Dar viena proga kalbėti apie nesutarimus tarp pačių socialdemokratų ar lemiama krizė pačiam premjerui? Politologo nuomone, galima išskirti tris svarbiausias priežastis, kodėl premjero populiarumas mažėja.
Reikės pasirinkti strategiją
Politologo Lino Kojalos nuomone, vakarykštis įvykis pačiam A. Butkevičiui yra labai svarbus, tačiau neišvengiamai aiškėja nauji partijos lyderiai.
„Reikėtų pripažinti, kad Algirdas Butkevičius yra skaldanti asmenybė. Akivaizdu, kad socialdemokratų partijoje buvo iškilę nemažai abejonių dėl jo lyderystės ir gebėjimų užimti aukštas pareigas, nes vis tik tai yra viena iš aukščiausių pozicijų. Šiuo atveju tai yra tik įrodymas, kad abejonių tikrai yra. Ir jos pirmiausia kyla būtent iš koalicijos partnerių pusės. Mes, aišku, nežinome, kas balsavo už jo kandidatūrą, bet akivaizdu, kad tai buvo ir iš koalicijos daugumos sudarymo pusės. Bet, žinoma, tai dar vienas smūgis jam kaip politinei figūrai“, - sakė politologas.
Anot jo, partijai šiuo metu derėtų gerai persvarstyti, kokią strategiją geriau pasirinkti.
„Jis pats minėjo, kad greičiausiai neplanuoja dalyvauti būsimuose partijos pirmininko rinkimuose. Bet aš manau, kad jo lyderystė, bent jau šiame etape, artėja prie pabaigos. Partijai artimiausiu metu teks persvarstyti savo strategijas ir tikslus, nepaisant to, kad jie bus valdžioje, mes puikiai suvokiame, kad tai yra mažasis partneris. Jam teks gerokai padirbėti, norint atkurti rinkėjų pasitikėjimą. Aš manau, kad A. Butkevičiaus asmenybė kituose rinkimuose užims mažesnį vaidmenį, nei mes matėme per ketverius metus, kai jis buvo Vyriausybės galva“, - sakė L. Kojala.
Aiškėja nauji lyderiai
„Buvo ir pačioje partijoje minėtos kelios naujų lyderių pavardės. Ta pati Vilija Blinkevičiūtė, Algirdas Sysas, Gintautas Paluckas. Žinoma, aš manau, kad mes neturėtume apsiriboti vien jais. Manau, kad partija tikrai turi pirmiausia viduje nuspręsti, kokia krytimi ji nori eiti. Ar ji nori parodyti tai, kad atsijaunina, ar ji nori parodyti, kad imasi labiau kairės ekonominės politikos ir yra pasiryžusi tą paversti konkrečiais sprendimais.
Aš manau, kad artimiausiu metu partijai tiesiog reikėtų apsispręsti, kokios strategijos imsis artimiausiu metu ir pagal tai žvelgti, kuris kandidatas galėtų geriausiai tuos darbus įprasminti. Aš nemanau, kad jie žino tuos atsakymus“, - apie naujausias socdemų strategijas kalbėjo L. Kojala.
Dar viena rizika – neišmintinga?
Naujienų portalo tv3.lt kalbintas socialdemokratas Gintautas Paluckas tikino, kad versti visą atsakomybę dėl prastų partijos rezultatų A. Butkevičiui, yra neteisinga.
„Rinkimai yra rinkimai. Kartais pasiseka, o kartais ne. Turiu omenyje, kad rinko visas Seimas, o ne vien socialdemokratų partija. Tai daryti kažkokias išvadas, kad menkesnis tapo socialdemokratų partijos pasitikėjimas premjeru, yra neteisingas. Apie tai kalbėti yra gerokai per anksti. Šis klausimas bus svarstomas partijos prezidiume, tarsimės, ką toliau daryti. Rizikuoti antrą kartą būti nepatvirtintu, tai būtų tikrai politiškai neišmintinga.
Nesąžininga dėl prastų rezultatų kaltinti vien pirmininką. Galų gale, partija yra ne vieno asmens organizacija, pavaduotojai taip pat turėjo teisę ir pareigą kalbėti, jeigu pirmininkas darė klaidas“, - sakė G. Paluckas.
Jo teigimu, premjero reitingų smukimas labiausiai susijęs su nesėkmingais rinkimais.
„Aišku tas reitingų smukimas labiausiai yra siejamas su rinkimais. Tiek asmeninis, tiek partijos populiarumas sumažėjo, nes čia, matyt, kaltos ir tendencijos. Jeigu populiarumas krenta, žmonės sako, kad jau nebemėgsta to politiko, lygiai taip pat, jeigu populiarumas ir reitingai kyla. Žmonės mėgsta sekti lyderius. Toks efektas tikrai egzistuoja“, - sakė G. Paluckas.
A. Butkevičius nekomentuoja parlamento nepritarimo jo kandidatūrai į Seimo pirmininko pavaduotojo pareigas ir teigia, jog toliau šią situaciją turės spręsti partijos prezidiumas“
G. Paluckas neslepia, kad partiją dažnai purto įvairios požiūrių grupės.
„Pas mus buvo ir bus įvairios įtakos grupės, požiūrių grupės, srovės, jeigu galima taip sakyti. Bet yra skirtingi dalykai rinkti lyderį susitarus grupėms, formuojant įtakos koalicijos ir renkant lyderį tiesioginės demokratijos būdu. Aš manau, kad tai mus išvaduos iš tokių ir panašių įtakos grupių. Galbūt tai net atneš tam tikrą demokratijos šventę į mūsų partijos gretas“, - sakė G. Paluckas.
Svarbiausi smūgiai socdemams
Politologo L. Kojalos nuomone, socialdemokratų lyderio ir net visos partijos smukimą labiausiai nulėmė trys priežastys.
„Aš manau, kad tą lėmė keletas priežasčių. Dar prieš metus, ko gero, matėme labai aukštą jo reitingą. Paskui buvo nemažai skandalų, kurie supurtė Vyriausybę. Natūralu, kad visa tai kirto partijos ir Vyriausybės įvaizdžiui, ypač tie skandalai, kurie buvo susiję su krašto apsaugos ministru Juozu Oleku. Nes jie yra lengvai cituojami, turiu omenyje, kad visi žino, kas yra „auksiniai šaukštai“. Antra priežastis, liberalaus Darbo kodekso priėmimas, buvo labai daug prieštaraujančių net partijos viduje įtakingų asmenų. Aš manau, kad šios dvi priežastys ir paskutinioji, kad vis daugiau sulaukta kritikos iš opozicijos. Buvo daugiau pabrėžta ne kas nuveikta Vyriausybėje, o ko trūko. Pavyzdžiui, trūko konkrečių veiksmų, apie kuriuos būtų galima kalbėti. Šias tris priežastis sudėjus mes ir matome, kad reitingai krenta. Juolab, aš manau, kad valstiečiai pasiūlė alternatyvų socialdemokratams“, - sakė politologas.
Kaltę suvertė pilnačiai
Socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas parlamentaras Algirdas Sysas vakarykščius rinkimus vertina blogai.
„Vertinu blogai rinkimus. Po vakar nuotaikos nėra geros. Aišku, tai ne pasaulio pabaiga. Manau, vieno atsakymo nėra, labai daug faktorių, kad yra toks rezultatas. <..> A. Butkevičius liks partijos pirmininku iki gruodžio 31 dienos į ar neaišku, kaip bus toliau. Tai paprasčiausiai yra išreikšta nuomonė Seime tokia. Tai reiškia, kad partijos nuomonė gali būti kitokia.
Neužmirškime, kad vakar buvo didžioji pilnatis, tai reikia turėti ir šį faktorių omenyje. Visada galima pralošus arba nepasiekus kažkokio tikslo sulaukti labai daug komentarų. Toks politiko gyvenimas. Vieną kartą laimi, kitą kartą praloši. Matote, kai atsiranda nauji veidai, kaip ir gyvenime, kai naujos simpatijos atsiranda, tai į jas ir žiūri. Lygiai taip pat yra ir politikoje. Nauji veidai ir didesnis dėmesys, lūkesčiai, tikėjimas. Viskas naujiena. Reikia žiūrėti ilgalaikėje perspektyvoje, trumpalaikė tai čia ne tiek svarbi.
„O mes ilgai, laimingai gyvensime ir dirbsime“, - įsitikinęs A. Sysas.
„Tai yra kiekvienos partijos kasdienis darbas, virsmai, keitimai, ieškojimas savų kelių, naujų idėjų. Tai yra politika. Nesvarbu, kokia ji: kairioji ar dešinioji, liberali ar dar kažkokia. Taip, lyderis labai svarbu, bet svarbu ir kaip partija“, - sakė politikas.