Šalies žemdirbiai bei miško savininkai Europos Sąjungos bus remiami ir penktaisiais Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) įgyvendinimo metais.
Žemės ūkio ministras patvirtino paraiškų paramai gauti teikimo grafiką, pagal kurį šiais metais paraiškas paramai galima teikti beveik pagal visas I krypties „Žemės, maisto ūkio ir miškininkystės sektoriaus konkurencingumo didinimas“ priemones.
Sausį – penkioms sritims
Artimiausiu metu bus galima teikti paraiškas paramai pagal penkias I krypties priemones.
Nuo sausio 31 dienos pradedamos rinkti paraiškos paramai pagal KPP priemonės „Profesinio mokymo ir informavimo veikla“ veiklos sritį „Asmenų, susijusių su žemės ir miškų ūkio veikla, mokymas ir informavimas“ (1 mokymo kryptį), pagal KPP priemonę „Naudojimasis konsultavimo paslaugomis“.
Pagal pirmąją mokymo kryptį ūkininkai galės gilinti savo žinias ūkio valdymo, agrarinės aplinkosaugos, kraštovaizdžio gerinimo, verslumo ugdymo bei finansų valdymo srityse, pagal pirmąją mokymo kryptį taip pat yra remiamas jaunųjų ūkininkų kompetencijos ugdymas.
Paraiškas paramai galės teikti vienintelė Žemės ūkio ministerijos paskirta institucija - Programos LEADER ir žemdirbių mokymo metodikos centras (daugiau info - http://www.zmmc.lt/lt/apie-mus.html).
Pagal KPP priemonę „Naudojimasis konsultavimo paslaugomis“ iš dalies kompensuojamos išlaidos ūkininkams, miškininkams už jiems suteiktas individualias konsultacijas.
ES paramos sausį bus kviečiami išskirtinių maisto produktų (IMP) gamintojai. Nuo sausio 31 dienos paraiškas paramai jie galės teikti pagal KPP priemonę „Dalyvavimas maisto kokybės schemose“.
Teikti paraiškas paramai bus kviečiami ir melioracijos sistemų naudotojai – savivaldybės ar į asociacijas susibūrę ūkininkai bei žemių savininkai. Paraiškos paramai šiai veikos sričiai bus renkamos pagal KPP priemonės „Žemės ūkio ir miškininkystės plėtra ir pritaikymo infrastruktūra“ veiklos sritį „Žemės ūkio vandentvarka“.
Kaip ir iki šiol naujais metais ES parama skiriama smulkiesiems šalies ūkininkams. Nedidelių ūkių savininkai paramos galės kreiptis pagal KPP priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“.
Pirko melžimo aparatą
Vilkijos kaime (Vilkijos sen., Kauno r.) ūkininkaujantis Juozas Saladis paramą pagal KPP priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“, šiais, 2011 metais, gaus trečią kartą.
Už ją pirko melžimo aparatus, bei dalį pinigų investavo į vandens gręžinį.
Šįmet 70 metų švęsiantis J.Saladis visą gyvenimą dirbo veterinarijos gydytoju.
Tačiau gyvulių gydymas tapo brangus, be to kaime labai sumažėjo gyvulių. „Anksčiau pakalnėje, prie Nemuno, ganyklų žmonės nepasidalindavo, dabar ten tik dvi karvės ganosi“,-- pastebėjo Juozas.
Juozo nuomone, jei būtų remiamas ir vieną karvę turintis ūkis, šiandien karvių būtų pilnos ganyklos, o kaimas nebūtų išsivaikščiojęs į užsienius.
Skaičiuojamas EDV
Tačiau paramos pagal KPP priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ gali kreiptis ne visi ūkininkai, kurie turi nedidelius ūkius, o tik tie, kurių valda yra ne mažesnė nei 2 ir ne didesnė nei 3,99 europinio dydžio vienetų (EDV).
J. Saladžio ūkis tuomet, kai jis siekė paramos, buvo ties riba: beveik 3,98 EDV. Dabar dar padidėjo.
J. Saladis laiko 7 karves, dirba 26 ha žemės. Per metus parduoda apie 40 tonų pieno, po porą buliukų.
EDV apskaičiuojamas atsižvelgiant į žemės ūkio produkcijos rūšių standartinį gamybinį pelną (SGP), gaunamą iš parduodamos produkcijos ar iš paslaugų žemės ūkiui teikimo.
EDV apskaičiuoja Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (ŽŪIKVC).
Baigiantis metams, gruodžio 23 d. , žemės ūkio ministro įsakymu buvo patvirtintas EDV apskaičiavimo naujas tvarkos aprašas. Tačiau esminių žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominio dydžio skaičiavimo pakeitimų jame nėra.
Gali gauti penkis metus
Parama pagal KPP priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ skiriama 3+2 principu.
Paramos pusiau natūrinių ūkių savininkai gali tikėtis 5 metus. Tačiau po trijų metų vertinama verslo plano vykdymo pažanga. EDV turi būti nors kiek padidėjęs.
Jei ši sąlyga išpildyta, parama skiriama dar dvejiems metams.
Šansas ir kitoms veikloms
Paraiškas paramai šįmet bus galima teikti ir pagal kitas KPP I krypties priemones.
Gera žinia, jog šįmet vėl bus galima teikti paraiškas pagal KPP priemones „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ bei „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas“.
Pernai paraiškų rinkimas pagal šias priemones prašomai paramai pasiekus skirtąją metinę sumą buvo sustabdytas.
Pernai iki pat metų pabaigos buvo renkamos paraiškos paramai pagal KPP priemonę “Miškų ekonominės veiklos didinimas“. Tačiau jei kas nespėjo jų pateikti, tai galės padaryti šįmet –paraiškos paramai miškų ekonominei vertei didinti renkamos kovo–balandžio mėnesiais.
Rinktis, ar ūkininkauti iki pensijos, ar iš prekinės gamybos pasitraukti anksčiau dar galės 55 metų sulaukę ūkininkai. Paraiškos pagal KPP priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės gamybos“ planuojamos rinkti nuo gegužės 30 iki liepos 29 dienos.
Paraiškų pagal I krypties KPP priemones rinkimo grafikas (sausio mėnuo)
- Pagal priemonės „Profesinio mokymo ir informavimo veikla“ veiklos sritį „Asmenų, susijusių su žemės ir miškų ūkio veikla, mokymas ir informavimas“, 1 mokymo kryptį – 2011 01 31 – 2011 04 29;
- Pagal priemonę „Naudojimasis konsultavimo paslaugomis“ – 2011 01 31 – 2011 12 30;
- Pagal priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ – 2011 01 31 - 2011 03 25;
- Pagal priemonės „Žemės ūkio ir miškininkystės plėtra ir pritaikymo infrastruktūra“ veiklos sritį „Žemės ūkio vandentvarka“ - 2011-01-31 –2011-03-25;
- Pagal priemonę „Dalyvavimas maisto kokybės schemose“ – 2011 01 31 – 2011 12 30*.
*Paraiškos renkamos iki metų pabaigos arba iki bus gauta paraiškų, kurių prašomos paramos
suma bus lygi nustatytai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę ar jos veiklos sritį metinei sumai.
Aldona KVEDARIENĖ