1991-aisiais Aukščiausioje Taryboje veikė apsaugos skyrius, kurį sudarė jauni, fiziškai stiprūs ir laisvoje Lietuvoje trokštantys gyventi vyrai.
Apsaugos skyrius veikė kaip gerai organizuota kovos už laisvę grupė, kurioje vieni saugojo Atkuriamojo Seimo Pirmininką Vytautą Landsbergį, kiti rūpinosi pastato saugumu, dirbo žvalgybinį darbą, sekė būsimus priešo veiksmus.
„Tie vyrai buvo tikra atrama“, – Artūro Skučo vadovaujamą būrį gyrė V. Landsbergis.
Keturi muškietininkai
Maždaug 120 asmenų apsaugos būryje buvo ir keturiais muškietininkais vadinami draugai: Darius Jauniškis, Saulius Guzevičius, Saulius Tulevičius ir šviesios atminties Saulius Sipas. Jaunų vyrų galvose jau seniai ruseno patriotinės mintys.
S. Tulevičius pasakojo, kaip dar ankstyvoje vaikystėje jis suvokė nemėgstąs tarybinės valdžios ir vos tik pamatęs, kad yra galimybė jai pasipriešinti, neturėjo jokių dvejonių. Galimybės pasipriešinti sovietams laukė ir S. Guzevičius.
„Kai mes eidavome į Sapieginės miškus pavakaroti, tie vakarai baigdavosi tokiomis kalbomis, kad mes vieną dieną tą okupacinę kariuomenę išstumsime, mes ją išvarysime“, – savo pirmuosius maišto žingsnius prisimena S. Guzevičius.
Pasak vyrų, visi apsaugos būrio savanoriai suprato grėsmės lygį, bet nė vienas jų nesiruošė kovoje numirti, visų tikslas buvo tik vienas – pergalė.
Šturmo išvakarės
Sausio 8-osios išvakarėse buvo gauta informacija, kad anksti ryte rengiamas prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ organizuojamas Aukščiausios Tarybos rūmų šturmas. Formalus jo pretekstas – net keturis kartus tuometinės Vyriausybės pakeltos maisto produktų kainos.
S. Guzevičius prisimena, kad kainos buvo pakeltos per vieną naktį.
„Jos buvo net surašytos ranka, skirtingų spalvų rašikliais, ant skirtingų popieriaus lapelių, matosi, kad buvo padaryta labai skubotai“, – pasakojo vyras.
Gynėsi vandens patranka
Prie parlamento susirinkus daugiatūkstantinei įsiutusių mitinguotojų miniai, apsaugos skyriaus vyrai suprato, kad jų laukia ko gero pats svarbiausias mūšis. Mūšis už ką tik atgimusią Lietuvą.
„Tryse poste budi ir turi ginklą, tada vienas kitam sako: sutarkime, jei tave pirmą nušaus, tada aš pirmas imu ginklą, o tada tu galėsi būti trečias“, – savo bendražygių nuotaikas atsimena S. Tulevičius.
Į Aukščiausią Tarybą ėmus veržtis priešiškai nusiteikusiems jedinstvininkams, prasidėjo rūmų šturmas. Priešakinėse linijose stovėjęs Saulius Guzevičius pasruvo krauju.
„Pradėti svaidyti įvairiausi daiktai, nuo kapeikų iki stiklinių. Man pačiam buvo praskeltas veidas su stikline ir mane tiesiog įnešė į vidų. Taip sutapo, kad Audrius Butkevičius priėjo, pasižiūrėjo į mano žaizdą ir jam turbūt jau buvo paskutinis lašas, jis davė nurodymą atidengt vandens ugnį“, – pasakojo vyras.
Vienintelis apsaugos būrio ginklas buvo ugniagesių vandens žarna, kuri buvo labai svarbus faktorius sulaikant jedinstvininkus ir civiliais persirengusius KGB agentus. Šaltu vandeniu išmaudyti provokatoriai ėmė blaškytis.
Nugalėjo Trispalve ir dainomis
Netrukus prie Aukščiausios Tarybos susirinko trispalvėmis pasipuošusi minia, kuri taikiai apsupo parlamentą ir dainomis bei skanduotėmis išstūmė perversmininkus.
„Pagrindinį vaidmenį atliko tauta, nes kai buvo pakviesti žmonės ginti savo Aukščiausios Tarybos jie susirinko su vėliavomis, su dainomis taikiai apsupo parlamentą ir provokatoriai suprato, kad jau viskas. Ir be jokių muštynių, be nieko jie apniukę išsiskirstė“, – pasakojo S. Guzevičius.
Tuo metu į tautą ir protestuotojus kreipėsi V. Landsbergis, pareikšdamas, kad Kazimieros Prunskienės ministrų kabineto pakeltos kainos negalioja.
Praėjus trisdešimčiai metų, Aukščiausios Tarybos šturmą atlaikę savanoriai išduoda tuomet sutartą slaptą planą B – jei pastatas būtų užimtas, prasidėtų partizaninis karas už Lietuvą.
„Visi suprato, kad jeigu čia bus pralietas kraujas ir tai bus padaryta jėga, tai nebus galimybės toliau grįžti į taikų gyvenimą, būtų buvusi kita kalba“, – tikino S. Tulevičius.
„Jeigu vis dėlto užims Aukščiausią Tarybą, tai tie, kurie liks gyvi, kur susitiks? Mes sakėme, kad jeigu užims Aukščiausią Tarybą, mes laimėsime vėliau miškuose“, – teigė S. Guzevičius.
Visą istoriją žiūrėkite vaizdo reportaže, esantį straipsnio pradžioje.
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.