Sureagavo ir Prezidentas Gitanas Nausėda, kurio nuomone, pareigūnų algos turėtų kilti greičiau nei auga prekių ir paslaugų kainos.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Daugiau nei trys šimtai policijos pareigūnų šią savaitę žygiavo Gedimino prospektu link Seimo. Policijos pareigūnai nėra patenkinti tuo, kaip jais rūpinasi mūsų valdžia. Jie prašo ne tik didesnių atlyginimų, bet ir geresnių darbo sąlygų.
„Sudėtingai gyvena policininkas, labai trūksta darbuotojų. Išeina daug jaunų, perspektyvių, imlių ir gerų darbuotojų, išeina į geriau apmokamas... Aišku, jiems reikia jauniems išlaikyti šeimas, vaikus, paskolas. Jie išeina iš sistemos, o kas lieka, tas lieka“, – sakė eitynių dalyvė Augė Buožiuvienė.
„Kiekvieną dieną visoje Lietuvoje išeina du su puse pareigūno. Tai yra tikrai dideli skaičiai, kažkaip mes tą matom, o tie, kurie turėtų tai matyti, nemato. Atlyginimas yra svarbus, bet žmogus turi darbe jaustis komfortiškai, saugiai, jis turi nepervargti nuo darbo, nes kai žmogus yra pavargęs, tai aišku, kad nei yra progresyvus jo darbas ir nemotyvuoja“, – kalbėjo eitynių dalyvė Agnė Greblikaitė.
„Bent jau po 500 eurų kiekvienam pareigūnui pridėjus, jie tikrai būtų ramesni ir viskas būtų darbe geriau“, – tikino eitynių dalyvis Darijus Malyševas.
Pateikia klaidingus skaičius
Policijos departamentas skaičiuoja, kad šiuo metu policijoje trūksta 1400 pareigūnų. Nors jaunus policininkus ruošiančios mokyklos jaunuolių gausa nesiskundžia, patyrusių policininkų, kurie susiranda kitus darbus, taip pat daug. Dėl to eilę metų Lietuvoje pareigūnų skaičius mažėja.
„Didžiuliai darbo krūviai, policijos pareigūnų nekomplektas, mažinamos socialinės garantijos ir natūralu, kad vidinės pertvarkos, kurios įnešė į policijos sistemą ir bendruomenę pakankamai daug įtampų, jos nebuvo suvaldytos ir tikrai ne vienas tūkstantis pareigūnų paliko sistemą“, – komentavo policijos profsąjungos pirmininkė Roma Katinienė.
Vidaus reikalų ministrė aiškina, kad per savo kadenciją sugebėjo 100 milijonų eurų padidinti policijos metinį biudžetą, dėl to esą šiuo metu vidutinė policininko alga į rankas siekia pusantro tūkstančio eurų.
„Nuo 1000 iki 1500 tas vidutinis darbo užmokestis augo, tai yra skaičiai, ir tas didėjimas darbo užmokesčio fondo per keturis metus buvo apie 40 procentų“, – teigė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Tiesa, patys pareigūnai pasakoja tokių algų nematę, ir spėlioja, kad ministrė pateikinėja duomenis su priedais už viršvalandžius.
„Vidutinis atlyginimas max yra 1045 eurai pas policijos pareigūnus. Mes nesuprantam, iš kur yra tokie skaičiai“, – sakė eitynių dalyvė Agnė Greblikaitė.
Pasak profsąjungų, be priedų galima rasti pareigūnų, kurių alga į rankas nesiekia ir 1000 eurų.
„Aš noriu palinkėti, kad tas dėmesys teisėsaugos institucijoms liktų tokia pačia apimtimi finansine, kokia ir buvo per tuos ketverius metus“, – kalbėjo A. Bilotaitė.
„Pamažu sistema eina į dugną ir ateityje, jei taip ir toliau tęsis, tai ateityje bus didelė problema su pareigūnų stygiumi. Saugumas gatvėse, namuose, nukentės“, – tikino buvęs policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius.
Renatas Požėla yra minėjęs, kad kitąmet Lietuvos policijai reikėtų papildomo 100 milijono eurų.
„Žinutė visiems mums, kad norint išlaikyti gyvybingą policiją, reikia ją girdėti, galbūt, dar labiau girdėti“, – komentavi policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Į policininkų atlyginimų bėdas šiandien dėmesį atkreipė ir Prezidentas Gitanas Nausėda.
„Policininkai yra labai panašioje padėtyje kaip mokytojai, nes dirbant normaliu etatu galima užsidirbti tik šiek tiek daugiau negu minimumas, nors darbas yra atsakingas, nors darbas yra sunkus. Pagal išgales valstybė turi stengtis didinti atlyginimus taip, kad atlyginimai didėtų sparčiau nei infliacija“, – sakė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
Kritiką žeria ir opozicija
Kritikos valdantiesiems negaili ir opozicija.
„Vidaus reikalų ministrė skraido kosmose, pasakoja visiems apie rojų, kaip čia jai gerai pavyko tą rojų sukurti, o matome, kad rojuje trūksta pareigūnų daugiau nei 1400“, – aiškino Seimo narys, demokratų frakcijos atstovas Saulius Skvernelis.
„Situacija yra kritinė, nes sistemoje trūksta 100 milijonų eurų finansavimo, kas yra susiję tiek su darbo užmokesčiu adekvačiu, tiek su darbo sąlygų gerinimu, tiek su tinkamu aprūpinimu. Vietoje to yra mėginama šias problemas spręsti optimizuojant tinklą“, – pasakojo Seimo narys, Socialdemokratas Gintautas Paluckas.
Kaip keisis kitų metų policijos biudžetas, kol kas neaišku. Agnė Bilotaitė registravo pataisas, kuriomis siūloma biurokratinę naštą pareigūnams sumažinti atsisakant nebūdingų policijai funkcijų, tarp jų – prievolės policijai lydėti didžiagabarites transporto priemones, supaprastinti eismo įvykių įforminimo procedūras.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.