Pirmasis šių metų mėnuo Panevėžio maisto saugos bei kontrolės specialistams pažėrė nemalonių staigmenų: parduotuvėse apstu sugedusių produktų.
Praėjusių metų pabaigoje pasidžiaugus, kad sumažėjo prekybos nekokybiškais, pasenusiais maisto produktais atvejų, Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriams vėl iš parduotuvių lentynų tenka traukti susmirdusią mėsą.
Prieš dvi savaites
Kelią pas nerūpestingus pardavėjus valstybinės tarnybos specialistams nurodė pirkėjo skundas. Į Maisto priežiūros skyrių kreipėsi panevėžietis ir pranešė, jog vienoje parduotuvėje nusipirkus vištienos krūtinėlę, parsinešus ją ir išėmus iš maišelio pasirodė, jog mėsa nešviežia. O pradėjus pjaustyti, teko net už nosies stvertis, nes pasklido labai jau nemalonus kvapas.
Pirkėjo skundą išklausę inspektoriai tuojau pat nuskubėjo į parduotuvę. Skundas pasirodė ne iš piršto laužtas.
„Radome net 35 kilogramus paruoštos parduoti mėsos bei jos gaminių su pasibaigusiais galiojimo terminais“, – baisėjosi Maisto priežiūros skyriaus vedėja Violeta Krivickienė.
Kai kurių produktų galiojimo laikas buvo pasibaigęs sausio 11 dieną, kitų kiek vėliau – sausio 28, 29, 31 dienomis.
Inspektoriai uždraudė prekiauti vištienos rinkiniais, broilerių mėsa, odelėmis ir kitais šioje parduotuvėje rastais pasenusiais mėsos gaminiais. Juos liepta išimti iš prekybos ir sunaikinti.
Priekaištai gamintojams
Kitas skundas Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektorius privertė atkreipti dėmesį ne į pardavėjų, o į gamintojų veiklą. Prekybos centre nusipirkęs tikro, kaip manė, sviesto, žmogus užrašu ant pakelio vis dėlto suabejojo.
Bendrovės „Kelmės pienas“ pagamintas sviestas pirkėjui pasirodė įtartinai minkštas, ne tokios, kokios, atrodė, turėtų būti spalvos. Pakelį, ant kurio užrašyta, jog tai šviežios grietinėlės sviestas ir yra 82 procentų riebumo, pirkėjas atnešė į Maisto priežiūros skyrių.
Kaip teigia skyriaus vedėja V. Krivickienė, sviesto išvaizda ir specialistams sukėlė įtarimų. Buvo atlikti laboratoriniai tyrimai.
Paaiškėjo, jog ne tik kad vietoj reklamuojamų 82 procentų riebumo tebuvo 81,3 procento, bet ir beveik 18 procentų gaminio sudarė pašalinės, ne tokios, kaip nurodyta etiketėje, priemaišos. Ant tokios sudėties produkto, pasak V. Krivickienės, gali būti tik užrašas „Sviesto gaminys“.
Apie produkto ir užrašo etiketėje neatitikimą buvo informuota Lietuvos Respublikos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, surašyti priekaištai gamintojams. „Pirkėjas aiškiai klaidinamas, produktas yra ne toks, kokiu skelbiamas“, – piktinosi V. Krivickienė.
Nesuprasi, kas
Dar apie vieną keistą klaidinimo atvejį inspektoriams taip pat papasakojo pirkėjas. Panorėjęs atsigerti, žmogus prekybos centre nutarė nusipirkti pusės litro buteliuką mineralinio vandens „Tichė“. Pirkėjas nustebo, kai paėmęs buteliuką ant kito jo šono rado užlipintą etiketę su užrašu „Sūris Džiugas“. Dviem vardais – mineralinio vandens ir sūrio – vadinama prekė taip pat atsidūrė Maisto priežiūros skyriuje.
„Atrodo, kad pažeistos ne tik prekių ženklinimo, bet ir reklamos įstatymo taisyklės“, – stebisi jo vedėja V. Krivickienė. Ji primena, jog ant maisto produktų, gėrimų tvirtinamose etiketėse privalo būti nurodoma šių gaminių sudėtis, jų galiojimo laikas, kiti vartotojams svarbūs duomenys. Mineralinio vandens pirkėjams informacija apie kitus produktus visiškai nereikalinga.
Mineralinis vanduo ir sūris yra gaminami Telšiuose. Į šiame mieste esančias gamyklas nusiųsti valstybinės tarnybos priekaištai, apie pastebėtą faktą informuotos kitos atsakingos tarnybos.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ