Kaip toks paprastas susirgimas kaip angina galėjo baigtis inkstų transplantacija ir kodėl pašnekovei ji buvo atlikta net keturis kartus kviečiame pamatyti tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“.
„Aš angina sirgau vieną vienintelį kartą gyvenime ir jis buvo lemtingas“, – pasakoja B. Guobė.
Pašnekovė prisimena, kad susirgo angina dar būdama moksleive, o jis komplikavosi inkstų uždegimu, kuris liko nepastebėtas ir iš ūminio virto lėtiniu. Po 8 mėnesių paaiškėjo, kad liga liks visam gyvenimui ir yra nebeišgydoma.
Lėtinis uždegimas buvo pastebėtas tada, kai Brigita mokykloje nualpo. Deja, inkstų neskauda, tad ir jų uždegimo žmogus nebejaučia, nebent būklė tampa itin sunki.
Galiausiai jaunai moteriai reikėjo transplantacijos ir tuomet neabejodamas savo inkstą pašnekovei dovanojo jos tėtis, o kai po penkerių metų paaiškėjo, kad vėl reikės transplantacijos, inkstą dovanojo mama.
Vis tik Brigitos istorija šiomis transplantacijomis nesibaigė ir reikėjo dar dviejų operacijų.
Kaip saugoti save, kaip atrodo gyvenimas laukiant transplantacijos ir kodėl kiekvienoje šeimoje yra svarbu pasikalbėti apie galimą dovanoti gyvybės stebuklą, net kai šeimą ištinka tragedija, kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“.
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
Inkstus suskausta jau kritiniais atvejais – gydytojas vardija, ką reikia žinoti kiekvienam
Inkstų ligos dažnai vadinamos tyliosiomis, o tai reiškia, kad paprastai šio organo neskauda, nebent pasireiškia itin rimti ir net gyvybei pavojingi susirgimai.
Apie tai kaip pasitikrinti, ar jūsų inkstai normaliai funkcionuoja, kodėl svarbu gerti skysčius sportuojant ir kaip gydomos inkstų ligos, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ pasakoja Santaros klinikų nefrologas, Vilniaus universiteto docentas Laurynas Rimševičius.
Įdomu tai, kad pirmiausia inkstų ligos yra sukeliamos įvairių infekcijų, vis tik Lietuvoje, dėl palyginti aukšto gyvenimo lygio ir kokybiškos medicinos, komplikacijos inkstų ligomis yra retesnės nei skurdžiau gyvenančiose pasaulio šalyse.
„Dar ir dabar, kur infekcijos labiau plinta vandeniu, kur nėra kanalizacijos, tose šalyse ar Afrikoje, ar Azijoje, ten ir vyrauja tie inkstų pakenkimai, kurie susiję su infekcijomis. Gi Amerikoje, Europoje prieš keliasdešimt metų įvyko konversija, kad pagrindinės ligos yra kraujospūdis ir cukraligė“, – sako gydytojas.
Vis tik L. Rimševičius atkreipia dėmesį, kad žmonės turėtų pasirūpinti savo sveikata ir patys. Kai sergame virusinėmis, peršalimo ligomis, svarbu gerti pakankamai skysčių, kad toksinės medžiagos būtų pašalintos iš organizmo, o kai sportuojame – gerti pakankamai, kad kūnas nedihidratuotų, nes dehidratavimas kenkia inkstams.
Be to, pašnekovas sako, kad inkstams, kaip ir kitiems organams, kenkia per dideli cukraus, druskos, taip pat ir alkoholio kiekiai, o pasitikrinti, ar jūsų inkstų funkcija normali ypatingai daug pastangų nereikia, nes kelis paprastus ir pigius tyrimus periodiškai gali paskirti šeimos gydytojas.