Panevėžio savivaldybės planus iš „Ekrano“ marių pakrantės Nakvynės namus perkraustyti į Molainių g., dabartines policijos komisariato patalpas, gali sugriauti sukilusi bendruomenė. Atsitiktinai apie tokią perkraustymo viziją išgirdusiems gyventojams neatrodo normalu, kad į asocialų gyvenimo būdą nespjaunantys žmonės įsikurs šalia mokyklos ir trijų lopšelių-darželių. Kuo benamiais susirūpinusiai Savivaldybei grasina išsigandę panevėžiečiai?
Tėvai sukilo
Panevėžio savivaldybės planus iš „Ekrano“ marių pakrantės Nakvynės namus perkraustyti į Molainių g., dabartines policijos komisariato patalpas, gali sugriauti sukilusi bendruomenė. Atsitiktinai apie jau keletą mėnesių kuriamą tokią perkraustymo viziją išgirdusiems gyventojams neatrodo normalu, kad į asocialų gyvenimo būdą nespjaunantys žmonės įsikurs mokyklos ir trijų lopšelių-darželių apsupty.
Benamių kaimynystės besikratančio „Diemedžio“ vaikų darželio bendruomenė Savivaldybei jau įteikė peticiją su daugiau nei keliais šimtais parašų. Panevėžio valdžios ketinimai ją gąsdina labiausiai, mat Nakvynės namus nuo ikimokyklinės įstaigos teskirtų net vaikui lengvai perlipama tvora.
Valdžios planams nepritaria ir „Purienos“, „Vyturėlio“ darželių bendruomenės, „Ąžuolo“ pagrindinės mokyklos kolektyvas.
Nuspręsti, kur iš Elektronikos g. buvusio profilaktoriumo iškraustyti benamius, Savivaldybės Taryba rengiasi jau šį ketvirtadienį. Nors Molainių g. kvartalo gyventojams sukilus prieš tokią kaimynystę Savivaldybė suskubo parengti dar porą alternatyvių variantų, tačiau jos vadovai pripažįsta Nakvynės namams nematantys geresnės vietos, nei švietimo įstaigų apsupty esančio komisariato patalpos.
Atsiimtų vaikus
Molainių g. kvartalo gyventojai šokiruoti: jų ramybę sergstinčius policijos pareigūnus netrukus gali pakeisti asocialų gyvenimo būdą pamėgęs Nakvynės namų kontingentas. Miesto Tarybos sprendimas ketvirtadienį lems, ar dabartiniame policijos komisariate, pasinaudojus Europos Sąjungos parama, Savivaldybė įkurs šiuolaikiškus Nakvynės namus. Likusios laisvos buvusio profilaktoriumo patalpos Elektronikos gatvėje, kur dabar glaudžiasi benamiai, būtų privatizuotos ar atiduotos Turto bankui.
Jei dauguma Tarybos narių pritars tokiems mainams, švietimo įstaigos baiminasi joms gresiančio uždarymo, mat tėvai jau dabar perspėja atsiimsiantys vaikus.
„Pačių Nakvynės namų idėją palaikome – benamiai irgi žmonės, kažkur prisiglausti reikia ir jiems. Bet tokiai įstaigai visiškai netinkama vieta šalia vaikų darželio“, – įsitikinusi prieš Nakvynės namų perkraustymą į
Molainių g. pasirašiusi „Diemedį“ lankančio vaiko mama.
Nors į Nakvynės namus permiegoti priimami blaivūs gyventojai, panevėžietė neabejoja, kad šios vietos neaplenks ir girtuokliai.
„Neblaivūs asmenys neturės kur dėtis, trinsis ir sėdės vaikų darželio teritorijoje, aplinkinių namų laiptinėse.
Bus tokia pati bėda, kaip su po daugiabučių balkonais gyvenančiais benamiais – policija bejėgė juos iškrapštyti. Aš ne tik nenoriu, kad mano vaikas kasdien matytų tokius žmones, bet ir rimtai bijau dėl jo saugumo. Kokios atsakomybės galima pareikalauti iš nieko neturinčio žmogaus?“ – piktinasi mama.
Kaltina pažeidžiant įstatymus
„Diemedžio“ lopšelį-darželį lanko 200 vaikų. Benamių kaimynystė gąsdina visų jų tėvus. Įstaiga surinko 415 parašų, prieštaraujančių Nakvynės namų įkurtuvėms komisariato vietoje.
Vaikų darželio direktorės pavaduotojos ugdymui Vidos Navašinskienės teigimu, Savivaldybės parengtas planas prieštarauja Vaikų teisės apsaugos pagrindų įstatymo net keliems straipsniams, reglamentuojantiems, kad švietimo įstaigos privalo ugdyti vaikų nuostatą prieš kvaišalus, apsaugoti nuo jų vartojimo ir įpareigojantiems saugoti nepilnamečius nuo neigiamos socialinės aplinkos įtakos.
Pastarąjį reikalavimą būtų bene sunkiausia išpildyti.
„Higienos reikalavimai numato, kad darželio tvora turi būti 1,50 m, mūsiškė – apie metrą, lengvai perlipama, darželio teritorija kiaurai pereinama iš visų pusių. Tėvų pozicija labai neigiama, daug yra pareiškusių, kad jei bus kaimynystėje įkurti Nakvynės namai, atsiims vaikus“, – teigė V. Navašinskienė.
Grasina masiniais protestais
Panevėžio valdžios planai benamius įkurdinti Molainių g. išgąsdino ir „Purienos“ kolektyvą. Jei miesto Taryba pritars tokiam perkraustymui, darželio direktorės Zitos Kuncienės teigimu, poros dienų užteks bendruomenei surinkti kelis šimtus parašų.
„Į Molainių g. perkėlus Nakvynės namus, švietimo įstaigų išpuoselėtos aplinkos atrodytų taip, kaip prie konteinerių. Būtų sukurta nesaugi aplinka vaikams. Maža to, jie kopijuoja suaugusiųjų elgesį – užtenka kam nors nusikeikti, kad vaikas pakartotų. Kas norėtų, kad jų vaikai augtų tokių žmonių aplinkoje?“ – tėvelių pasipiktinimą supranta Z. Kuncienė.
Nakvynės namų kaimynystei nepritaria visos Molainių g. kvartale esančios švietimo įstaigos.
„Ąžuolo“ pagrindinės mokyklos direktoriaus Remigijaus Glinskio teigimu, teritoriją tvarkančiam darbuotojui – ne naujiena po nakties surinkti nekviestų svečių šiukšles. Jų gerokai padaugėjo, kai Molainių g. esantis policijos komisariatas sutrumpino darbo laiką ir uždarė duris naktimis.
R. Glinskis neabejoja, kad į pareigūnų kabinetus persikrausčius benamiams, mokyklos teritorija taptų pastarųjų neoficialia užeiga.
Gyventojus saugo nuo benamių
Švietimo įstaigų nuogąstavimai Panevėžio valdžios atstovams neatrodo pagrįsti. Vicemerė Regina Eitmonė mano, kad Molainių g. kaip tik būtų geriausia vieta Nakvynės namams. Kiti du Savivaldybės administracijos siūlomi alternatyvūs variantai – Moksleivių namų patalpos Parko g. arba Panevėžio vaikų reabilitacinio ugdymo centras Algirdo g., vicemerės nuomone, netinkami, nes apsupti daugiabučių gyvenamųjų namų.
„Švietimo įstaigos dirba iki 17 val. Man daug baisiau, jei Nakvynės namai būtų įkurti ten, kur gyvena žmonės“, – įsitikinusi R. Eitmonė.
Šiuo metu miesto pakrašty, prie „Ekrano“ marių, buvusiame profilaktoriume įsikūrusių Nakvynės namų išlaikyti Savivaldybė nebeišgali. Vien šildyti 4000 kv. m patalpas per mėnesį miesto kišenei kainuoja apie 24 tūkst. Lt.
Maža to, jose gyventi darosi sudėtinga dėl sutrūnijusių komunikacijų.
„Taip, kaip dabar yra Elektronikos g., sunkiai įsivaizduoju, kad gali būti dar blogiau. Dėl patalpų techninės būklės žmonės neturi net kur gamtinių reikalų atlikti“, – teigė Nakvynės namus administruojančio Socialinių paslaugų centro vadovas Valdemaras Misevičius.
Skuba dėl milijono
Sprendimą, kur iškelti benamius, Savivaldybė skuba priimti, nes iki liepos 1-osios privaloma pateikti projektą
Centrinei projektų valdymo agentūrai. Nespėjęs Panevėžys prarastų nuo Socialinių paslaugų centro rekonstrukcijos sutaupytą maždaug milijoną litų.
Kad gautų sutaupytą europinę paramą, Savivaldybė privalo pasirinkti keliamus reikalavimus atitinkančias patalpas – ne didesnes nei 800 kv. m ir ne daugiau nei 40-ies vietų. Tokias sąlygas atitinka policijos komisariato pastatas. Nors dabartiniuose Nakvynės namuose Elektronikos g. žiemą pernakvoti susirenka ir 60 benamių, V. Misevičius vis tiek pritaria, kad už europines lėšas būtų įrengta nors ir gerokai ankštesnė įstaiga.
Jo nuomone, švietimo įstaigos be reikalo kratosi benamių kaimynystės. Esą kol Nakvynės namai veikė miesto centre, Teatro g., aplinkiniai gyventojai irgi piktinosi. Tačiau benamius iškrausčius, o vietoje jų apgyvendinus
Laikinųjų vaikų globos namų auklėtinius, žmonės pradėjo dar labiau skųstis, neva anksčiau gyventi buvę ramiau.
Valdantieji jau suabejojo
Švietimo komiteto pirmininkė liberalsąjūdininkė Zita Kukuraitienė mano, jog miestui verčiau prarasti milijoną, nei pasirinkti panevėžiečius piktinantį variantą.
Ji stebisi, kodėl Savivaldybės valdantieji, naujų patalpų Nakvynės namams ieškantys bemaž pusmetį, užuot pasitarę su bendruomenėmis, norėjo priimti sprendimą joms už akių.
Nakvynės namų perkėlimui į švietimo įstaigų pašonę nepritarianti Tarybos opozicija teigia, kad jau ir tarp valdančiųjų atsiranda abejojančiųjų tokiu pasirinkimu.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ