Krūtinės ląstos rentgeno nuotraukos rodė plaučių uždegimo ar kitų kvėpavimo takų ligų sukeltus pažeidimus – taip vadinamą „šlifuoto stiklo efektą“. Merginai buvo diagnozuotas bakterinis plaučių uždegimas.
Terminas „šlifuoto stiklo efektas“ kilo iš stiklo gamybos metodo, kai stiklo paviršius apdorojamas smėliu, kad taptų matinis. Paprastai plaučiai rentgeno ir kompiuterinės tomografijos nuotraukose atrodo juodi, tačiau miglotos pilkos sritys rodo, kad plaučiuose esantys oro maišeliai gali būti užpildyti skysčiu ar kitomis medžiagomis. Po paskirto antibiotikų kurso merginos simptomai neišnyko.
Tik tada, kai ji prisipažino, kad pastarąjį mėnesį naudojo savo draugo elektronines cigaretes, gydytojai galėjo jai diagnozuoti garinimo sukeltą plaučių pažeidimą (EVALI), rašo thesun.co.uk.
Kaltos – elektroninės cigaretės
EVALI yra ūmi kvėpavimo takų liga, kurią sukelia toksinis garintuvuose naudojamų cheminių medžiagų poveikis. Pasak medikų, elektroninių cigarečių sukelta liga pasireiškia kaip netipinė virusinė liga, kurios dažniausi simptomai yra dusulys, kosulys, krūtinės skausmas ir karščiavimas.
Žurnale „Medscape“ paskelbtame straipsnyje buvo rašoma, kad mergina simptomus kentė savaitę, kol nutarė kreiptis į skubios pagalbos skyrių. Ji dirbo medicinos įstaigos registratūroje, todėl iš pradžių manė, kad kažkuo užsikrėtė nuo pacientų.
Iki tol niekuo nesirgusiai merginai vietinės medicinos įstaigos gydytojas paskyrė penkių dienų antibiotikų kursą, kuris, deja, nesumažino dusulio ir karščiavimo. Kai dusulys tapo nebepakeliamas, ji apsilankė skubios medicinos pagalbos skyriuje.
Medikai pastebėjo, kad ji karščiavo (39C), be to, jos kraujyje buvo mažas deguonies kiekis, todėl prieš atlikdami plaučių rentgeną ir Covid-19 testą jie nusprendė jai papildomai duoti deguonies.
Iš pradžių jai buvo diagnozuotas bakterinis plaučių uždegimas ir paskirti antibiotikai, tačiau medikai iškvietė pulmonologą, kai po 48 valandų jos netipiniai simptomai nepraėjo.
„Kai pulmonologas paklausė apie tabako vartojimą, mergina prisipažino, kad pastarąjį mėnesį kasdien garino elektronines cigaretes“, – rašė medikai atvejo ataskaitoje.
Diagnozavus EVALI, pacientei buvo skirti steroidai, kurie pagerino jos simptomus, o gydytojai jai patarė atsisakyti elektroninių cigarečių.
„Visuomenės sveikatos ataskaitose nurodoma, kad 2020 m. dėl EVALI buvo hospitalizuota apie 2600 pacientų, o tai reiškia, kad prasidėjo nedidelė EVALI atvejų epidemija Jungtinėse Amerikos Valstijose, – teigė ataskaitos autoriai. – Daugumą pacientų, kurie hospitalizuojami dėl elektroninių cigarečių ar garinimo produktų sukelto plaučių pažeidimo, reikia guldyti į intensyviosios terapijos skyrių ir dažnai jiems prireikia mechaninės ventiliacijos. Laiku nustačius ir gydant ligą, prognozė išlieka gera, daugiausia dėmesio skiriant susilaikymui nuo garinimo, kad liga nepasikartotų.“
Elektroninėse cigaretėse, kitaip nei įprastose, yra kaitinamas skystis, kad susidarytų garai, kurie yra įkvepiami. Vitamino E acetatas yra cheminė medžiaga, kurios dedama į kai kuriuos garinimo gaminius – ši medžiaga siejama su EVALI. Žurnalas „New England Journal of Medicine“ teigė, kad ši medžiaga dirgina plaučius.
Ligos simptomai
Vieno tyrimo metu 48 iš 51 EVALI pacientų plaučių skystyje aptikta vitamino E acetato. Tuo tarpu sveikų žmonių plaučių skysčio mėginiuose šio vitamino nerasta. Su šia liga taip pat siejamas garinimo prietaisų, kuriuose yra THC (tetrahidrokanabinolo), naudojimas.
Pasak Jeilio medicinos universiteto plaučių sveikatos ekspertų, EVALI gali sukelti šiuos simptomus:
- dusulį;
- kosulį;
- krūtinės skausmą;
- karščiavimą ir šaltkrėtį;
- viduriavimą, pykinimą, vėmimą ir pilvo skausmą;
- greitą širdies plakimą;
- greitą ir negilų kvėpavimą.
EVALI buvo daugelio tyrimų objektas JAV, o Ligų kontrolės ir prevencijos centrai netgi pradėjo tyrimą dėl daugybės susirgimų 2019 m.
Tačiau statistika rodo, kad Jungtinėje Karalystėje ši liga pasitaiko rečiau. Garinimas, nors ir laikomas mažiau pavojingu nei tabako rūkymas, vis tiek siejamas su daugeliu sveikatos problemų, įskaitant plaučių ligas, dantų ėduonį ir žalą širdies sveikatai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!