciją ir nustatyti, kad praėjus 10 metų šiurkščiai pažeidę pagrindinį šalies įstatymą asmenys galėtų būti renkami į Seimą, po pateikimo pritarė 81 Seimo narys iš 114 dalyvavusiųjų posėdyje. Susilaikė 28, prieš balsavo 5 parlamentarai.