Vilniečiui Jonui iki pensijos liko vos pora metų. Nors privatus pensijų kaupimas Lietuvoje veikia jau 16 metų, vyras juo nesusižavėjo. Tad jau ruošiasi gyventi iš „Sodros“ pensijos, kurios vidurkis šiuo metu – apie 400 eurų.
„Neįkertu sistemos aš tos papildomos pensijos. Nesuprantu, atsiriboju. Per sudėtinga ten ir nėra pastovumo, tai mane neramina“, – sako pašnekovas.
Tuo metu jo žmona privačiai kaupia. Tad tikisi išėjusi į pensiją bent kiek prisidurti prie „Sodros“ pensijos: „Mano žmona kaupia, kažką daro, aš sakau, prie mano nelįsk skaičiukų.“
Kokio dydžio privačios pensijos išmokų tikėtis, jau galima sužinoti internete, „Sodros“ interneto svetainėje.
Po dviejų savaičių, liepos 1 d. „Sodra“ pradės mokėti senjorams privačių pensijų išmokas – anuitetus – ir ragina pasinaudoti šia specialiai sukurta internetine skaičiuokle.
Vertindama būsimą anuitetų gavėjų gyvenimo trukmę, kuri nulemia ir išmokų dydį, „Sodra“ neatsižvelgia nei į žmogaus lytį, nei į sveikatos būklę, todėl mokėjimo dydžiai vyrams ir moterims žadami vienodi, nors moterys, tikėtina, gyvens ilgiau ir gaus daugiau pinigų.
„Sodros“ aktuaras Evaldas Valeiša pripažįsta, kad vyrų ir moterų tikėta gyvenimo trukmė skiriasi, tačiau išmokas skaičiuoti kitaip esą negalima.
„Skaičiuojame bendrai vyrams ir moterims kartu paėmus. Pagal mūsų analizę, moterys 65 metų uždirbant aukštesnes pajamas gyvenimo trukmė yra 22 metai, šiek tiek daugiau“, – pastebi aktuaras.
Tiems, kas kaupia privačiai, skaičiuoklė gali padėti pasirinkti vieną iš trijų „Sodros“ siūlomų išmokų planų su arba be paveldėjimo.
Sukaupus 10 tūkst. eurų, kasmėnesinės išmokos siektų apie 40 eurų, o didesnių išmokų gali tikėtis tik jas atidėdami arba sukaupusieji daugiau.
Politikai žadėjo, kad anuitetų išmokėjimą „Sodrai“ perėmus iš privačių draudimo kompanijų, išmokos bus didesnės, mat „Sodra“ nesieks pelno, ji pasiima už paslaugą tik vienkartinį 2,5 proc. mokestį nuo gyventojo sukauptos sumos. Tad skaičiuoklės pateikiamos „Sodros“ išmokos kaupiančiųjų atstovą nuvilia.
„Išmokos iš „Sodros“ gali būti ne didesnės nei iš privataus sektoriaus anuitetui, didelės naudos iš to nematome“, – sako Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininka Marijus Kalesinskas.
Privatų pensijų kaupimą vertindamas kaip naštą „Sodrai“, seimo narys Algirdas Sysas siūlo suteikti kaupiantiesiems nuolatinę teisę pasitraukti iš kaupimo atgal į „Sodrą“, jei kaupimo lūkesčiai neišsipildo.
„Tai „monkės biznis“, užsidirbs 2–5 tūkst. eurų ir gaus vienkartinę išmoką, gal jie galėtų pasitraukti ir atgauti pinigus“, – komentuoja socialdemokratas A. Sysas.
Per šių metų pandemiją pasaulyje kritus akcijų vertėms, smarkiai sumažėjo ir privačiai kaupiamos pensijos.
Visgi analitikai prognozuoja tolimesnį akcijų kopimą iš duobės ir ragina gyventojus nepanikuoti. Nuo liepos 1 dienos pensijų anuitetus iš „Sodros“ turės įsigyti tik tie antros pakopos pensijų kaupimo dalyviai, kurie suėjus pensiniam amžiui bus sukaupę bent 10 tūkst. eurų. Sukaupę mažiau galės pasiimti visą sumą iš karto arba periodinėmis išmokomis.