Bado akciją tęsiantys vidaus tarnybos pareigūnai jau atkreipė į save kai kurių parlamentarų dėmesį. Tiesa, didesnio finansavimo nei šiemet viešajam saugumui užtikrinti nežadama, tačiau siūloma ir vėl pareigūnams suteikti didesnes socialines garantijas, nei turi kiti dirbantys žmonės.
Sutiktų ir su 85 proc.
„Reikalaujame, kad laikinojo nedarbingumo laikotarpiu pareigūnams būtų mokamas vidutinis jų darbo užmokestis", - tai vienas pagrindinių protesto akciją tebetęsiančių vidaus tarnybos pareigūnų šūkių. Ir jis buvo išgirstas.
Parlamentaras Vidmantas Žiemelis užregistravo įstatymo pataisą, kuria siūlo ligos atveju pareigūnams mokėti didesnes pašalpas nei kitiems žmonėms - 85 proc. jų vidutinės algos. Tuo tarpu visiems kitiems už pirmas dvi nedarbingumo dienas darbdavys moka ne mažiau nei 80 proc. algos, 3-7 dienomis „Sodra" sušelpia 40 proc. algos dydžio išmoka, visas kitas dienas pašalpa siekia 80 proc. Nuo šių metų rugpjūčio tokia pat tvarka įsigaliojo ir pareigūnams, o iki tol jiems buvo mokama 100 proc. algos dydžio išmoka.
„Mes reikalaujame, kad buvusi tvarka būtų atkurta, nors sutiktume ir su 85 procentais", - „Vakaro žinioms" sakė Lietuvos vidaus reikalų sistemos respublikinės profesinės sąjungos vadovė Loreta Soščekienė.
Priemoka už sąlygas
Pasak V.Žiemelio, pareigūnus išskirti iš kitų socialinių grupių reikia vien dėl jų sunkių darbo sąlygų.
„Vidaus tarnybos pareigūnai dirba ypatingomis ir pavojingomis darbo sąlygomis (didesnis pavojus gyvybei ar sveikatai, griežtesnė atsakomybė, ilgesnis darbo laikas ir pan.), todėl valstybė turi garantuoti jų pavojingą darbą atitinkančias tam tikras socialines garantijas. Viena tokių garantijų - ligos pašalpos mokėjimas nedarbingumo metu. Dėl didesnės darbo rizikos didėja ir įvairių traumų, susižalojimų, patiriamų tarnyboje, tikimybė. Dėl sudėtingų, kartais atšiaurių, darbo sąlygų didėja įvairių ligų galimybė. Būtent dėl šių priežasčių atsiranda poreikis pareigūnams nustatyti kitokią ligos pašalpų mokėjimo tvarką", - vardijo V.Žiemelis.
Kur lygiateisiškumas?
Tačiau jam oponuoja teisingumo ministras Remigijus Šimašius. Jis dar pernai buvo registravęs pataisas, kuriomis siūlė pareigūnų socialines sąlygas sulyginti su kitų dirbančių žmonių, bet su tam tikromis išlygomis: jei pareigūnas tapo laikinai nedarbingas dėl tarnybos sąlygų, jam turi būti mokama 100 proc. algos dydžio pašalpa. Pasak R.Šimašiaus, jei pareigūnams didesnės pašalpos būtų mokamos ir dėl ligų, nesusijusių su tarnyba, būtų iškreiptas lygiateisiškumo principas kitų asmenų atžvilgiu.
„Bet Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad atskiroms grupėms galimas atskiras teisinis reglamentavimas", - kontrargumentavo L.Soščekienė.
Konstantas RAMELIS, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys:
Jei vidaus tarnybos pareigūnas susižeidžia tarnybos metu, laikino nedarbingumo laikotarpiu jis ir gauna 100 proc. vidutinės algos dydžio išmoką, tad jis nieko nepralošia. O jei suserga ne dėl tarnybos, nemanau, kad jam priklauso 100 proc. vien dėl sunkesnių darbo sąlygų. Juk lauke per šaltį ar drėgmę dirba ir statybininkai, o pareigūnas gali susižeisti, pavyzdžiui, laisvalaikiu žaisdamas krepšinį. Nebent toks kompromisinis variantas, kaip siūlo V.Žiemelis - dėl 85 proc. išmokų, - įmanomas. Bet ir tai reikia apsvarstyti dėl lygiateisiškumo principo.
Danas NAGELĖ