Vakar Šiaulių apskrities policijos bendruomenės pareigūnai bei policijos rėmėjai pradėjo prevencinį projektą prie sukčius „XXI amžius – sukčių era: sukčiai tobulėja – aukos žioplinėja“. Projekto metu pareigūnai važinės maršrutiniais autobusais ir gyventojams teiks informaciją, kaip apsisaugoti nuo sukčių.
Projektas – informuoti ir patarti
Apie 10 valandą ryto bendruomenės pareigūnai autobusų prie Dramos teatro laukiantiems gyventojams išdalijo informacinius lankstinukus apie paskutiniaisiais metais sparčiai plintančius sukčiavimo būdus.
15 minučių po dešimtos ryto pareigūnai ir rėmėjai prevencinę kelionę pradėjo 21-ojo maršruto autobusu.
Vyresnio amžiaus keleiviams aiškinta, kaip apsaugoti savo turtą nuo apgavikų ir kur kreiptis, jei staiga sulauktų sukčiaus skambučio.
Dauguma keleivių teigė žinantys, jog sukčiavimai plinta ir kad dažnesniais atvejais aukomis tampa vyresni žmonės. Kai kurie pašnekovai prisipažino tik per plauką nenukentėję.
Pasak bendruomenės pareigūnės Editos Gumbakienės, prevencinis projektas turėtų duoti naudos, nes apskrities gyventojai, betarpiškai bendraudami su policijos pareigūnais, galės gauti ne tik būtiniausią informaciją apie sukčiavimo modelius, bet ir pasitarti, kaip sukčiavimų išvengti, taip pat kur kreiptis įtarus nusikaltimą arba nukentėjus nuo jo.
Pareigūnai su miesto maršrutiniais ir priemiestiniais autobusais važiuojančiais žmonėmis Šiaulių apskrities policijos prižiūrimos teritorijos ribose bendraus visą spalio mėnesį.
Sukčiavimų daugėja
Anot Šiaulių apskrities policijos atstovės spaudai Gailutės Smagriūnienės, prevencinė akcija surengta dėl to, kad sukčiavimo mastai vis didėja, o sukčiavimo modeliai tobulėja.
Per aštuonis šių metų mėnesius Šiaulių apskrityje dėl sukčiavimo užregistruota 214 nusikalstamų veikų, pernai – 179.
Sukčiavimo skaičius išaugo visose Šiaulių apskrities policijos komisariatų prižiūrimose teritorijose. Šiaulių mieste šiemet užregistruoti 103 sukčiavimai, Radviliškio rajone – 38, Šiaulių rajone – 13, Joniškio rajone – 9.
Daugiausiai žmonių (28) šiemet nukentėjo, siekdami įsigyti prekes pagal internetiniuose portaluose esančius skelbimus.
20 asmenų nuostolių patyrė, apgaule išviliojus jų elektroninės bankininkystės duomenis.
Dešimt gyventojų nukentėjo, kai sukčiai pasinaudojo žmonių pamestomis, paliktomis ar prarastomis banko mokėjimo kortelėmis. Devyni, kai buvo pasinaudota prarastu dokumentu.
Išlikęs ir sukčiavimo būdas, kai prisistatoma pareigūnu ir prašoma atlyginti į nelaimes patekusių artimųjų padarytą žalą.
Užfiksuota atvejų, kai į namus atvykusios moterys pageidavo sutikrinti pinigų kupiūrų numerius, ir pinigus pasisavino. Pinigai išviliojami ir pažadėjus įdarbinimą.
Policija prašo gyventojus nepasiduoti sukčių provokacijoms. Apie kiekvieną sukčiavimo atvejį, taip pat ir tą, kuriuo sukčiui nepavyko įgyvendinti nusikalstamo sumanymo, derėtų pranešti policijai bendruoju pagalbos centro telefonu 112.
Edita KARKLELIENĖ