• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valentina Petrillo pirmadienį taps pirmąja atvira translyte paralimpiete. Sportininkė startuos Paryžiaus paralimpinėse žaidynėse ir atstovaus Italijai lengvosios atletikos rungtyse. 

16

Valentina Petrillo pirmadienį taps pirmąja atvira translyte paralimpiete. Sportininkė startuos Paryžiaus paralimpinėse žaidynėse ir atstovaus Italijai lengvosios atletikos rungtyse. 

REKLAMA

50-metė sprinterė, kuri varžosi moterų T12 klasėje, skirtoje regos negalią turintiems sportininkams, 2019 m. pakeitė savo lytį.

V. Petrillo šiandien varžysis 200 m ir 400 m rungtyse. Sportininkė BBC sakė, kad jos dalyvavimas žaidynėse bus „svarbus įtraukties simbolis“.

Visgi ne visiems toks simbolis yra priimtinas. Teisininkė ir sportininkė Mariuccia Quilleri, atstovavusi keletui kolegų sportininkų, kurie nepritaria V. Petrillo dalyvavimui moterų varžybose, sakė, kad įtrauktis buvo pasirinkta vietoj teisingumo ir nelabai įmanomą ką nors pakeisti. 

Komiteto prezidentas pasiruošęs kritikai

Šiuo metu sporte nėra vieningos pozicijos dėl transseksualų įtraukties. Tarptautinis paralimpinis komitetas (IPC) leidžia tarptautinėms sporto valdymo institucijoms nustatyti savo politiką, tačiau sveikųjų lengvosios atletikos ir paraatletikos federacijų politika labai skiriasi.

REKLAMA
REKLAMA

Sveikųjų federacija uždraudė transseksualėms varžytis moterų kategorijoje tarptautiniuose varžybose. Jos prezidentas Sebastianas Coe teigė, kad toks sprendimas priimtas siekiant „išlaikyti sąžiningumą sportininkių atžvilgiu, kuris yra svarbesnis už visas kitas aplinkybes“.

REKLAMA

Pagal paralimpinės lengosios atletikos taisykles asmuo, teisiškai pripažintas moterimi, turi teisę varžytis toje kategorijoje, kurioje jam leidžia varžytis jo negalia.

Taisyklėse taip pat teigiama, kad „pasaulinė paraatletikos federacija visus atvejus, susijusius su transseksualiais sportininkais, nagrinėja vadovaudamasi Tarptautinio olimpinio komiteto transseksualumo gairėmis (su kartkartėmis TOK daromais pakeitimais) ir visais taikomais federacijos nuostatais“.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusiais metais Tarptautinio paralimpinio komiteto prezidentas Andrew Parsonsas teigė, kad TOK nesvarsto galimybės priimti sprendimą dėl visų paralimpinių sporto šakų.

Taip pat prezidentas pridūrė, kad yra „pasirengęs kritikai“ dėl to, kad paralimpinėse dalyvauja V. Petrillo. 

„Šiuo metu Pasaulio paraatletikos taisyklės leidžia jai varžytis, todėl ji bus laukiama kaip ir bet kuris kitas sportininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Manau, kad būtų teisinga, jei su [transseksualiais sportininkais] elgtumėmės pagarbiai. Tačiau manau, kad mokslas turėtų mums duoti atsakymą, nes mes taip pat norime būti sąžiningi su kitais sportininkais sporto aikštelėje. 

Tai labai sudėtingas klausimas. Ir tikiuosi, kad mokslas galės mums atsakyti. O ateityje norėčiau, kad visas sportas turėtų vieningą poziciją šiuo klausimu“, – sakė jis. 

REKLAMA

Nebėra tokia, kokia buvo anksčiau

Interviu, kurį davė BBC, V. Petrillo yra sakiusi, kad jau nuo devynerių metų žinojo, jog yra moteris. Kai jai buvo 14 metų, V. Petrillo buvo diagnozuota Stargardo liga – degeneracinė akių liga.

2015-2018 m. italė iškovojo 11 nacionalinių titulų T12 vyrų kategorijoje, skirtoje regėjimo negalią turintiems sportininkams.

Palaikomas žmonos, 2018 m. jis pradėjo gyventi kaip moteris, o 2019 m. sausio mėn. pradėjo hormonų terapiją.

REKLAMA

„Nesu toks energingas žmogus, koks buvau. Per pirmuosius perėjimo mėnesius priaugau 10 kg. Negaliu valgyti taip, kaip anksčiau, išsivystė mažakraujystė, mano hemoglobino kiekis žemas, man visada šalta, neturiu tokios fizinės jėgos, miegas ne toks, koks buvo anksčiau, turiu nuotaikų svyravimų. Aš nesu tokia, kokia buvau anksčiau“, – pasakojo sportininkė. 

„Kaip sportininkui, susitaikyti su tuo, kad nebebėgsi taip greitai kaip anksčiau, yra sunku. Dėl savo laimės turėjau priimti šį kompromisą, bet tai yra kompromisas“, – pridūrė ji. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto po transformacijos ji iškovojo medalius pasaulio lengvosios atletikos čempionatuose ir nacionaliniuose lengvosios atletikos čempionatuose, varžėsi meistrų lengvosios atletikos varžybose su negalios neturinčiomis moterimis.

Praėjusiais metais V. Petrillo iškovojo du bronzos medalius pasaulio lengvosios atletikos čempionate.

Pranašumas išlieka

Sporto mokslininkas profesorius Rossas Tuckeris sakė, kad vyrų pranašumas susiformuoja vystantis, todėl jis iš esmės yra užfiksuotas per daugelį metų veikiant testosteronui. 

REKLAMA

„Sportas bandė rasti išeitį, sakydamas, kad jei pranašumo šaltinis yra testosteronas, sumažinkime jo kiekį ir sportininkas galės laisvai varžytis.

Bet tai neveikia, nes yra asimetrija. Kai kurie pokyčiai, kuriuos sukelia testosteronas, pavyzdžiui, padidėjusi raumenų masė, padidėjusi jėga, skeleto forma ir dydis – šie pokyčiai neišnyksta. Kai kurie, pavyzdžiui, hemoglobino kiekis, tam tikri širdies ir kraujagyslių sistemos elementai, gali išnykti.

REKLAMA

Visgi jėgos pranašumai, visi esami įrodymai rodo, kad net sumažinus testosterono suaugusiam žmogui tie pranašumai išlieka. Todėl sportas turi suprasti, kad negali atimti šio vyriško pranašumo, šiek tiek jį sumažinti – taip, bet tikrai ne panaikinti. 

Vienintelė išvada, kurią galima padaryti, yra ta, kad asmuo vis dar turi vyrišką pranašumą, net jei jo testosteronas yra mažesnis“, – aiškino mokslininkas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklausta, kaip pati reaguoja į dalyvavimą paralimpinėse žaidynėse, V. Petrillo sakė, kad per pastaruosius trejus metus padarė viską, ką galėjo, kad užsitarnautų šią vietą.

„Aš nusipelniau šios vietos ir noriu padėkoti Italijos paralimpinei federacijai ir Italijos paralimpiniam komitetui už tai, kad visada manimi tikėjo, visų pirma kaip asmenybe ir kaip sportininke.

Istorinė reikšmė – būti pirmąja transseksualia moterimi, dalyvaujančia paralimpinėse žaidynėse, yra svarbus įtraukties simbolis“, – kalbėjo paralimpietė. 

REKLAMA

V. Petrillo teigė, kad „visi turės klausimų“, tačiau tik „mažuma“ supras jos istoriją.

Paklausta, ką ji atsakytų tiems, kurie nesutinka su jos dalyvavimu Paryžiuje ir mano, kad tai yra nesąžininga, italė atsakė: „Tai nėra mano gyvenimo būdo pasirinkimas, tai yra tai, kas aš esu.“

„Visi transseksualai, kurie nesijaučia priklausantys savo biologinei lyčiai, neturėtų būti diskriminuojami taip pat, kaip neturėtų būti diskriminuojama rasė, religija ar politinės pažiūros.

REKLAMA

Sportas, kuriame nustatomos taisyklės, pagrįstos binariniu mąstymu, į tai neatsižvelgia. Būtent sportas turi rasti sprendimą, o transseksualių sportininkų atskyrimas akivaizdžiai nėra tas sprendimas“, – tvirtino ji. 

Ragina teikti protestus

2021 m. daugiau nei 30 sportininkių pasirašė peticiją, kurią M. Quilleri išsiuntė Italijos lengvosios atletikos federacijos prezidentui ir Lygių galimybių bei Sporto ministerijoms. Joje ginčijama V. Petrillo teisė varžytis moterų varžybose.

REKLAMA
REKLAMA

Paprašyta pakomentuoti V. Petrillo dalyvavimą artėjančiose paralimpinėse žaidynėse, M. Quilleri sakė, kad kiekviena federacija gali rinktis tarp įtraukties ir sporto sąžiningumo sąvokų.

„Pasaulio lengvosios atletikos federacija pasirinko olimpinės dvasios principą, t. y. liko ištikima sąžiningų varžybų idėjai. Kita vertus, Italijos paraatletikos federacija pasirinko įtrauktį.

Būtent regos negalią turintys sportininkai, kuriuos nugalės Valentina Petrillo, turės pareikšti protestus savo federacijai. Nes, deja, būtent tie, kurie yra federacijos viršūnėse, leido, kad taip atsitiktų“, – komentavo ji.

Grynas vyras iš išvaizdos ir sudėjimo, niekas nepasakytų, kad tai moteris, todėl labai keista ir pikta, kad buvo priimtas sprendimas leisti tam vyrukai dalyvauti varžybose kartu su moterimis. Nejau tie sprendim7 priėmėjai tokie durni ir akli? Juk tai piktina visus ir atrodo, kad mus visus galima durninti ir kvailinti. Svieto pabaiga!
TV3 pas jūsų moterį matosi, vyriškas dalykėlis per tuos aptemptus drabužius.
gal papus isisiuves...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų